Tuesday, January 24, 2017

دیوان عالی بریتانیا درباره روند خروج از اتحادیه اروپا علیه دولت رای داد
امروز، سه‌شنبه ۲۴ ژانویه (۵ بهمن) دیوان عالی بریتانیا درباره روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا علیه دولت رای داد و اعلام کرد که دولت نمی‌تواند بدون بحث در پارلمان درباره روند خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کند.

دولت محافظه‌کار ترزا می می‌خواست بدون بحث در پارلمان روند خروج را آغاز کند اما مخالفان می‌گفتند آغاز روند خروج باید به تایید پارلمان برسد.

پیش از این دادگاه عالی این کشور رای داد که دولت نمی‌تواند بدون رای پارلمان ماده ۵۰ پیمان لیسبون، مربوط به خروج اعضا را به جریان بیندازد. دولت بریتانیا در دیوان عالی خواهان تجدید نظر درباره این مسئله شد اما با رای امروز دیوان عالی در تجدیدنظرخواهی خود نیز شکست خورد.

از زمانی که بریتانیا رسما به اتحادیه اروپا اعلام کند که از این اتحادیه خارج می‌شود، روندی دو ساله خروج آغاز می‌شود و این کشور می‌تواند درباره روابط تجاری، سیاسی و دفاعی با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

پس از همه‌پرسی ژوئن ۲۰۱۶ و رای اکثریت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، ترزا می جانشین دیوید کامرون نخست وزیر مستعفی شد و پس از مدتی اعلام کرد که دولتش روند خروج را در ماه مارس ۲۰۱۷ (دو ماه دیگر) آغاز می‌کند. اما با شکایت چند نفر این برنامه دولت با مانع مواجه شد.

استدلال حقوقی دولت بریتانیا در تجدید نظر این بود که پارلمان همه‌پرسی را با علم به اینکه ممکن است به خروج از اتحادیه اروپا منجر شود تصویب کرد بدون آن که خود خواهان اعمال نظر روی خروج احتمالی باشد. دولت می‌گوید "اختیارات سلطنتی" این قدرت اجرایی را در اختیار دولت می‌گذارد که به پیمان‌های بین‌المللی بپیوندد یا از آنها خارج شود.

در مقابل استدلال شاکی‌ها این بود که عضویت در اتحادیه اروپا مصوبه پارلمان بوده و پایان آن هم با مصوبه پارلمان ممکن است. در عین حال دیوان عالی این مسئله را هم بررسی کرده که آیا نظر دولت‌های محلی اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی درباره خروج از اتحادیه اروپا باید مورد توجه قرار بگیرد یا نه.

دولت اسکاتلند به شدت با خروج از اتحادیه اروپا مخالف است و تهدید کرده که همه‌پرسی دوباره استقلال از بریتانیا را بررسی می‌کند.

دیوان عالی در رای امروز خود گفت دولت در زمینه خروج از اتحادیه اروپا ملزم به اعمال نظر دولت‌های اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نیست.

بی بی سی فارسی