Thursday, June 6, 2019

اسناد سازمان سیا:خمینی از دهه 60 میلادی تا پیروزی انقلاب با آمریکا در تماس بوداسناد سازمان سیا:خمینی از دهه 60 میلادی تا پیروزی انقلاب با آمریکا در تماس بود
در روزهای گذشته سازمان «سیا» اسنادی را منتشر کرده که نشان می دهد آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از دهه 60 میلادی تا 1979 یعنی تا قبل از ترک فرانسه و آمدنش به ایران در سال 1979 با روسای جمهوری آمریکا در ارتباط بود.
به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» به نقل از «بی بی سی فارسی»، روح الله خمینی طی این مدت حداقل دو بار با روسای جمهوری آمریکا تماس مستقیم برقرار کرده و به آنها وعده داده بود که «منافع آمریکا» به خطر نخواهد افتاد.
در اسناد سازمان سیا آمده است که آیت الله خمینی پس از آزادی از زندان در ایران مخفیانه نامه‌هایی با جان کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا مبادله کرده است.
طبق این اسناد خمینی یک بار سال 1963 با جان اف کندی تماس گرفته و از وی خواسته است که هجوم لفظی وی به آمریکا تفسیر به اشتباه نشود و این حمله لفظی را جدی نگیرد.

اسرار عملیاتی که به جنگ جهانی دوم پایان داداسرار عملیاتی که به جنگ جهانی دوم پایان داد

هفتاد و پنج سال پیش در ششم ماه ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی، هزاران زن و مرد برای شرکت در عملیات پایان‌بخش جنگ جهانی دوم آماده می‌شدند. عملیاتی که طراحی آن از یک سال پیش آغاز شده بود و در جریان آن ۱۳۰ هزار نیروی نظامی متفقین مشارکت داشتند. در پایان آن نیز ۱۰ هزار نفر کشته، مجروح یا اسیر شدند.
با وجود گذشت بیش از ۷ دهه، «دی دِی» یا «D-Day» همچنان عنوان بزرگ‌ترین عملیات نظامی آبی-خاکی تاریخ را از آن خود دارد. اما اعتبار این عملیات تنها به این عنوان ختم نمی‌شود بلکه اسرار و واقعیت‌های شگفت‌انگیزی از آن به دست آمده که مرور آنها دلایل اهمیت تاریخی آن را بیش از پیش نمایان می‌کند.
۱- تمرینات کشنده