Saturday, May 18, 2019

مارتین لوتر: کشیشی که مسیحیت را زیرورو کردمارتین لوتر: کشیشی که مسیحیت را زیرورو کرد
علی امینی نجفی

در بامداد یکشنبه ۳۱ اکتبر ۱۵۱۷ کشیش خشمگین یک شهر کوچک آلمانی کاغذی در دست با گامهای بلند به سوی کلیسای آبادی رفت، متنی که شبانه آماده کرده بود را با چند میخ به در بزرگ و چوبی کلیسا چسباند تا همه مؤمنان آن را بخوانند. او در ادعانامه خود گفته بود که هیچ بنده‌ای از دیگران به خدا نزدیکتر نیست و احدی حق ندارد خود را نماینده خداوند در روی زمین بداند.
کشیش ۳۳ ساله شهر ویتنبرگ مارتین لوتر نام داشت. او به نابسامانی‌های کلیسا اعتراض داشت اما از اهمیت اقدام خود بی‌خبر بود. بعدها تاریخ‌نگاران ضربات پرطنین چکش او را بسان زنگ ناقوسی دانستند که مرگ قرون وسطا را اعلام کرد.
مارتین لوتر دین را پیوندی روحانی میان آفریدگار و بندگان او می‌دید و جز پالودن دین و ایمان از آرایه‌ها و زایده‌های خرافی که ارباب کلیسا به آن بسته بودند، چیزی نمی‌خواست.
اقدام فردی مارتین لوتر به زودی طنینی عظیم پیدا کرد، پایه‌های کلیسای کاتولیک را لرزاند و سرانجام به پیدایش کیش پروتستان انجامید که دین مسیح را یکسره دگرگون کرد و آن را به مسیری تازه انداخت و آن را برای هماهنگی با مقتضیات روزگار نو آماده ساخت.

مبارزه با انحرافات کلیسا

جنگ می‎شود؟ نمی‎شود؟ یا اینکه در جنگ هستیم؟!جنگ می‎شود؟ نمی‎شود؟ یا اینکه در جنگ هستیم؟!
برخی کارشناسان و سیاستمداران براساس نشانه‎ها و پاره‎ای منافع نسبت به وقوع درگیری نظامی در منطقه هشدار می‎دهند و برخی دیگر احتمال وقوع آن را کم می‎دانند.
-جنگ‎های هیبریدی و ترکیبی نه تنها اکنون بلکه سال‎هاست در نبرد میان رژیم ایران و رقبا و دشمنان منطقه‎ای و بین‏المللی آن بالا گرفته است.
– مقام‎های سیاسی و امنیتی نظام خود را برای حملات سایبری آماده می‎کنند و می‎گویند هدف از تهدیدات غیرنظامی دشمن، ایجاد فشار علیه حکومت از طریق در تنگنا قرار دادن آن و گسترش اعتراضات اجتماعی است.
حامد محمدی, کیهان لندن

بحران در خاورمیانه حول رژیم ایران و گروه‎های شبه‌نظامی مورد حمایت تهران اوضاع منطقه را پیچیده‌تر کرده است. بخشی از مردم، گروهی کارشناسان و حتی عده‎ای از دولتمردان نگران وقوع یک درگیری نظامی هستند.
یک هفته پس از حمله راکتی از غزه به سوی اسرائیل توسط گروه‎های فلسطینی، تعدادی از نفتکش‎ها و کشتی‎های تجاری نزدیک بندر الفجیره امارات هدف حملات خمپاره‎ای قرار گرفتند و پس از آن نیز تعدادی پهپاد به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان و چند مقرّ نظامی‎ عربستان سعودی حمله کردند. حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی مسئولیت این حملات را به عهده گرفتند.
وضعیت عراق نیز اضطراری شده و وزارت خارجه ایالات متحده ضمن هشدار به شهروندان خود در مورد سفر به این کشور، کارمندان غیرضروری سفارت و کنسولگری آمریکا در بغداد و اربیل را خارج و به نقاط امن‌ منتقل کرده است. همچنین با افزایش احتمال درگیری، سفارتخانه‌های آمریکا در لبنان، امارات و ترکمنستان نیز «هشدار امنیتی» صادر کردند.