Friday, January 18, 2019

۳۷ روز از ۳۷ سال: هشداری که شنیده نشد!سیدعلی خامنه‌ای پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛ بهمن ۱۳۵۷؛ تهران

۳۷ روز از ۳۷ سال: هشداری که شنیده نشد!
بخش پنجم و پایانی: آمدن خمینی و رفتن بختیار
جواد طالعی, كيهان چاپ لندن:
روز ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ خورشیدی، درگیر احساسی دوگانه بودم: از یکسو انتظار دریافت خبر تولد فرزند دوم خود را از بیمارستان می‌کشیدم و از سوی دیگر به دلیل غوغایی که در خیابان‌های منتهی به فرودگاه مهرآباد برپا شده بود، ناچار بودم بر خلاف کشش شدیدی که به سوی بیمارستان داشتم، به عنوان یک روزنامه‌نگار در میان سیل جمعیت بمانم تا شاهد لحظه‌های بیشتری از یک روز تاریخی باشم.
اشتباه نکنید، «تاریخی» بودن یک روز الزاما به معنای مثبت بودن آن نیست. روزهای هشتم و نهم نوامبر سال ۱۹۲۳ هم، در تاریخ ثبت شده اند. دو روز نحس در تاریخ آلمان که در آنها نیروهای تحت فرمان آدولف هیتلر و اریش لودندورف در حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان با الهام گرفتن از رژه موسولینی در رم علیه دولت بایرن دست به کودتایی ناکام زدند. ده سال بعد از این واقعه هیتلر قدرت را در آلمان به دست گرفت و نیمی‌ از جهان را به خاک و خون کشید.
هواپیمای ایرفرانس دربست حامل روح‌الله خمینی و چند دوجین از همراهان شناخته و ناشناخته‌ی او، تازه بر باند فرودگاه مهرآباد بر زمین نشسته بود که در حوالی دانشگاه تهران یکی از همکاران خبر آورد که از بیمارستان تلفن زده و مژده داده‌اند که صاحب یک پسر دیگر شده‌ام. ما هنوز انتظار می‌کشیدیم که خمینی برای ایراد نخستین سخنرانی خود به دانشگاه تهران بیاید.
ماجرای رفراندوم

بانک ها فاشیسم را به اروپا باز می گردانندمیکیس تئودوراکیس چهره نمادین مقاومت مردم یونان در کنار فیدل کاسترو  

بانک ها فاشیسم را به اروپا باز می گردانند 

میکیس تئودوراکیس
 در سال ٢٠١١، در حالی که یونان زیر نظارت ترویکا ( همکاری سه جانبه کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین امللی پول)قرار داشت، در حالیکه دولت تظاهرات را برای اطمینان بخشیدن به بازار سرمایه سرکوب می کرد واروپا طرح مالی تحمیلی اروپا را ادامه می داد، میکیس تئودوراکیس موسیقی دادن نامی یونانی مردم را به مبارزه دعوت می کند وبه مردم اروپا هشدار میدهد که اگر چنین وضعی ادامه یابد، بانکها فاشیسم را به اروپا باز می گردانند

میکیس تئودوراکیس چهره نمادین و سمبل مقاومت در برابر حکومت نظامی سرهنگها، طی مصاحبه در یک برنامه رادیو تلویزیونی سیاسی مهم هشدار میدهد که اگر یونان تسلیم خواستهای این به اصطلاح « شرکای اروپائی» شود، پایان« یونان به عنوان یک ملت» خواهد بود او دولت را متهم میکند که در برابر « شرکائی» که مردم آنها را « وحشی وتهاجمی» می خوانند، موریانه وار عمل می نماید اگر این سیاست ادامه پیدا کند،« ما نمی توانیم زندگی کنیم(...) تنها راه اینست که بر پا خاسته ومبارزه کنیم.»

برنامه کامل مرحله یک‌هشتم نهاییبرنامه کامل مرحله یک‌هشتم نهایی

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا باید به مصاف عمان برود. با اتمام مرحله گروهی مسابقات جام ملت‌های فوتبال آسیا، چهره تمام تیم‌های راه یافته به مرحله یک‌هشتم نهایی مشخص شد و براین اساس تیم ملی فوتبال ایران باید به مصاف عمان برود. این بازی از ساعت ۲۰:۳۰ یک‌شنبه ۳۰ دی در ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی آغاز می‌شود.

