Wednesday, June 5, 2019

چرا روش مهاتما گاندی به درد مبارزان امروز نمی‌خورد؟چرا روش مهاتما گاندی به درد مبارزان امروز نمی‌خورد؟
اکبر فلاح‌زاده
 شصت سال از مرگ مهاتما گاندی می‌گذرد. ترجمه آلمانی مجموعه آثار او به همین مناسبت در پنج جلد در آلمان منتشر شده است.
دیتمار روترموند (Dietmar Rothermund) روزنامه نگار آلمانی ضمن معرفی و نقد این مجموعه در روزنامه "دی ولت"، این پرسش را مطرح کرده که آیا آموزه‌های مبارزاتی گاندی امروز هم به درد مبارزان می‌خورد؛ به عبارتی دیگر: آیا مبارزان خشمگین امروز می‌توانند گاندی را سر مشق قرار دهند؟

طرح این پرسش کاستن از ارزش گاندی نیست: مهاتما گاندی مورد احترام دوست و دشمن است. او انسانی بزرگ و یک شخصیت برجسته جهانی است.

چرا خودکشی؟ نام هنرمندان ایرانی که خودکشی کردندچرا خودکشی؟ نام هنرمندان ایرانی که خودکشی کردند،
 مسعود نقره‌کار
خبرخودکشی مرتضی کلانتریان، مترجم ایرانی که اعلام شده است "خود را از طبقه‌ دوازدهم خانه اش به پایین پرت کرد"*، بار دیگر موضوع خودکشی در میان هنرمندان و اهل قلم را مطرح کرده است. من در این یادداشت لیستی ازنام برخی ازهنرمندان، و اهل قلم را، که مرگ آنان خودکشی اعلام شده است، می آورم. در ادامه نیزمقاله ای که 9 سال قبل درهمین رابطه منتشر کردم را ضمیمه می کنم.
صادق هدایت (نویسنده)
هوتن نجات ( شاعر)
غزاله علیزاده( نویسنده)
اسلام کاظمیه( نویسنده و پژوهشگر)
حسن هنرمندی( نویسنده و پژوهشگر)
سیامک پورزند( روزنامه نگار)
منصور خاکسار( شاعر)
جهانگیرجلیلی ( نویسنده)
رضا کمال شیرزاد( نمایشنامه نویس)
ابوتراب غفاری ( نقاش)
ابراهیم منصفی( نویسنده)
هادی پاکزاد( ترانه سرا و خواننده)
کورش اسدی ( نویسنده)
و...

چرا خودکشی؟

برای برخورد با «بی حجابی»؛‌ سپاه گیلان دو هزار «گروه مقاومت تذکر لسانی و عملی» تشکیل دادبرای برخورد با «بی حجابی»؛‌ سپاه گیلان دو هزار «گروه مقاومت تذکر لسانی و عملی» تشکیل داد

در ادامه قدرتنمایی نیروهای سپاه و بسیج در محله‌ها به بهانه «امر به معروف و نهی از منکر» این بار فرمانده سپاه قدس گیلان از تشکیل «دو هزار گروه مقاومت تذکر لسانی» برای برخورد با «بی‌ حجابی» در این استان خبر داده است.
محمدعبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد گفته است که دوهزار گروه مقاومت در راستای «تذکر لسانی»‌و «عملی» در استان گیلان تشکیل شده است.
او به حضور حدود ۲۲ هزار نفر گشت نیروهای بسیجی در محله‌های گیلان در طول هفته اشاره کرده و گفته است که «برخورد عاقلانه، مدبرانه و هوشمندانه در مورد حجاب باید انجام شود.»

پیش از این نیز نیروهای سپاه و بسیج از راه اندازی «گشت رضویون» در شهرهای مختلف ایران خبر داده بودند.
نیروهای سپاه و بسیج با استفاده از اختیارات قانونی و فراقانونی در سالهای گذشته با بهانه‌هایی مانند تامین امنیت یا «امر به معروف و نهی منکر» اقدام به نقض حقوق شهروندی ایرانیان می‌کنند.
صدای آمریکا