Wednesday, May 8, 2019

نوآوری‌هایی که دنیا را متحول کردندنوآوری‌هایی که دنیا را متحول کردند
۵۵آنلاین : تکنولوژی و ابداعات آن در دهه‌های اخیر زندگی ما را متحول کرده‌اند. در این میان اما بعضی نوآوری‌ها تاثیر بیشتری بر سبک زندگی مردم دنیا گذاشته و از این جهت مهم‌ترند. در این مطلب اشاره‌ای کوتاه داریم به مهم‌ترین اختراعات تکنولوژی از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ میلادی که احتمالا شما هم در این زمان به‌ دنیا آمده‌اید. در این لیست احتمالا محصولاتی را می‌بینید که همه آنها را می‌شناسید اما شاید باور نکنید چه سالی معرفی یا وارد بازار شده‌اند.

نوار کاست ۱۹۶۲
 نوار کاست سال ۱۹۶۲ اختراع شد به سرعت همه‌جا فراگیر شد و یکی از روش‌های مرسوم ضبط صدا در گذشته بود.

ماوس کامپیوتر ۱۹۶۳
17 (1)

روحانیت شیعه، منفورترین قشر اجتماعیروحانیت شیعه، منفورترین قشر اجتماعی
مجید محمدی – در یک سال و اندی که در مرکز تحقیقات استراتژیک در ایران مشغول به کار بودم (تنها شغل دولتی من در ایران که به اخراجم انجامید) یک پروژه‌ی کلان در مورد رفتارشناسی قشرهای اجتماعی در ایران تحت نظر من بود و پروژه‌ی رفتارشناسی دانشجویان را نیز خودم انجام می‌دادم. در این پروژه قرار بود رفتارشناسی کارگران، دانشگاهیان، بازاریان، نظامیان، کشاورزان، روحانیت، دیوانسالاران، معلمان و… مورد تحقیق واقع شود  (انجام چنین پروژه‌ای بدون رهیافت امنیت‌محور و با روش‌های علمی هنوز یکی از فعالیت‌های تحقیقاتی بر زمین مانده در ایران است). این پروژه به دلیل تحولات در مرکز متوقف شد. آنچه در اوایل دهه‌ی هفتاد خورشیدی از گزارش‌های مقدماتی محققان بر می‌آمد این بود که روحانیت شیعه در حال از دست دادن اعتماد و اعتبار اجتماعی است و قشرهایی مثل معلمان و کارگران در حال کسب اعتماد و اعتبار بیشتر هستند.

در اواخر دهه‌ی هفتاد چندین نظرسنجی در مؤسسات تازه‌تاسیس در دوران خاتمی انجام شد. در یکی از این نظرسنجی‌ها علی خامنه‌ای با سه درصد محبوبیت در پایین فهرست محبوب‌ها و خوانندگان (شجریان) و ورزشکاران در بالای فهرست قرار داشتند. این نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که روند اعتمادزدایی از روحانیت همچنان ادامه دارد.
در دهه‌های هشتاد و نود خورشیدی با افزایش فساد کاست حکومتی (به ویژه روحانیون از مراجع تا قضات و از اعضای مجلس تا ائمه جمعه) و تداوم سرکوب‌ها اعتمادزدایی به تدریج به تنفر تبدیل شد. دیگر تنها مردم از روحانیت فاصله نمی‌گرفتند بلکه آنها را مسبب بدبختی و فلاکت خود، مشتی مزاحم زندگی روتین مردم، برخوردار از امتیازات ویژه و عامل تنش در روابط خارجی تلقی می‌کردند. این روند ادامه پیدا کرد تا در اواخر دهه‌ی نود شاهد قتل، کتک زدن و برخوردهای هرروزه با روحانیون در ایران هستیم. روحانیت شیعه در عرض چهار دهه نگاه مثبت قشرهایی از جامعه و بخشی از روشنفکران را با قدرت و ثروت افسانه‌ای معاوضه کرد.
فاصله‌ گرفتن، عدم علاقه یا نفرت؟