Tuesday, January 29, 2019

سفارت ایران نسبت به افزایش مهاجرت شهروندان این کشور به عمان هشدار دادسفارت ایران نسبت به افزایش مهاجرت شهروندان این کشور به عمان هشدار داد
دبی.العربیه نت فارسی
سفارت ایران در مسقط با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش جذابیت مسافرت به کشور عمان و به دنبال آن فراهم شدن بسترهای سواستفاده هشدار داد.
بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 8 بهمن، در اطلاعیه سفارت ایران، به مشکل مهاجرت به عمان و پیامدهای آن اشاره شده و آمده است، روند مهاجرت ایرانیان به سلطنت عمان به طور بی‌سابقه‌ای رو به افزایش است از دلایل این مهاجرت‌ها می‌توان به این موارد اشاره نمود:
1. رابطه ممتاز عمان با ایران در منطقه خلیج فارس که به نیم قرن می‌رسد.
2. ساختار سیاسی حاکم بر این کشور، از عمان تصویری آرام و با امنیت بالا در جهان به نمایش گذاشته است و این کشور در حال قرار گرفتن در ردیف کشورهای هدف جهانگردی اروپائیان است.
3. فراهم بودن بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری و ثبت انواع شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و کوچک بدون کمترین سختگیری‌های اداری و بوروکراسی.
4. مشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور و امتزاج قومیتی برخی از قبایل ساکن در کشور عمان با اقوام از قبیل (قوم بلوچی‌ها، العجمعی ها، اللواتی‌ها) 5. پایین بودن مالیات بر درآمد و همچنین نرخ پایین بهره و بالا بودن ارزش پول این کشور.
همه این عوامل جذابیت‌های مسافرت به عمان را افزایش داده است. از طرف دیگر بافت مهاجرین ایرانی حوزه این نمایندگی، اغلب از شهرستان‌های جنوبی کشور و از اقشار بی‌بضاعت و جویای کار می‌باشند که بدون تحقیق و بررسی اقدام به مسافرت به عمان می‌نمایند. نشر اطلاعات نادرست و غیرواقعی و حتی اغوا کننده دلالان و کاریابان سودجو که در اماکن عمومی و سطح شهرهای جنوبی کشور در حال فعالیت و به دام انداختن این افراد هستند بستر خوبی برای سوداگری و کلاهبرداری فراهم نموده است. برای جلوگیری از ادامه این روند ناصواب و کاهش مراجعات و شکواییه‌های مالباختگان که هر روز در حال افزایش است و از این سفارت طلب استمداد می‌نمایند بر آن شدیم تا با اطلاع رسانی دقیق و هدفمند در شبکه‌های اجتماعی و تارنمای سفارت، مردم را از وجود چنین مخاطراتی آگاه نمانیم.
پیش از این نیز خبرگزاری مهر درباره دلایل افزایش مهاجرت ایرانیان به خارج کشور گزارش داد که بر اساس مطالعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار ایران با موضوع «نقش کار در مهاجرت جمعیت در سال 1396» جمعیت مهاجر کشور در سال گذشته 684 هزار نفر بود.
بر اساس این گزارش، بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال گذشته به ترتیب مربوط به «جستجوی کار»، «جستجوی کار بهتر» و «پیروی از خانوار» بوده است، همچنین کمترین علت مهاجرت شاغلان نیز مربوط به «تحصیل»، «پایان تحصیل» و انجام خدمت وظیفه بوده است.
علاوه بر این بیشترین علت مهاجرت جمعیت بیکار در سال گذشته به ترتیب مربوط به «پایان خدمت وظیفه»، «پیروی از خانوار»، «جستجوی کار» می باشد و کمترین علت مهاجرت بیکاران نیز مربوط به «انتقال شغلی»، «تحصیل» و «انجام خدمت وظیفه» بوده است

وحشت حکومت ایران از بحران عقیدتی بین اعضای خانواده‎های نظامیانوحشت حکومت ایران از بحران عقیدتی بین اعضای خانواده‎های نظامیان
ایران بریفینگ
جمهوری اسلامی در شرایط بحرانی قرار دارد و کارگزاران نظام از ریزش در ارتش بیم دارند، چه این ریزش‌ها سیاسی باشد و چه عقیدتی. بصیرت افزایی پرسنل ارتش در شرایطی است که خبرهای غیررسمی حکایت از آن دارد که کم نیستند اعضای خانواده‎های نظامیان در ایران از فعالین کلیساهای خانگی هستند به مسیحیت گرویدند.

