Monday, October 24, 2016

شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس "نظارت مستمر" خواهد داشت
با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نظارت استصوابی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی تا پایان دوره چهارساله نمایندگی آنان ادامه خواهد داشت.
هفته گذشته نمایندگان مجلس طرحی را تصویب کردندکه بر اساس آن شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات در هر حوزه، صلاحیت منتخبان را رد کرده و آرای آنها را باطل کند.

ظاهرا ابلاغیه جدید خامنه‌ای پاسخی غیرمستقیم به این طرح نمایندگان مجلس و به منظور گسترش دامنه اختیارات شورای نگهبان است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به مصوبه اخیر مجلس گفت: «مجلس نیز در این باره ورود کرد که البته نتوانست قوانین را به گونه‌ای اصلاح کند که آن‌طور که باید و شاید با نیازهای امروز منطبق باشد. ما بحث‌هایی در رابطه با تبلیغات، هزینه‌های انتخاباتی و احراز صلاحیت‌ها داشتیم که در این‌باره ضعف‌هایی ناشی از قوانین وجود دارد چرا که این قوانین، حداقلی و برای سه دهه قبل است.»

بررسی "دقیق‌تر" شرایط کاندیداها

علاوه بر گسترده‌تر کردن دامنه نظارت استصوابی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس، ابلاغیه اخیر رهبر جمهوری اسلامی نظارت دقیق‌تر شورای نگهبان بر شرایط نامزدهای انتخابات را نیز شامل می‌شود.

به گفته عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا، تنها گذاشتن شرایط حداقلی مثل سن و مدرک تحصیلی برای اینکه کسی بتواند به عنوان نامزد در انتخابات ثبت‌نام کند کافی نیست.

کدخوایی در این باره گفت: «در حوزه‌های سیاسی مثلا احزاب یک مکانیزم پالایش را برای ورود به نهادهای سیاسی دارد که ما این امر را نداشتیم. ما شرایطی مثل مدارک تحصیلی و سن را داشتیم که خیلی از افراد با داشتن این شرایط ثبت نام می‌کردند که مشکلاتی را برای خود و نظام ایجاد می‌کردند

منبع دویچه وله آلمان