Saturday, February 2, 2019

پاداش باورنکردنی و حیرت آور امیرقطر به بازیکنانشپاداش باورنکردنی و حیرت آور امیرقطر به بازیکنانش
شیخ تمیم بن حمد، جوایز ارزشمندی را به بازیکنان تیم‌ملی قطر تقدیم کرده است.

به گزارش خبرآنلاین؛ قطری ها شب گذشته موفق شدند با نتیجه ۳-۱ ژاپن را در فینال جام ملتها شکست دهند تا برای اولین بار قهرمان آسیا شوند. شاگردان سانچز عملکرد فوق العاده ای در امارات داشتند و تنها با دریافت یک گل به مقام قهرمانی رسیدند. پس از این افتخارآفرینی برای ملت و کشور قطر، شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر به بازیکنان تیم ملی کشورش جوایز قابل توجهی هدیه داده است. یک دستگاه واحد مسکونی در لندن، یک دستگاه خودرو لکسوس مدل ۲۰۱۹، ۱۰ میلیون ریال قطری ( بیش از سی میلیارد تومان) ، حقوق ماهیانه تا ابد و صرف ناهار در روز جمعه در دیوان امیری به همراه امیر قطر بخشی از جوایزی است که شیخ تمیم برای شاگردان فلیکس سانچز در نظر گرفته است.

قهرمانی قطری ها در خاک امارات چندان به مذاق رسانه های اماراتی هم خوش نیامد. هیچ کدام از روزنامه های ورزشی امارات به قهرمانی قطر اشاره نکردند و در اقدامی عجیب تنها به خبر مقام دومی ژاپن اکتفا کردند.

افغانستان 50 سال پیش، یکی از امن‌ترین کشورهای جهان بودافغانستان 50 سال پیش، یکی از امن‌ترین کشورهای جهان بود
دبی-العربیه.نت فارسی
هرچند افغانستان، کشوری که تاریخ معاصرش با جنگ و ناامنی گره خورده است، اما این کشور 50 سال پیش از امروز، یکی از امن ترین و آبرومندترین کشورهای جهان بود.
به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، تاریخ نویسان این کشور، دوره پایانی پادشاهی محمد ظاهر شاه را دوره دموکراسی، ثبات و آرامش این کشور می دانند.
براساس منابع تاریخی افغانستان، محمد ظاهر شاه از سال 1933 تا 1973 به مدت چهل سال در افغانستان سلطنت کرد. دوران حکومت او به عنوان دوره صلح و ثبات یاد می گردد. ظاهرشاه اخرین پادشاه افغانستان بود.
ده سال پایانی دوره محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان بنام دهه «دموکراسی» یاد می شود که ثبات و آرامش بوجود آمد که وی برای «مدرنیزاسیون» این کشور تلاش کرد.
محمد ظاهرشاه به قصد مدرنیزه کردن افغانستان به اصلاحات سیاسی و اقتصادی، تأسیس سیستم قانونگذاری دموکراتیک، ترویج نظام آموزش و پرورش مدرن، تأسیس دانشگاه ها و آموزش برای زنان اقدام کرد.
سر انجام، محمد داوود پسر عموی ظاهر شاه درسال 1973 با کودتایی سفید، او را از سلطنت خلع کرد و نظام افغانستان را از پادشاهی به جمهوری تغییر داد.
تصاویر زیر عکس های آرشیوی خبرگزاری آسوشیتدپرس و کتابخانه کنگره ملی امریکا است که توسط «آلن تیلور» دبیر عکس خبرگزاری آتلانتیک جمع آوری شده است.
1: عکس از سال 1962 میلادی است که دو دانشجوی پزشکی دانشگاه کابل با یک استاد شان در حال گفت¬وگو می باشند.

