Tuesday, January 22, 2019

دوباره می سازمت وطندوباره می سازمت وطن
مارال سعید
• اینکه من شما را جمهوریخواه و شما مرا سلطنت طلب بخوانید هیچ گره ای از کار "توافق" باز نخواهد کرد. نمونه ی بارز آن در مقابل چشمان ماست. اگر قرار بود صرف "شکل" ما را در کنار هم نگاه دارد، جمع هزار نفره موسسین اتحاد جمهوریخواهان ایران را در کنار هم نگاه می داشت. از طریق نگارش قانون اساسی پیشنهادیست که میتوان آرزوها را زمینی و کاربردی کرد ...
برای گشودن باب کلام از حافظ مدد جوئیم:
عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو – تا خرابت نکند صحبت بدنامی چند
بیانیه چهار جریان جمهوریخواه با داشتن هر عیبی یک هنر نیز داشت و آن بحثهائیست که اینجا و آنجا از پس آن آمده که خود گوشزدیست دیگربار برای آماده باش آنچه در راهست.

نامه حاج سید جوادی به دبیر کل سازمان ملل در باره اعدامهای دهه شصتنامه حاج سید جوادی به دبیر کل سازمان ملل در باره اعدامهای دهه شصت
جناب آقای دبیر کل سازمان ملل متحد
رونوشت کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد – سازمان عفو بین المللی – کنفدراسیون جهانی حقوق بشر
شاید سخن از توقیف یک انسان در کشوری که هر روز بر ارقام هزاران هزار انسان بیگناهی که به وسیله رژیم استبداد حاکم بر آن در مدت سه سال و نیم حکومت مطلقه بدون کوچکترین حمایت قانونی به زندان افتاده و یا به جوخه های اعدام سپرده شده اند افزوده می شود، زائد به نظر برسد.
شاید سخن از توقیف یک انسان در رژیمی که دختران بیگناه در زندان های آن بدون هیچگونه پرده پوشی مورد تجاوز قرار می گیرند و زنان باردار به دار آویخته می شوند و هزاران جوان بیگناه به جرم ابراز عقیده مورد وحشیانه ترین شکنجه های جسمی و روحی و در بدترین شرایط زندان قرار می گیرند و یا هزاران هزار در جبهه های جنگ کشته می شوند به شوخی شباهت داشته باشد.
اما سخن از توقیف انسانی است که یکی از درخشان ترین و پاک ترین چهره های مقاومت ملت ایران در رژیم استبداد سلطنتی به شمار می رود. سخن از انسانی است که در اعتقاد به اسلام و مبانی مذهبی صادقانه خود به عدالت و تقوی از تمامی زمامداران کنونی رژیم جمهوری اسلامی و فقها و حکام آن از صدر تا ذیل بافضیلت تر است.

طراحی سوخته؛ بازی باخت-باخت جمهوری اسلامی
طراحی سوخته؛ بازی باخت-باخت جمهوری اسلامی
جواد متولی / ایران وایر : مستقیم به دوربین نگاه می‌کنند ولی با قیافه‌ای وحشت‌زده و با صدایی پایین و لحنی خشک حرف می‌زنند. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان پس از پخش مستند تلویزیونی «طراحی سوخته» که شامل اعترافات تلویزیونی که در زمان بازداشت از آن‌ها گرفته شده، بود، مجددا دستگیر شدند.

اسماعیل نماینده کارگران نیشکر هفت تپه است و سپیده قلیان فعال مدنی است. هر دوی آن‌ها در جریان تجمعات اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه دستگیر شدند. اما پس از آزادی در شبکه‌های اجتماعی از شکنجه شدن در روزهای بازداشت نوشتند اما قوه قضائیه، دولت، مقامات امنیتی و نمایندگان مجلس با تشکیل گروههای تحقیق اعلام کردند ادعای آن‌ها را بررسی کرده و شکنجه‌ را تکذیب کردند. در نهایت خروجی اظهارات نمایندگان مجلس، وزیر اطلاعات و دستگاه قضایی به شکل عجیبی یکسان بود: همگی منکر وقوع شکنجه شدند. در ادامه انکار مقامات، حالا اعترافات اجباری آن‌ها از رسانه ملی پخش شده و خودشان مجددا بازداشت شده‌اند. این بار سپیده قلیان همراه برادرش بازداشت شده است. پدر سپیده در مصاحبه با مسیح علی‌نژاد از ضرب و شتم دختر و پسرش هنگام بازداشت سخن گفته است:«آنها را از درون خانه با ضرب و شتم و زدن دست بند و پابند بردند. من گفتم نبرید! بچه‌هایم را نکشید... ماموران گلوی همسرم را با کارد زخمی کردند!».

