Friday, April 12, 2019

تلویزیون کلمه در آستانه تعطیلیتلویزیون کلمه در آستانه تعطیلی

یکی از مسئولین شبکه جهانی کلمه که برنامه‌هایی به زبان فارسی برای اهل سنت و سایر ایرانیان پخش می‌کند،اظهار داشت به دلیل مشکلات مالی،این شبکه در آستانه تعطیلی قرار گرفت.
عبدالفتاح خدمتی رئیس هیأت مدیره شبکه کلمه می‌گوید: «به اعتراف مقامات جمهوری اسلامی، شبکه کلمه، مؤثرترین رسانه اهل سنت به حساب می‌آید، اما اینک به دلیل مشکلات مالی در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.»
او درباره این شبکه گفت: «این رسانه که با برنامه‌های متنوع خبری و تحلیلی، میلیون‌ها بیننده در داخل و خارج ایران دارد، هیچ منبع مالی نداشته و براساس کمک‌های مردمی اداره می‌شود.»
خدمتی بیان کرد: «این شبکه در معرفی برنامه‌های دینی خود از یک سو تلاش کرده است با آگاهی دادن به مخاطبان خود در برابر گرایش‌های فکری مخرب چون داعش بیایستد و از سوی دیگر خرافاتی که تحت عنوان "مذهب حکومتی" در داخل کشور تبلیغ می‌شود را افشا کند. همچنین شبکه جهانی کلمه در برنامه های سیاسی خود تلاش کرده است منبری برای همه طیف‌ها و گروه‌های سیاسی متنوع کشور ایران باشد و شعار "ایران برای همه ایرانیان" را در عمل دنبال کرده است.»
عبدالفتاح خدمتی می‌گوید: «علاوه بر این، شبکه کلمه با تأکید بر سیاست همگرائی و یکپارچگی کشور، تلاش کرده است صدای محرومیت اقوام مختلف ایرانی باشد و مشکلات و مظالم مختلفی که توسط حاکمیت فعلی کشور بر آنها روا داشته می‌شود را بازگو کند و در این راه موفقیت‌های کم نظیری در میان اکثریت اقوام ایران به دست آورده است.»
العربیه

ایران در آستانه‌ی جنگی دیگر؟!
کیهان لندن
وضعیت منطقه‌ای وتنش میان واشنگتن و تهران بیش از هر زمان جمهوری اسلامی ایران را به جنگ دیگری نزدیکتر کرده است؛ به نظر می‌رسد که تحریم‌های «تاریخی» آمریکا کافی نیست، دولت دونالد ترامپ بیش از هر زمان دیگری برای انتخاب گزینه نظامی آماده است به‌خصوص که آزمایش‌های ضربات نظامی سریع و موثر بر جمهوری اسلامی در سوریه توسط اسرائیل نتایج خود را با موفقیت پس داد کما اینکه ضربات اسرائیل به نیروهای سپاه در سوریه تاثیر مهمی بر نتایج انتخابات پارلمانی و به نفع نخست وزیر نتانیاهو خواهد بود.
جنگ این بار اما چنانچه با ایران آغاز شود، برق‌آسا، بدون اخطار قبلی و بدون نیاز به تصویب قانونی از سوی کنگره آمریکا رخ خواهد داد؛ شرایط فعلی منطقه ایجاب می‌کند که یک عملیات نظامی برق‌آسا، سریع، پیشگیرانه و غافلگیرکننده برای مقابله با حمله احتمالی رژیم و سرداران سپاهی‌اش که به شدت از تحریم‌های آمریکا عصبانی و به خشم آمده‌اند، صورت بگیرد
احتمال اینکه حکومت ایران دست به عملیاتی تحریک‌آمیز علیه آمریکا در منطقه بزند بسیار زیاد است تلفات ناشی از تحریم‌ها می‌تواند سرداران و روحانیون تندرو مذهبی رژیم ایران را به اقدامی ماجراجویانه وادار کند اما این اقدام بی‌شک برای آنها پرهزینه خواهد بود. به ویژه که اکنون فضای حاکم بر منطقه خلیج فارس وسوریه و لبنان بسیار متشنج است. بزرگترین شاهراه صدور نفت در جایی قرار دارد که کشتی‌های آمریکایی و قایق‌های نظامی سپاه پاسداران هر دو در آنجا مستقر هستند اما در سوریه، رژیم ایران مهمترین سرمایه‌گذاری‌های سیاسی و نظامی خود را پس از ضربات پی در پی اسرائیل ومحدود شدن دایره مانورش از دست داده است.
جنگ با ایران ممکن است در ابتدا بسیار پر هزینه باشد، اما رژیم قادر به ادامه آن نخواهد بود و پاسخ‌ها و واکنش‌های رژیم به دلیل ترس از ضربه‌های شدیدتر از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش بسیار محدود خواهد بود. از سوی دیگر هر جنگ یا درگیری، مخالفان رژیم جمهوری اسلامی را به خیابان‌ها سرازیر خواهد کرد و این احتمالا به سرنگونی رژیم منجر خواهد شد. اما با اینهمه کشورهای منطقه به ویژه همسایگان عرب ایران خواهان جنگ نیستند چرا که هرگونه واکنش از سوی حکومت ایران مسلما به شهرها یا سواحل آمریکا نخواهد رسید و خرابکاری شبه‌نظامیان سپاه و وابستگان آن در منطقه به اسرائیل نیز نمی‌تواند آسیبی وارد کند، پس بیشترین آسیب را کشورهای عربی نزدیک ایران خواهند دید. البته ایران فقط با موشک می‌تواند واکنش نشان دهد ودر این میان عربستان سعودی و امارات با پیشرفته‌ترین سیستم پدافند دفاع موشکی پاتریوت مجهزند و کویت، بحرین و قطر نیز دارای قراردادهای دفاع مشترک با آمریکا هستند و بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در سطح خاورمیانه در این سه کشور واقع شده است. جامعه جهانی به ویژه آمریکا ۴۰ سال قانونی‌شکنی و توسعه‌طلبی رژیم تهران را تحمل کرده تا شاید تغییری در رفتار رژیم تهران صورت بگیرد.
هفته‌های آینده و نهایت ماه مه سال جاری یعنی با پایان دوره معافیت شش ماهه ۸ کشور از سوی ایالات متحده برای خرید نفت ایران و به صفر رساندن صادرات نفتی تهران، ممکن است خیلی از مسائل روشن‌تر شوند. این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از بزرگترین تهدید داخلی یعنی تحقیقات قضایی مربوط به دخالت روسیه در نتایج انتخابات با پیروزی تمام خارج شده است.
ترامپ طی مدت حضورش در کاخ سفید دست به اقداماتی زد که دیگر رؤسای جمهوری آمریکا هرگز جرأت انجام آنها را نداشتند؛ اگر چه جنگ در اولویت پروژه‌های ترامپ نیست، اما او به تدریج با راه حل مشاورش جان بولتون برای تغییر کلی رفتار رژیم یا تغییر کلیت نظام در ایران موافقت کرده و به این دلیل عواقب منفی هر جنگی احتمالا سال ۲۰۱۹ را سالی سبکتر از سال ۲۰۲۰ رقم خواهد زد چرا که این سال، سال انتخابات و برد و باخت سیاسی دونالد ترامپ خواهد پس سال ۲۰۲۰ ظرفیت ماجراهای بیشتر را ندارد.
سرداران سپاه پاسداران هر چند وقت نگرانی‌هایشان از تصمیمات راسخ دونالد ترامپ را با سخنان تند و تیز بیان می‌کنند اما ترامپ هیچ توجهی به هارت و پورت‌های آنان ندارد. ترامپ اما وقتی که روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تابستان گذشته گفت «آمریکا با دُم شیر بازی نکند»، بلافاصله جواب او را با تهدیدی بزرگتر پاسخ داد و گفت: «کاری نکنید که با عواقبی که هیچکس در تاریخ با آن روبرو نشده و تجربه نکرده مواجه شوید!» روحانی نزاع ایران و آمریکا را «مادر جنگ‌ها» توصیف کرد؛ البته این واژه «ام‌المعارک» را قبلا صدام حسین نیز در تصمیم ماجراجویانه‌اش برای اشغال کویت و نزاع با آمریکا نیز به کار برده بود اما دیدیم که صاحب اصلی عبارت «مادر جنگ‌ها» چگونه از نقشه سیاسی و معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی به کلی حذف شد.
*منبع: روزنامه الحیات
نویسنده: فارس بن حزام
ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

