Tuesday, February 26, 2019

آیا چارلز دیکنز قصد داشت همسرش را در بیمارستان روانی بستری کند تا با معشوقه جوانش زندگی کند؟


معشوقه جوان چارلز دیکنز
آیا چارلز دیکنز قصد داشت همسرش را در بیمارستان روانی بستری کند تا با معشوقه جوانش زندگی کند؟
رفتار ظالمانه «چارلز دیکنز» با همسرش «کاترین» چیزی است که سالهاست پژوهشگران از آن مطلع هستند ولی تا امروز به صحت ادعاهای مطرح شده پیرامون این موضوع شک داشتند.
نامه هایی که پژوهشگر دانشگاه یورک یافته است، نشان می دهد دیکنز قصد داشت همسرش را در بیمارستان روانی بستری کند تا بتواند با معشوقه جوانش زندگی کند.
دیکنز، در اولین نامه هایی که به کاترین نوشته، او را «عزیزترین فرد زندگی اش» می خواند اما لحنش به مرور زمان تغییر می کند.
رابطه این دو، دو دهه پس از ازدواج و زمانی که دیکنز وارد رابطه عاشقانه با هنرپیشه هجده ساله «الن ترنان» شد به سردی گرایید.

یک سال پس از آغاز این رابطه عاشقانه، اتاق خواب زن و شوهر از هم جدا شد و دیکنز برای طلاق اقدام کرد؛ پدیده ای که در دوران ویکتوریا مرسوم نبود و همواره نیز به نفع مردان تمام می شد.
دیکنز در نامه ای به مدیر برنامه هایش، کاترین را به اختلال روانی متهم می کند.
این نامه، پس از مدتی با تأیید دیکنز عمومی شد ولی روایت کاترین از این جدایی تا امروز فاش نشده بود.
در نامه هایی که «ادوارد داتون کوک»، دوست خانوادگی و همسایه دیکنز به یک روزنامه نگار فرستاده، جزئیاتی از مشکلات زندگی زناشویی چارلز دیکنز و همسرش کاترین از زبان کاترین روایت شده است.
کاترین در سال ۱۸۷۹، پیش از آنکه از دنیا برود، نزد آقای «داتون کوک» از رفتار خشن دیکنز با خودش پرده برداشته بود.

داستان زنی ایرانی آمریکایی که با فیلمی درباره تابوی پریود اسکار گرفترایکا زهتابچی، به صورت مشترک با ملیسا برتون، جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه را برای «پریود. پایان جمله» گرفت و تبدیل به اولین زن ایرانی شد که اسکار می‌گیرد.
خانم زهتابچی هنگام دریافت جایزه اش روی سن در حالی که گریه می کرد گفت :«دلیل گریه ام عادت ماهانه نیست بلکه باورم نمی‌شود فیلمی در مورد عادت ماهانه جایزه اسکار گرفته باشد.»
این فیلم، بیننده را به مناطق روستایی هند می برد و مشکلات و موانعی را که عادت ماهانه بر سر راه دختران می گذارد تصویر می کند

چرا زنان معتاد در هرات افغانستان به تن‌فروشی رو آوردند؟چرا زنان معتاد در هرات افغانستان به تن‌فروشی رو آوردند؟
العربیه
شماری زیادی از زنان معتاد در ولایت هرات افغانستان به تن فروشی یا روسپی‌گری رو آورده‌اند.
به گزارش خبرگزاری "افق"، شماری از زنان و کودکان معتاد در ولایت هرات افغانستان را بستگان‌شان به مواد مخدر معتاد کرده‌اند تا از این طریق، از آنان به‌عنوان برده جنسی استفاده کنند.

در کنار این‌که شماری از مردان معتاد، زنان شان را به روسپی‌گری مجبور می‌سازند، برخی از این زنان معتاد، از دختران خردسال‌ خود به‌عنوان برده جنسی استفاده می‌کنند.
یک تن از معتادان زن در هرات در مصاحبه با خبرگزاری "افق" گفته است: "به‌خاطر پیدا کردن پول هیروئین، کودک خردسال خود را مجبور کردم که با یک مرد همبستر شود اما دو روز می‌شود که آن مرد دخترم را به خانه نفرستاده است".
طبق این گزارش، هم اکنون بیش از 70 هزار معتاد مواد مخدر در ولایت هرات افغانستان وجود دارد و آمارهای اداره مبارزه با مواد مخدر در این کشور نشان داده که 13 درصد متعادان در هرات را زنان و 7 درصد دیگر را کودکان تشکیل می‌دهند.
مقام‌ها در مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات، از تن فروشی زنان معتاد ابراز بی‌خبری کرده‌اند.
"جیلانی دقیق"، رییس اداره مبارزه با مواد مخدر هرات در این باره گفته است: "تاکنون گزارشی در باره روسپی‌گری زنان معتاد برای من نرسیده است".
بر اساس یک تحقیق که سال قبل توسط بخش مبارزه با مواد مخدر وزارت خارجه امریکا انجام شده بود، عوامل افزایش تعداد معتادین در افغانستان گسترش فقر، بیکاری، افزایش مشکلات روانی ناشی از جنگ‌های داخلی، استفاده از تریاک به عنوان دارو، خشونت‌های خانوادگی، دسترسی آسان به مواد مخدر و عدم دسترسی مردم به خدمات بهداشتی گفته شده بود.