Tuesday, October 18, 2016

عملیات سریع بازپس گیری موصل
پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می گوید که نیروهای عراقی در عملیات بازپس گیری موصل که صبح دوشنبه شروع شد "سریع تر از برنامه جلو رفته اند".

منابع آگاه در عراق و خبرنگاران هم می گویند که نیروهای دولتی در آغاز این عملیات گسترده پیشرفت داشته اند.

حدود ۳۰ هزار سرباز دولتی عراق همراه با نیروهای کرد و شبه‌نظامیان شیعه در اطراف آخرین پایگاه اصلی داعش در عراق گرد آمده‌اند.

با این حال پیتر کوک سخنگوی پنتاگون اخطار داد که این نبرد "ممکن است مدتی زمان ببرد" چون باید دید آیا جنگجویان گروه داعش "می ایستند و می جنگند" یا نه.

آقای کوک در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "نشانه های اولیه حاکیست که نیروهای عراقی تا این لحظه به اهداف خود رسیده اند، و در اولین روز عملیات از برنامه خود جلوتر هستند."

نیروهای عراقی و جنگجویان کرد در ساعات نخست صبح دوشنبه عملیات خود را شروع کردند.

خبرنگاران بی بی سی می گویند که تانک های نیروهای پیشمرگه کرد که از شرق پیشروی می کنند هم اکنون در ۳۰۰ متری مواضع داعش هستند.

یک منبع آگاه عراقی به بی بی سی گفت که واحدهای رزمی با ورود به حمدانیه در شرق موصل تلفات سنگینی به نیروهای داعش وارد کرده اند.

منابع امنیتی گفتند که نیروهای وفادار به دولت همچنین در جنوب شهر پیشروی کرده اند.

در همین حال داعش (گروه دولت اسلامی) ادعا کرد که شماری از بمبگذاران انتحاری نیروهای دولتی را در حومه شهر هدف گرفته اند و مانع پیشروی آنها شده اند.

خبرگزاری اعماق این گروه گزارش داد که ۸ حمله انتحاری علیه نیروهای کردی انجام شد.

ستاد مرکزی عملیات نیروهای دولتی و کردی در پایگاه هوایی قیاره قرار دارد که در ماه اوت پس گرفته شد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا که با داعش می جنگد هم با حملات هوایی این عملیات را پشتیبانی می کند.

بی بی سی دریافته که جنگنده های بریتانیایی هم روز دوشنبه در عملیات موصل شرکت کرده اند.

مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا گفت که نیروی هوایی این کشور در مرحله آمادگی برای این عملیات از نیروهای عراقی حمایت کرده و همچنین نقشی "ممتاز" در نبرد علیه داعش خواهد داشت.

بی بی سی فارسی