Wednesday, May 29, 2019

شبی که دانشگاه متولد شد.


 
رضاشاه و دکتر ابوالقاسم بختیار در آیین گشایش دانشکده پزشکی دانشگاه تهران
ویکی پدیا

دانشگاه تهران چگونه بوجود آمد
 علی اصغر حکمت

در یکی از شبهای فرخنده اواخر بهمن 1312 جلسهُ هیئت وزراء در‌ حضور‌ شاه‌ در عمارتی که اکنون مقر کاخ ملکه پهلوی‌ است‌ تشکیل شـده بـود سـخن از آبادی تهران و عظمت‌ ابنیه و عـمارت و قـصور زیـبای جدید در میان آمد، مرحوم فروغی رئیس‌ الوزرا‌ در‌ این باب به شاهنشاه تبریک می‌گفت.
و دیگر وزیران نیز هر‌ یک به تحسین و تمجید زبـان گـشوده بـودند.چون نوبت به بنده‌ نگارنده رسید که بـه سـِمَت کفیل وزارت‌ معارف‌ در‌ آن میان حاضر بودم گویا خداوند متعال به‌ قلب من الهام‌ کرد‌ که عرض کردم در آبادی و عـظمت پایـتخت البـته شکی نیست ولی نقصی که‌ دارد این است که‌ این‌ شهر‌ هنوز عـمارت مخصوص اونیورسیته(دانشگاه) ندارد و حیف است که‌ این شهر نوین‌ از‌ همه‌ بلاد بزرگ عالم از این حیث عقب بـاشد.شـاه بـعد از اندک تأملی گفتند‌: «بسیارخوب‌ آنرا‌ بسازید.»
در جلسه بعد هیئت وزراء در آغاز بـه وزیـر عدیله مرحوم علی اکبر‌ داور‌ رو نموده فرمودند در بودجۀ سال بعد 250000 تومان به وزارت معارف اعتبار‌ بدهید‌ که‌ بـه مـصرف سـاختمان‌ مدرسه برسانند.

تارا شریفی, دختر ۱۱ ساله ایرانی، رکورد ضریب هوشی اینشتین را شکستتارا شریفی, دختر ۱۱ ساله ایرانی، رکورد ضریب هوشی اینشتین را شکست
رسانه‌های انگلیسی از شکسته شدن رکورد ضریب هوشی اینشتین از سوی «تارا شریفی» دختر ۱۱ ساله ایرانی خبر دادند.
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه انگلیسی باکس هرالد، یک دانش آموز ۱۱ ساله ایرانی مقیم انگلیس موفق شد رکورد ضریب هوشی اینشتین، فیزیکدان معروف را بشکند.

امام‌ جمعه کازرون به ضرب چاقو به قتل رسیدامام‌ جمعه کازرون به ضرب چاقو به قتل رسید
یک مقام پلیس استان فارس بامداد چهارشنبه هشتم خرداد اعلام کرد که حجت‌الاسلام محمد خرسند، امام جمعه کازرون به ضرب چاقو کشته شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس سرهنگ کاووس محمدی، معاون اجتماعی فرمانده نیروی انتظامی استان فارس گفت: حجت‌الاسلام محمد خرسند ساعتی پیش توسط فردی درب منزل خود با ضربات چاقو مورد حمله قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد، اما متاسفانه بدلیل عمق جراحت در ناحیه شکم، در بیمارستان کازرون جان سپرد.
این مقام پلیس استان فارس تصریح کرده است که محمد خرسند به هنگام بازگشت از مراسم احیاء و در ساعت سه و نیم بامداد چهارشنبه مورد حمله قرار گرفت.
سرهنگ کاووس محمدی اظهار داشت: «ضارب شناسایی‌شده و ماموران در تلاش هستند وی را دستگیر کنند.»
داریوش دهقان فرماندار کازرون ، نیز ضمن تایید خبر کشته شدن امام جمعه این شهر گفته است:« ضارب شناسایی شده است و تلاش‌ها برای دستگیری وی ادامه دارد.»
این مقام های دولتی و انتظامی به هویت ضارب و انگیزه‌های احتمالی او برای حمله به امام جمعه کازرون اشاره‌ای نکرده‌اند.