فرار یک مقام امنیتی ایرانی با اسناد سری به خارج فرار یک مقام امنیتی ایرانی با اسناد سری به خارج
دبی-العربیه.نت فارسی
منابع مخالفان جمهوری اسلامی روز جمعه از فرار تورج اسماعیلی مشاور ارشد بخش سایبری شورای عالی امنیت ملی و عضو ارشد سازمان پدافند سایبری و موشکی به خارج از ایران و پناه بردن وی به یکی از سفارت‎های غربی در ترکیه خبر دادند.
طبق این گزارش تورج اسماعیلی صدها سند و مدرک سری و مهم از ساز و کارهای اطلاعات سایبری ایران را به همراه خود به خارج برده است.
به گزارش سایت انگلیسی« ISICRC »، به نقل از یکی از نزدیکان علی شمخانی دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ایران، تورج اسماعیلی روز یکشنبه 13 ژانویه از ایران فرار و به یکی از سفارتهای کشورهای غربی پناه برد.
طبق گزارش این سایت اسماعیلی در هتلی به نام «Avant Garde Taksim» در استانبول سکونت کرد که این هتل توسط وزارت اطلاعات ایران شناسایی و مورد یورش نیروهای اعزامی «واجا» و «میت» ترکیه قرار گرفت، ولی با اقدام بە موقع، وی موفق به فرار و مراجعه به کنسولگری یک کشور غربی در استانبول شد.
این منبع گفته است که از آغاز ماه آوریل 2018، سه نفر از کارمندان ارشد شورای امنیت ملی ایران به اتهام جاسوسی دستگیر شدند.این افراد عبارتند از :علی رضا زرافیفان، مدیر مرکز اطلاعات و ارتباطات دبیرخانه امنیت ملی، و جنرال عیسی گلوردی و غفور درغازی درهنوز در بازداشت هستند.
در همین حال سایت «آواتودی» در گزارشی نوشت:«تورج اسماعیلی یکی از طراحان و آنالیست‌های اصلی سازمان پدافند جمھوری اسلامی و مشاور سایبری شورای عالی امنیت ملی نظام، با اسناد سری قابل توجھی از کشورخارج و به ترکیه گریختە است».
گفتنی است که این خبر تاکنون از سوی خبرگزاری‌های رسمی ایران تایید نشده است.

فروش یک دختر 12 ساله در افغانستان به قیمت یک راس گاو و
دبی-العربیه.نت فارسی
مسئولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت بامیان در مرکز افغانستان به تازگی اعلام کرد، یک دختر 12 ساله در این ولایت در به قیمت 50 هزار روپیه افغانی پول نقد و یک راس گاو فروخته شد.
منابع خبری افغانستان به نقل از مسئولان این دفتر گزارش دادند، این رویداد در ولسوالی «ورس» ولایت بامیان رخ داده، پدر و مادر این دختر معتاد به مواد مخدر می باشند.
 دفتر ساحوی حقوق بشر در ولایت بامیان تایید کرد که بیشتر خانواده‌ها در مناطق پژندور، لیگان و زیر کوه لیگان ولسوالی ورس این ولایت معتاد به مواد مخدر هستند.
این نهاد حقوق بشری ادامه داده است که این دختر 12 ساله از اهالی روستای «سموچک» این ولایت می باشد که به یک مرد قاچاقبر مواد مخدر فروخته شده و ازدواج کرده است.
در همین حال، نهادهای مدافع حقوق کودکان در ولایت بامیان از حکومت افغانستان خواستند، در این زمینه بصورت جدی اقدام کند تا از ادامه این قبیل امور جلوگیری شود.
از سوی دیگر، مقام های ولسوالی ورس ولایت بامیان نیز گفته‌اند که به نهادهای امنیتی و عدلی دستور داده شده تا این موضوع را بررسی نمایند.
قابل ذکر است که افغانستان یکی از کشورهای تولید کننده مواد مخدر در جهان به شمار می رود.
طبق این منابع اطلاعاتی بیش از سه میلیون نفر معتاد به مواد مخدر در افغانستان وجود دارد.

ترامپ؛ هشدار به خامنه ای: فکر دیگری بکنید!


