Tuesday, March 5, 2019

دل می‌شکند، مغز فرمان می‌دهد و قلب آسیب می‌بینددل می‌شکند، مغز فرمان می‌دهد و قلب آسیب می‌بیند
وقتی ناراحت می‌شوید و دل‌تان می‌شکند، قلب شما اذیت می‌شود و این فرآیندی است که احتمالا توسط مغز انجام می‌شود. این نتیجه تحقیق دانشمندان سوئیسی در مورد وضعیت نادری به نام سندرم "قلب شکسته" است.
به گزارش بی بی سی، این نارسایی خیلی سریع رخ می‌دهد و زمان آن معمولا پس از یک واقعه استرس‌زا یا احساسی مانند سوگواری است.
در مورد این قضیه اطلاعات زیادی در دسترس نیست ولی "نشریه قلب اروپا" می‌گوید که مغز در واکنش نسبت به استرس نقش ایفا می‌کند.

دیلی میل: کلیسای انگلیس بخش نیایش به زبان فارسی ایجاد کرددیلی میل: کلیسای انگلیس بخش نیایش به زبان فارسی ایجاد کرد

ایران فردا - روزنامه دیلی میل چاپ لندن در گزارشی می‌نویسد برای نخستین‌بار در تاریخ آن، کلیسای رسمی انگلیس یک بخش نیایش به زبان فارسی برای پیروان خود به‌راه انداخته است.
به گفته این روزنامه، با افزایش پناهندگان ایرانی در بریتانیا که اکثر آنها مسیحی بوده و یا به این آئین گرویده‌اند، کلیسای انگلیس به داشتن مراسم نیایش به زبان فارسی برای حمایت از جامعه آنها نیاز پیدا کرده است.
دیلی میل می‌نویسد: «اسقف اعظم کانتربری جاستین ولبی می‌گوید این مراسم نیایش همگانی به زبان فارسی مانند هدیه‌ای است که از سوی مسیحیان ایرانی به کلیسای انگلیس داده شده است.»
روز گذشته بیش از ۲۰۰ ایرانی پناهجو در شهر استاکتون-آن-تیز در شمال انگلستان در نخستین نیایش به زبان فارسی در کلیسای بزرگ این شهر گرد هم آمدند.
به گفته مقامات کلیسای انگلیس، حضور پراکنده پناهجویان ایرانی در کلیساهای مختلف بریتانیا با توجه به عدم آشنایی کامل آنها به زبان انگلیسی و نحوه اجرای مراسم نیایش، برخی ناهماهنگی‌ها را در کلیساهای این کشور به‌وجود آورده بود. بسیاری از این ایرانیان از اسلام به مسیحیت گرویده‌اند و برخی از آنها حتی هنوز اجازه اقامت و ماندگاری به‌عنوان پناهجو در کشور انگلیس را دریافت نکرده‌اند.
مقامات کلیسای انگلیس همچنین گفته‌اند در برخی شهرهای کارگری در شمال این کشور کشیش‌های مسئول در برخی از کلیساها چندان از حضور پراکنده این پناهجویان در مراسم همگانی خود خشنود نبوده‌اند.
با این حال ایجاد مراسم نیایش به زبان فارسی در شهرهای ویکفیلد، بیرمنگام و لیورپول اکنون روند جذب و همسوسازی مسیحیان ایرانی با جامعه بزرگتر انگلیس را هموارتر می‌کند.

بدن دومین بیمار مبتلا به ایدز از ویروس «اچ آی وی» پاکسازی شدبدن دومین بیمار مبتلا به ایدز از ویروس «اچ آی وی» پاکسازی شد

 يورونيوز، موفقیت در درمان این مرد که نام و ملیتش اعلام نشده و به «بیمار لندن» مشهور است، پس از انجام عمل پیوند مغز استخوان ممکن شد.
در جریان این عمل که سه سال پیش انجام شد، سلول‌های بنیادی مغز استخوان اهدا کننده‌ای که به دلیل یک جهش ژنتیکی نادر بدنش در مقابل عفونت «اچ آی وی» مقاوم بود، به بدن «بیمار لندن» پیوند زده شد.
هدایت تیم پزشکی بریتانیا را پروفسور راویندرا گوپتا، متخصص زیست شناسی «اچ آی وی» برعهده داشت.
پروفسور گوپتا که اکنون در دانشگاه کمبریج مشغول فعالیت است، درمان «بیمار لندن» را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد یعنی زمانی که در کالج دانشگاهی لندن مشغول فعالیت بود.
به گفتۀ او «بیمار لندن» در سال ۲۰۰۳ میلادی به ایدز و در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز به نوعی سرطان خون مشهور به «لنفوم هاجکین» مبتلا شده است. پزشکان در سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی هنگامی که این مرد به دلیل سرطان بشدت بیمار بود، درنهایت تصمیم می‌گیرند تا سلولهای بنیادی مناسب برای پیوند را یافته و به مغز استخوان او پیوند بزنند.
اهدا کنندۀ این سلولها، فردی با یک جهش ژنتیکی نادر مشهور به «CCR5 delta 32» بود؛ جهشی که مقاومت بدن را در مقابل ویروس «اچ آی وی» بالا می‌برد و اکنون ۱۸ ماه پس از توقف مصرف داروهای ضد ویروس، آزمایش‌های دقیق از بدن «بیمار لندن» هیچ نشانی از عفونتهای پیشین به این ویروس را نشان نمی‌دهد.
«بیمار لندن» دومین فرد در جهان است که پزشکان موفق به درمان کامل او به این شیوه شده‌اند. اولین بیمار، تیموتی ری براون یک شهروند آمریکایی ساکن برلین بود که دوازده سال پیش پزشکان آلمان موفق به درمان او شدند. تیموتی براون مشهور به «بیمار برلین» پس از درمان به آمریکا رفت و ساکن آن کشور شد و از آن زمان تا کنون نیز هیچ نشانی از ویروس «اچ آی وی» در بدن او دیده نشده است.
با این وجود گفته می‌شود که بعید است بتوان چنین شیوه‌ای را برای تمام مبتلایان به ایدز اجرا کرد زیرا این شیوۀ درمان بسیار گران، پیچیده و پرخطر است. همچنین اهدا کنندگان بسیار کمی دارای چنین جهش ژنتیکی هستند.
در حال حاضر حدود ۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان آلوده به ویروس «اچ آی وی» هستند. این ویروس از زمان پدیدار شدن در دهه هشتاد میلادی تا کنون، جان حدود ۳۵ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفته است.