Monday, March 11, 2019

چه‌گونه طبقه را نادیده نگیریم؟چه‌گونه طبقه را نادیده نگیریم؟
تیتی باتاچاریا، ترجمه‌ی منصوره خائفی

   بازتولید اجتماعی کار و طبقه‌ی کارگر جهانی

نیروی کار کالایی است که مالک آن یعنی کارگر مزدبگیر، آن را به سرمایه‌دار می‌فروشد. چرا آن را می‌فروشد؟ برای این‌که زنده بماند.
                         کارل مارکس، کار مزدی و سرمایه

طبقه‌ی کارگر جهانی از همان ابتدای شکل‌گیری، به‌ویژه از اواخر قرن بیستم، با این چالش­ سهمگین مواجه شده ­است که چه‌گونه بر تمام اختلافات و تقسیمات خود فائق آید تا در شکل نظام‌­یافته و کاملاً مبارزی برای براندازی سرمایه‌داری ظاهر شود.[1] پس از آن‌که مبارزات طبقه‌ی کارگر جهانی از غلبه بر این چالش بازماند، خودِ طبقه‌ی کارگر آماج محکومیت‌های عملی و نظری شد. اغلب اوقات، این محکوم‌کردن‌ها شکلی از اعلام­ها یا پیش­بینی‌­هایی درباره‌ی زوال طبقه‌ی کارگر یا استدلال­هایی در این­باره می‌گیرد که طبقه‌ی کارگر دیگر عامل معتبر تغییر نیست. گزینه‌های دیگر – اگر بخواهم به چند مورد از آنها اشاره کنم زنان، اقلیت‌­های قومی/ نژادی، جنبش‌های جدید اجتماعی، «مردم» بی­شکل اما شورشی یا جماعت­ها هستند – همگی به‌عنوان بدیل­های ممکنِ این طبقه‌بندی فرضاً روبه‌افول یا اصلاح‌طلبانه یا مردانه و اکونومیستی یعنی طبقه‌ی کارگر در معرض توجه قرار گرفته‌­اند.

آن‌چه در بسیاری از این محکوم‌کردن‌ها مشترک است، بدفهمی مشترکی از تعریف حقیقت طبقه‌‌ی کارگر است. به‌جای درک پیچیده‌­ی طبقه که نظریه‌‌ی مارکسیستی به‌صورت تاریخی مطرح کرده و بینشی از قدرت شورش‌‌گری طبقه‌ی کارگر ارائه می‌کند که قادر است از طبقه‌بندی‌­های بخشی فراتر رود، منتقدان کنونی بر بینش محدودی از «طبقه‌ی کارگر» تکیه می‌کنند که مطابق آن کارگر به‌سادگی انسانی است که از نوع خاصی از کار- شغل برخوردار است.

این داعشی جاسوس افسر اطلاعاتی فرانسه است این داعشی که می خندد کسی نیست جز ژان کلود، افسراطلاعاتی فرانسه که پس از پایان ماموریتش به عنوان شیخ داعش در سوریه اکنون به جایگاه خود در دستگاه اطلاعاتی فرانسه بر میگردد! پس از پایان داعش در سوریه بقیه شیوخ داعشی هم به پایگاه های اطلاعاتی خود در اسرائیل، آمریکا و اروپا برمی گردند

حمله تند بهروز وثوقی به سه برادرش: فیروز ، چنگیز و شهراد از پشت به من خنجر زدند
حمله تند بهروز وثوقی به سه برادرش: فیروز ، چنگیز و شهراد از پشت به من خنجر زدند
بهروز وثوقی بازیگر سینما در آخرین پست اینستاگرامی خود نوشت: «از آنجایی که عده ای به عنوان برادران من خود را معرفی می کنند، باید بگویم که فیروز، چنگیز، شهراد ، از برادران ناتنی هم بدتر بوده اند و همه آنها با جعل سندها، اموال مرا صاحب شدند و حالا ادعای برادری می‌کنند. اینها همگی از پشت به من خنجر زدند. متاسفم که از اسم من به عنوان برادر سوء استفاده می‌کنند. من برادرانی واقعی با این اسامی ندارم.»

فرق تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای چیست؟فرق تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای چیست؟

احتمالا زمانی که برای خرید مایحتاج خانه به سوپرمارکت محل زندگی خود مراجعه کرده‌اید، تخم‌مرغ‌ها را در دو رنگ سفید و قهوه‌ای روشن دیده‌اید؟ آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید فرق تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای چیست؟
برای این سوال جواب ساده‌ای وجود دارد. مرغ سفید، تخم سفید می‌گذارد و مرغ قهوه‌ای، تخم قهوه‌ای. البته این موضوع همیشه صادق نیست و ممکن است برخی نژادها مرغ از این قاعده تبعیت نکنند، اما به هر حال از نظر ارزش غذایی هیچ تفاوتی میان تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای وجود ندارد.

تخم مرغ قهوه‌ای معمولا در سوپرمارکت‌ها گرانتر فروخته می‌شود و همین امر سبب شده برخی فکر کنند، تخم مرغ قهوه‌ای بهتر از تخم مرغ سفید است ولی دلیل این گرانی چیز دیگری است. از آنجا که مرغ‌های قهوه‌ای بزرگتر از مرغ‌های سفید هستند، غذای بیشتری می‌خورند و تخم‌هایی که می‌گذارند، بزرگتر هستند و این تنها دلیل گران‌تر بودن قهوه‌ای‌ها از سفیدهاست.
ساختار پوسته دو تخم مرغ نیز هیچ تفاوتی با هم ندارند در حالی که برخی گمان می‌کنند پوسته تخم‌های قهوه‌ای، قوی‌تر از پوسته سفیدهاست.
البته هر چه مرغ هنگام تخم‌گذاری جوان‌تر باشد، تخم پوسته محکم‌تری خواهد داشت ولی در هر حال این موضوع ربطی به رنگ تخم ندارد.
درجه شدت رنگ زرده تخم‌مرغ به رنگ پوست آن ارتباطی ندارد و مقدار خوراک ذرتی که در رژیم غذایی مرغ‌ها گنجانده می‌شود، در این زمینه تعیین‌کننده است، به این معنا که هر چه یک مرغ مقدار بیشتری ذرت بخورد، زرده پر رنگ‌تری خواهد داشت
العربیه