آذر ماه سال گذشته در شهرک شهید بهشتی (قصرفیروزه ۲ خانه های سازمانی پدافند هوایی خاتم و نیروی هوایی ارتش) خبر از تشکیل یک کلیسای خانگی بین خانواده های پرسنل ارتش خبر ساز شده بود که با بازداشت جمعی از آنان و حکم تخلیه چند پرسنل از شهرک خبرساز شده بود و ظاهرا زنگ خطری شده است برای سازمان عقیدتی سیاسی ارتش ، از همین رو دوره های بصیرت خانواده ها با جدیت پیگیری می شود .

سرتیپ دوم ستاد «رضا آذریان» در آیین اختتامیه دوره بصیرت کارکنان نیروی زمینی ارتش و پنجمین دوره بصیرت خانواده­‌ها و کارکنان قرارگاه منطقه شمال‌شرق نزاجا که امروز (دوشنبه) در قالب طرح مصباح ۲ و ۴ برگزار شد، اظهار داشت: بصیرت و آگاهی کارکنان و خانواده آنان اولین اولویت ارتش جمهوری اسلامی ایران است. با توجه به تهاجم فرهنگی و دسیسه­‌های دشمن، دوره‌­های بصیرت افزایی نیاز امروز جوانان ما به شمار می­‌آید که با برگزاری مستمر این دوره­‌ها، دشمن نتوانسته در بدنه ارتش نفوذ کند.

وی افزود: بینش، دانش، آگاهی از مباحث سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مورد نیاز کارکنان و خانواده آنان است، که به حول و قوه الهی با بصیرت افزایی کارکنان و خانواده آنان و همچنین گوش به فرمان دستورات فرماندهی معظم کل قوا بودن و حضور عقیدتی سیاسی، توطئه‌های دشمن خنثی شده است.

رئیس عقیدتی سیاسی قرارگاه منطقه‌­ای شمال‌شرق نیز در ادامه این مراسم گفت: در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب و به برکت خون شهدا و درایت فرماندهی معظم کل قوا و با هوشمندی و بصیرت انقلابی مردم، ان شاالله نقشه­‌های دشمن را نقش برآب خواهیم کرد و ۴۰ سالگی انقلاب را هرچه باشکوه­تر برگزار خواهیم کرد.

همچنین دوره بصیرت ویژه خانواده‌های کارکنان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در فارس با هدف تقویت و تحکیم بنیان‌های خانواده و ارتقای بصیرت دینی، علمی و سیاسی خانواده‌ها به میزبانی تیپ ۵۵ هوابرد شیراز به پایان رسید.

در این دوره چهار روزه که در سالن اجتماعات تالار پرستوی تیپ ۵۵ هوابرد شیراز برگزار شد، ۱۵۰ نفر از کارکنان، فرزندان و همسران کارکنان شرکت کردند.

رئیس عقیدتی سیاسی نزاجا در منطقه فارس در مراسم اختتامیه این دوره که پنج شنبه ، ۴ بهمن ‌ماه برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه خانواده به عنوان رکن اساسی و تأثیرگذار در تعالی جامعه است، برگزاری چنین دوره‌هایی در راستای افزایش بصیرت و بالا رفتن آگاهی‌های خانواده‌ها و زمینه‌سازی برای استحکام بنای مقدس خانواده و به تبع آن تربیت نسلی شایسته و انقلابی است.

ارشد عقیدتی ـ سیاسی‌های نزاجا در منطقه فارس با بیان اینکه بصیرت باید در تمامی ابعاد شئون زندگی اعم از فعالیت‌های علمی، دینی، سیاسی، اجتماعی و … باشد، گفت:‌ در طول تاریخ عدم بصیرت و آگاهی باعث گمراهی و انحرافات زیادی شده است.

گزارش‎های ارسالی به ایران بریفینگ  حاکیست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی در ماههای گذشته با اهتمام ویژه ای اقدام به برگزاری کلاس‌ها و دوره‎های آموزشی «بصیرت افزایی» برای فرماندهان، کارکنان و خانواده‎ی ارتشی کرده است.

این دوره‌ها با نگاهی ویژه به تحلیل سیاسی و همچنین «پوچ بودن اعتقادات الهادی » همچون بهائیت و حتی مسیحیت و عرفان‎های نوظهور، برگزار می شود.

“سالاری” از طلابی که در این دوره‎ها تدریس می‎کند به سایت «فرقه نیوز» گفته است : «عرفان‎های نوظهور از مشکلات اقتصادی که در کشور به وجود آمده است به خوبی سوء استفاده کرده و فضای بهتری برای فعالیت یافته‎اند که اگر به آن توجه نشود عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت.»