برنامه کامل مرحله یک‌هشتم نهایی به شرح زیر است:
۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰/ اردن - ویتنام ورزشگاه آل مکتوم دبی
۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰/ تایلند - چین ورزشگاه هزاع بن زاید
۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۰/ ایران- عمان ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی
۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰/ ژاپن- عربستان ورزشگاه شارجه
۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰/ استرالیا- ازبکستان ورزشگاه خلیفه بن زاید
۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۰/ امارات - قرقیزستان ورزشگاه زاید ابوظبی
۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰/ کره جنوبی - بحرین ورزشگاه مکتوم بن راشد دبی
۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰/ قطر- عراق ورزشگاه زاید ابوظبی

جنجال حمایت مالی مجاهدین از راستگرایان اسپانیاجنجال حمایت مالی مجاهدین از راستگرایان اسپانیا
کیهان لندن
کیهان لندن - احمد رأفت - حزب راستگرای VOX که در آخرین انتخابات محلی اسپانیا در ایالت ال‌اندلس یک موفقیت غیرقابل پیش‌بینی به دست آورد، به خاطر دریافت کمک مالی از سازمان مجاهدین خلق زیر ذره‌بین دستگاه مالیاتی این کشور اروپایی قرار گرفته است. مجلس سنای اسپانیا نیز به درخواست «حزب خلق»، حزبی که تا چند ماه پیش رهبری دولت مرکزی را در دست داشت، تحقیق در این رابطه را در دستور کار خود قرار داده است.
این اولین بار نیست که رسانه‌های اسپانیا به حمایت مالی سازمان مجاهدین از راستگرایان اسپانیایی اشاره می‌کنند. پیشتر کیهان لندن نیز در گزارشی در رابطه با حمایت جمهوری اسلامی از چپگرایان اتحاد انتخاباتی Podemos به حمایت سازمان مجاهدین به VOX اشاره کرده بود. در هفته‌های اخیر جزئیات بیشتری از پول‌هایی که سازمان مجاهدین خلق به این حزب واریز کرده‌ منتشر شده است.
حزب VOX که نام آن از زبان لاتین به معنی «رأی» گرفته شده و در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد از جمله برای یک ایجاد یک حکومت مرکزی قوی تلاش می‌کند
کمک ۸۰۰هزار یورویی مجاهدین
بنابر اطلاعاتی که رسانه‌های اسپانیایی به دست آورده‌اند، VOX در جریان انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۸۰۰ هزار یورو از سازمان مجاهدین خلق کمک مالی دریافت کرده است. از آنجا که در اسپانیا شخصیت‌های حقیقی نمی‌توانند به هیچ سازمان سیاسی بیش از۵۰ هزار یورو کمک مالی کنند، سازمان مجاهدین از طریق ۱۴۶ نفر از اعضا و هوادارانش در ۱۵ کشور از جمله آلمان، ایتالیا، سوئیس، کانادا و ایالات متحده کمک‌های مالی خود را به صندوق این حزب واریز کرده است.
مطالب بیشتر در کیهان لندن
البته دریافت کمک از افراد غیراسپانیایی از نظر قانونی در اسپانیا جرم به حساب نمی‌آید، ولی دادگاه حسابرسی اسپانیا می‌گوید این حزب هرگز کمک‌هایی را که از سازمان مجاهدین دریافت کرده در گزارش‌های مالی خود منظور نکرده است. یکی از سخنگویان دادگاه حسابرسی اسپانیا به کیهان لندن می‌گوید «ما در بررسی بیلان‌هایی که این حزب رسما برای ما ارسال کرده اثری از این ۱۴۶ کمک مالی که از سوی هواداران یک سازمان ایرانی به صندوق حزب واریز شده پیدا نکردیم». البته رهبران VOX دریافت کمک از سازمان مجاهدین خلق را منکر نمی‌شوند و می‌گویند ۵۰۰ هزار یورو از این سازمان کمک مالی دریافت کرده‌اند. برخی از رسانه‌های اسپانیایی حدس می‌زنند که حجم این حمایت مالی بیش از ۸۰۰هزار یورویی بوده که از طریق قانونی به حساب VOX وارد شده است.
