Monday, July 29, 2019

هکرها در خانه !؟ - آیا جاسوسی در جیب‌تان دارید؟جاسوسی در جیب‌تان دارید؟
پل کنیون و جو کنت بی‌بی‌سی
گوشی‎های هوشمند برای بسیاری از مردم حکم پنجره‎ای رو به جهان را دارد. اما به نظرتان چه اتفاقی می‎افتد اگر آن‎ها پنجره‎ای به سوی زندگی شخصی‎تان هم باشند؟
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‎اید که ممکن است یک جاسوس در جیب خود داشته باشید؟
تصور کنید روزی برسد که هکرها با نصب یک بدافزار جاسوسی در تلفن همراه شما به همه اطلاعات‎‎تان - از جمله پیام‎های کدگذاری شده - دسترسی پیدا کنند و حتی بتوانند میکرفون و دوربین گوشی‎تان را هم کنترل کنند.
چنین روزی آنقدرها هم که به نظر می‎آید دور نیست.
شواهد قانع‎کننده‎ای وجود دارد که ثابت می‎کنند از نرم‎افزار برای زیرنظر گرفتن کار روزنامه‎نگاران، کنش‎گرها و وکلا در سراسر دنیا استفاده می‎شود.
اما سوال اینجاست که چه کسی و چرا این کار را می‎کند؟ و با بدافزار جاسوسی بالقوه‎ای که احتمالا در جیب همه‎مان وجود دارد چه باید بکنیم؟

نرم‎افزار قدرتمندی که به عنوان سلاح طبقه‎بندی می‎شود
مایک ماری، کارشناس امنیت سایبری شرکت "لوک‎اوت" (Lookout) که در زمینه امنیت تلفن‎های همراه فعال است، نحوه عملکرد پیچیده‏ترین نرم‎افزار جاسوسی را که تا کنون ساخته شده توضیح می‎دهد: "نرم‎افزاری بسیار قدرتمند که به عنوان سلاح طبقه‎بندی می‎شود و برای فروشش قوانین سفت و سختی گذاشته شده."
"اپراتور این نرم‎افزار می‎تواند با استفاده از جی‎پی‎اس رد شما را بگیرد، هر موقع بخواهد میکروفون و دوربین تلفن‎همراه‎تان را روشن کند و آنچه اطراف‎تان اتفاق می‎افتد را ضبط کند، به همه اپلیکیشن‎های شبکه‎های اجتماعی‎تان دسترسی پیدا کند و عکس‎ها، تماس‎ها، اطلاعات تقویم، ایمیل‎ها و همه مدارکی که در گوشی‎تان دارید را بدزدد. این نرم‌افزار گوشی شمارا به یک دستگاه شنود تبدیل می‎کند که می‎شود با استفاده از آن ردتان را گرفت و علاوه بر این همه اطلاعات گوشی‎تان را هم می‎دزدد."

سال‎ها از زمان ظهور بدافزارها می‎گذرد، این نرم‎افزار تازه اما ما را وارد دنیایی جدید می‎کند.

فرح پهلوی: گروهی واپسگرا و همراهان‌شان راه پیشرفت ایران را سد کردند
متن پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سی و نهمین سال درگذشت محمدرضا پهلوی به شرح ذیل است:
پنجم مرداد ۱۳۹۸ سی و نهمین سالگرد درگذشت همسر دلبندم محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه فقید ایران است. او عاشق ایران بود، آرزوئی جز صلح و رفاه و پیشرفت برای ایرانیان نداشت. در دوران پادشاهی او ایران در رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زبانزد جهانیان شد، به دفاع از صلح و همزیستی در خاورمیانه برخاست و امید به آینده ای بهتر را در دل مردم جوامع فرومانده زنده کرد. بر این باور بود که ایرانیان تنها در چارچوب برادری و همزیستی با دیگران قادرند به والاترین آرمان هایشان دست یابند و در استقرار صلح پایدار در جهان و پیشرفت روز افزون جامعۀ بشری سهمی درخور فرهنگ پویا و دستاوردهای تاریخی خویش ایفا کنند.
در دوران پادشاهیش، زنان به حقوق سیاسی دست یافتند و کشاورزان مالک زمینی شدند که در آن زراعت می کردند. در پاسداری از محیط زیست و در گسترش رسانه های ارتباطی ایران در جهان رو به رشد پیشگام بود. برای نخستین بار در تاریخ کشور، مبانی بومی شدن دانش و تکنولوژی مدرن پا گرفت و درمیان دهۀ ی ۵۰ ایران تنها کشور رو به توسعه ای بود که در آن جذب مغزها بر فرار مغزها پیشی گرفته بود. هنگامی که در سال ۱۳۵۵ او بازشدن فضای سیاسی کشور را بشارت داد، ایران به سوی نظامی مترقی و جامعه ای آزاد و پیشرو رهنمون شده بود.
آیندۀ ما به یقین آینده ای بس درخشان می شد اگر گروهی از مردمان وا پس گرا و همراهانشان راه پیشرفت ایرانیان را چنین وحشیانه سد نمی کردند. باعث دلگرمی من است که پس از سال ها دروغ و دشمنی و خیانت، هم میهنان من، به ویژه جوانانی که پس از این فاجعه به دنیا آمده اند، هر روز بیشتر به خدمات دو پادشاه بزرگ ایران واقف می شوند. آشکارا، دانه هائی که با ایمان و عشق کاشته می شوند هرگز خشک نمیشوند. بی تردید نور بر تاریکی و آزادی بر خفقان پیروز خواهد شد و ایران ققنوس وار از خاکستر خود بر خواهد خاست.
سپاسگزارم از رئیس جمهور مصر جناب السیسی که امکان برگزاری این مراسم را به ما داده اند. سپاسگزارم از خانم جهان سادات که در تمام این سال ها با حضور خود در این مراسم باعث دلگرمی من و خانواده ام بوده‌اند.
سپاسگزارم از هم میهنانی که از کشورهای مختلف و نیز از ایران به یاد شاهنشاه فقید ایران در این مراسم حضور یافته‌اند.
به ویژه، از سوی خود، خانواده ام، و هم میهنانم به روان پاک رئیس جمهور فقید مصر محمد انور سادات درود می فرستم و از او، دولت، و ملت مصر که در شرایطی بسیار سخت پادشاه ایران و خانواده ی ما را مهربانانه در کشورشان پذیرفتند، سپاسگزارم.