دور شدن نیروهای مسلح از اسلام ولایی و گرایش برخی از آن‎ها به مسیحیت از جمله مسائلی است که اخبار و گزارش‎های آن منتشر شده است.

پنجشنبه ۲۷ دی‌ماه، با حضور فرمانده کل ارتش، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و گروهی از بسیجیان نشستی با موضوع «فضای مجازی و جنگ نرم» در مرکز پشتیبانی و آموزش «نزاجا» برگزار شد که محور آن مقابله با براندازی و تغییرنظام از طریق فضای مجازی بود.

در این نشست “عبدالرحیم موسوی” فرمانده ارتش گفت «دشمن به دنبال تغییر نظام است در عرصه فضای مجازی، سومارها، خرمشهر‌ها و مهران‌ها در محاصره‎اند و حتی بیم سقوط می‌رود.»

“محمدحسین دادرس” جانشین فرمانده کل ارتش نیز از سخنرانان این نشست بود که گفت «دشمن می‎خواهد نظام را تغییر دهد، پاسداری از انقلاب در فضای مجازی، امری حیاتی و مهم است.»

در همین نشست رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش نیز تاکید کرد انجام هر امری که مقدمه حفظ نظام اسلامی باشد واجب است.

بازخوانی پرونده بمب‌گذاری حرم امام رضا، پیگیری نکنید!بازخوانی پرونده بمب‌گذاری حرم امام رضا، پیگیری نکنید!
زیتون ـ سولماز ایکدر

 مصطفی تاجزاده٬ در مناظره با علیرضا زاکانی٬ تک جمله‌ای را به‌کاربرد که می‌تواند کلید بازخوانی یک پرونده قدیمی باشد.
به گفته تاجزاده، معاون سیاسی وزارت کشور در دوران اصلاحات، «درمورد قتل‌های زنجیره‌ای، به آقای خاتمی سناریو دادند عین مشهد، گفتند دو نفر منافق را بگوییم اینها بودند، پیگیری نکنید، قول می‌دهیم که تکرار نشود.»
اما منظور مصطفی تاجزاده٬ از «سناریو عین مشهد» چه بود؟
طی سال‌های اخیر تنها اتفاقی که در مشهد افتاده و منجر به «دو نفر منافق را بگوییم اینها بودند»٬ بمب‌گذاری در حرم امام هشتم شیعیان در ظهر روز سی خرداد سال ۱۳۷۳ برابر با روز عاشورا بود.

نکاتی درباره‌ سرمایه‌داری در ایران
نکاتی درباره‌ سرمایه‌داری در ایران
عادل مشایخی

• برای درک منطق سرمایه لازم نیست چرخ را از نو اختراع کنیم. مارکس صد‌وپنجاه سال پیش این کار را با دقت و ظرافتی بی‌نظیر انجام داده و تلاش برای درک منطق سرمایه بدون توجه به شاهکار مارکس همان‌قدر مسخره است که نادیده‌گرفتن اینشتین و تلاش برای کشف دوباره‌ی قانون تبدیل ماده و انرژی یا قوانین مربوط به مکانیک نسبیت. هر بحثی درباره سرمایه‌داری در ایران باید مبتنی بر درکی از منطق سرمایه باشد که مهم‌ترین خطوطش را مارکس کشف و صورت‌بندی کرده است. .
 پنجشنبه گذشته نشست «آناتومی اقتصاد سیاسی ایران» با سخنرانی یوسف اباذری و رامین معتمدنژاد در موسسه پرسش برگزار شد. اباذری با ارائه «مقدمه‌ای بر بحث رامین معتمدنژاد» به وضعیت کنونی، نولیبرالیسم و اقتصاد بازار و برنامه خصوصی‌سازی در ایران و طبقه متوسط پرداخت و در انتها با اشاره‌ای به آلتوسر بحث خود را پایان داد.
برنامه ی سخنرانی به این صورت بود که در ابتدا اباذری مقدمه‌ای سی‌دقیقه‌ای گفت، سپس رامین معتمدنژاد درباره اقتصاد سیاسی سرمایه‌داری در ایران با تکیه بر رابطه متقابل نظم سیاسی و نظم پولی ارائه کرد و پس از آن بار دیگر اباذری اظهار نظر کرد. در پایان در میان حاضران جلسه از مراد فرهادپور دعوت شد تا چند دقیقه‌ای درباره این بحث نظر دهد و صحبت کند. عادل مشایخی در مقاله ای که به نقل از شرق می خوانید با اشاره به بحث فرهادپور در این نشست به موضوع سرمایه داری در ایران پرداخته است.