ترامپ؛ هشدار به خامنه ای: فکر دیگری بکنید!
پایان ترامپ یک توهم است و ضروری است مقامات تصمیم‌گیر با پذیرش واقعیت موجود الگوی تصمیم‌گیری درباره رابطه با آمریکا و موارد مرتبط با آن را تغییر دهند.
بهارنیوز: با وجود آن که دو سال تا انتخابات۲۰۲۰ باقی مانده است اما رسانه‌های داخلی از هم‌اکنون خبرهایی که به شکلی به آن انتخابات مرتبط باشد را به طور گسترده‌ای پوشش می‌دهند. از احتمال کاندیداتوری جو بایدن و برنی سندرز تا نظرسنجی‌های بین‌المللی در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰. شاید بتوان علت این توجه بیشتر از حد متعارف به انتخابات آینده آمریکا را در این نکته دانست که تحولات سیاسی در ایالات متحده ممکن است سبب تغییراتی در سیاست خارجی آمریکا شود و از این نظر تغییرات احتمالی در کاخ سفید برای رسانه‌ها و مسئولان ایرانی نیز حائز اهمیت است.

مشکل اما از جایی آغاز می‌شود که تصمیم‌گیران در ایران بدون توجه کافی به واقعیات صحنه سیاست در آمریکا مبنای تصمیمات خود را بر این پیش‌بینی نه چندان محتمل قرار داده‌اند که ترامپ رفتنی خواهد بود. با نگاهی به الگوی تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی در حدود دو سال اخیر شاهد آن هستیم که مسئولان دستگاه دیپلماسی بر اساس فرضیه‌ای تصمیم‌گیری‌ها را سامان می‌دهند که بر مبنای آن می‌باید تا انتخابات۲۰۲۰ اصطلاحاً "مقاومت" کرد و هر دریچه‌ای که نشانی از مذاکره و تعامل با ایالات متحده داشته باشد را مسدود کرد تا پس از آن اتخابات و ترک کاخ سفید از سوی ترامپ شرایط بهبود پیدا کند!
این فرضیه بیشتر از آن که بر مبنای واقعیت‌های جامعه آمریکا باشد بر نوعی خوش‌خیالی استوار است و می‌تواند در آینده خسارت‌های بیشتر و حتی جبران‌ناپذیری را به کشور وارد کند. به عنوان دو نمونه که بررسی آن می‌تواند مثالی نقض برای این فرضیه باشد می‌توان به نظرسنجی اخیر پایگاه خبری هیل در خصوص عملکرد اقتصادی رییس‌جمهور آمریکا و همین‌طور سیر تحولات اختلاف میان کنگره و ترامپ توجهی دوباره نشان داد.روز گذشته پایگاه خبری هیل با انتشار یک نظرسنجی اعلام کرد اکثریت مردم آمریکا از عملکرد ترامپ در حوزه اقتصادی رضایت دارند.
نتایج این نظرسنجی که مشابه آن را در مقاطع مختلفی در دو سال اخیر هم شاهد بوده‌ایم از آن جهت حائز اهمیت است که الگوی رای دادن مردم آمریکا در اغلب دوره‌های انتخابات بر مبنای اقتصاد استوار است. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که حتی با فرض آن که آمریکایی‌ها نسبت به سیاست خارجی ترامپ هم موضعی اعتراضی داشته باشند به دلیل عملکرد بسیار مثبت اقتصادی، دونالد ترامپ باز هم می‌تواند رای کافی را در انتخابات۲۰۲۰ کسب کند.نمونه دیگر اختلافات کنگره و ترامپ در خصوص بودجه دیوار مرزی با مکزیک است. اختلافی که سبب تعطیلی چند هفته‌ای دولت فدرال شد اما در نهایت هر دو طرف با رایزنی و گفت‌وگوهای فراوان توانستند بر این چالش غلبه کرده و از آن عبور کنند.
این اتفاق به این دلیل دارای اهمیت است که برخی در ایران تصور می‌کردند با پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره شاهد استیضاح ترامپ و برکناری او خواهیم بود و بر این اساس تحلیل‌های مختلفی نیز برای دوران پساترامپ مطرح شد. امروز اما نه خبری از استیضاح ترامپ است و نه اختلافات میان کنگره و دولت لاینحل باقی می‌ماند.با کنار هم قرار دادن موارد این چنینی می‌توان به این نتیجه رسید که پایان ترامپ یک توهم است و ضروری است دولتمردان و دیگر مقامات تصمیم‌گیر با پذیرش واقعیت موجود الگوی تصمیم‌گیری درباره رابطه با آمریکا و موارد مرتبط با آن را تغییر دهند.
ایران پرس نیوز