ابوالفضل قدیانی: مسبب همه شكنجه ها،اقاي خامنه اي مي باشد
 ابوالفضل قدیانی: مسبب همه شكنجه ها،اقاي خامنه اي مي باشد
 ابوالفضل قدیانی:  اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان پس از آزادی از زندان با احساس مسئولیت و شجاعت اعمال شکنجه‌ی شدید توسط عمال وزارت اطلاعات در خوزستان را نسبت به خود اعلام و افشا کردند.

اسماعیل بخشی خواهان مناظره با وزیر اطلاعات و پاسخگویی وی شد. اما از طرف مقابل ابتدا بعضی از نمایندگان مجلس خواهان رسیدگی و تحقیق در باره‌ی موضوع اعمال شکنجه شدند و عده ای هم به تکذیب شکنجه پرداختند.

به تدریج دولت, مجلس و قوه ی قضائیه از شکنجه شدگان طلبِکار هم شدند.  کار به جایی رسید که از هر سه قوه علیه شاکی ستمدیده  اتخاذ موضع شد و با تعجب شاهد موضع تأسف بار سخنگوی دولت به اصطلاح اعتدال گرای مورد حمایت  اصلاح طلبان بودیم که کاسه داغ تر از آش شد و خواهان شکایت شکنجه گر علیه شکنجه شده گردید بعد نوبت به قوه قضائیه رسید که دادستان کل کشور انواع و اقسام جرم ها رابه شکنجه شده ی مظلوم اسماعیل بخشی نسبت داد و ماهیت قوه ی قضائیه را یک بار دیگر افشا نمود که چگونه داد ظالم را از مظلوم می ستاند و به حمایت شکنجه گران علیه شکنجه شدگان بر می خیزد.

البته از دادستانی که سقف تفکرش در این حد است که می خواهد با دست بریدن و خون ریختن، کشوری را که توسط نظام جمهوری اسلامی ویران گردیده اصلاح کند بیش از این نمی توان انتظار داشت. اما این داستان را پخش فیلم رسوا و ننگین "طراحی سوخته" و بعد هم دستگیری خانم قلیان تکمیل می کند، سناریویی که افتضاح آن بر خود نویسندگان و اجرا کنندگان واضح است، اما چرا دست به این قبیل کارهای از پیش محکوم شده می زنند؟

چون چاره ای دیگر ندارند غریقی که به هر حشیشی متشبث می شود، دست و پایی است که از سر اضطرار در باتلاق می زند و در نهایت هم غرق شدنی است .

اما همگان می دانند که آب از سر چشمه گل است مسبب اصلی تمامی این اعمال، مستبد امروز ایران آقای خامنه ای است. اوست که چراغ سبز می دهد که شکنجه کنند و اعترافات دروغ به زور شکنجه از متهمان بگیرند و در بنگاه دروغ پراکنی وی یعنی صدا و سیما منتشر کنند و البته باید پاسخگوی این تصمیمات سرکوبگرانه خود باشد.

نگاهی به دلایل ناکارآمدی حرکت های کارگری در ایراننگاهی به دلایل ناکارآمدی حرکت های کارگری در ایران/ محمد محبی
هرانا
امروزه تقریباً بر همه واضح و مبرهن است که بدون کار تشکیلاتی حرفه ای و منسجم و پیگیر، نمی توان مطالبه ای را پیش برد؛ به ویژه زمانی که یک طرف نهاد دولت باشد و دارای قدرت بالا. قدرت را فقط با قدرت می توان بالانس کرد. یکی از مهم ترین راه های قدرتمند شدن نیز، اتحاد و تشکل است.

ارگران، به عنوان یکی از آسیب پذیرترین قشرهای جامعه برای پیگیری مطالبات خود، نیاز مبرم به قدرتمند شدن در سایه تشکل و اتحاد دارند. تجربه مبارزات کارگری در دنیا نشان داده است که بدون ایجاد تشکیلات منسجم، امکان پیگیری مطالبات کارگری وجود ندارد و تا زمانی که قدرتی نباشد که نهاد قدرت و یا کارفرماها را تحت فشار قرار دهد، به هیچ کدام از مطالبات کارگران، هیچ وقعی نهاده نمی شود. این مسئله باعث شده است که در کشورهای توسعه یافته، کارگران دارای تشکیلات تعریف شده، مستقل و قدرتمند باشند. این اتحادیه ها و سندیکاها، نماینده مطالبات کارگران هستند و در مواقع ضروری، با اتخاذ تاکتیک هایی چون اعتصاب، تحصن، راه‌پیمایی، تحریم و غیره نهادهایی چون دولت یا کارفرماها را تحت فشار قرار می دهند تا به مطالبات کارگران تن بدهند.