نهضت آزادی نیز لباس سپاه پاسداران پوشید
 نهضت آزادی ایران طی بیانیه‌ای صبح امروز اعلام کرد: روند اقدامات دونالد ترامپ به‌ویژه پس از خروج از «برجام» و اعمال سیاست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران به‌تدریج پس از شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل در بلندی‌های جولان، امروز با اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک گروه تروریستی در روز پاسدار، که بخشی از نیروی نظامی جمهوری اسلامی است، گام جدیدی بشمار می‌رود که ناقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت ملی ایران است.
این نهضت در ادامه بیانیه‌اش اعلام داشته: دولت آمریکا که خود گروه‌های تروریستی چون داعش را در منطقه ایجاد و حمایت کرده است و مداخلات نظامی گسترده‌ای در بسیاری از کشورهای جهان داشته و دارد، امروز با تروریست شناختن سپاه پاسداران چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
به نظر می‌رسد اهدافی که دولت ترامپ در راستای سیاست‌های کلی آمریکا در منطقه دنبال می‌کند، از یک‌سو حمایت از دولت اسرائیل و تأمین منافع آمریکا در منطقه را شامل می‌شود و از سوی دیگر، خواهان تقابل با منافع ملی ایران و تداوم و تشدید بحران‌های داخلی ایران برای تسریع روند فروپاشی و تسلیم بلاشرط در قبال درخواست‌های آمریکا در منطقه است. تروریست شناختن سپاه پاسداران و مداخله در امور داخلی ایران هرگز در راستای تأمین حقوق اساسی ملت ایران، دموکراسی و توسعه نیست؛ بلکه به نظر ما، فضای کشور را به سود رشد «نظامی‌گری» و تقویت مشی «تندروی» در ایران آماده می‌کند.
نهضت آزادی ایران در پایان اعلام داشته: با توجه به‌مراتب بالا به‌رغم نقدهایی که نسبت به نحوه عملکرد سپاه پاسداران در مدیریت کشور و دخالت آنان در سیاست و اقتصاد دارد که مغایر با قوانین و منافع ملی است، اما این اقدام دولت آمریکا را نقض منشور ملل متحد، سایر قوانین بین‌الملل و خلاف منافع ملی و نقض حاکمیت ملی ایران می‌داند و شدیداً محکوم می‌کند.
نهضت آزادی ایران
۲۲ فروردین ۱۳۹۸
گفتنی است نهضت آزادی ایران که در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین دولت موقت جمهوری اسلامی نقش حائز اهمیتی داشته است همواره گردش‌های سیاسی عجیبی داشته است.

 ایران بریفینگ