کمک‌های مالی سازمان مجاهدین خلق، بنا بر آنچه روزنامه پرتیراژ «ال‌پائیس» می‌نویسد، ۸۰ درصد از کل بودجه‌ای که این حزب برای انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۴ خرج کرده را تامین کرده است. البته VOX در آن انتخابات تنها ۱.۵۶ درصد آرا را به دست آورد و نتوانست حتا یک نماینده هم راهی پارلمان اروپا کند. آلخو ویدال کوادراس، کاندیدای اصلی VOX در انتخابات سال ۲۰۱۴، که تا قبل از این انتخابات به نمایندگی از «حزب خلق» صاحب کرسی در پارلمان اروپا بود، حلقه ارتباط راستگرایان با سازمان مجاهدین خلق است. این قانونگزار اسپانیایی از سال ۲۰۰۰ میلادی که برای اولین بار راهی پارلمان اروپا شد، همکاری خود با سازمان مجاهدین خلق را آغاز کرده است.
همکاری مشکوک با مجاهدین
آلخو ویدال کوادراس در گفتگو با روزنامه اینترنتی «Estrella Digital» می‌گوید «در بدو ورود به پارلمان اروپا به دعوت نماینده‌ای از حزب سوسیالیست پرتغال برای اولین بار با نمایندگان مجاهدین خلق در بروکسل ملاقات کردم و پس از مطالعه مدارکی که آنها در اختیارم قرار دادند، حمایت از فعالیت‌هایشان را آغاز کردم». این همکاری، به گفته آلخو ویدال کوادراس «تا امروز ادامه دارد».
با خروج آلخو ویدال کوادراس از «حزب خلق» و مشارکت او در راه‌اندازی حزب VOX، کمک‌های‌ مالی مجاهدین راهی این حزب تازه‌تاسیس شد. سانتیاگو آباسکال، رهبر VOX که در همین رابطه در یک برنامه رادیویی حضور پیدا کرده بود می‌گوید «مجاهدین به خاطر حمایت‌های آلخو ویدال کوادراس در گذشته تصمیم به کمک مالی به حزب ما گرفتند، و این کمک در روز روشن انجام گرفته و ما در هیچ طرح و پروژه مشکوکی شریک نیستیم».
مارتا گونزالس، یکی از سخنگویان «حزب خلق» به کیهان لندن می‌گوید «اگرچه دریافت کمک از شهروندان غیراسپانیایی از نظر قانونی اشکالی ندارد، ولی نمی‌توان به اینگونه کمک‌ها مشکوک نبود. ما از مجلس سنا خواستیم که در رابطه با حمایت سازمانی که در گذشته نامش در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داشته، از یک حزب سیاسی اسپانیایی تحقیقاتی را آغاز کند، زیرا این امر از نظر ما قابل قبول نیست و مشکوک به نظر می‌آید. برای ما این پرسش مطرح است که یک گروه سیاسی غیراسپانیایی برای تحقق کدام منافع از یک حزب اسپانیایی که حتی در پارلمان مرکزی نماینده‌ای هم ندارد باید حمایت مالی کند».

بازی خطرناک جمهوری اسلامی با کارت طالبانبازی خطرناک جمهوری اسلامی با کارت طالبان
آیا ظریف چهره دیگر مصباح یزدی در سیاست خارجی است؟ مجتبی واحدی در یادداشت خود برای دویچه وله می‌نویسد: به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی با احساس رضایت از دستاوردهای داخلی ناشی از "النصر بالرعب"، در اندیشه بهره‌برداری خارجی از همین راهبرد است.
وی می نویسد: حامیان نظریه "النصر بالرعب" بویژه مصباح یزدی، "رسیدن به پیروزی از راه ایجاد وحشت" را مستند به برخی آیات قرآن از جمله آیه دوازده سوره انفال می‌دانند که اشاره به انداختن وحشت در دل‌های کافران از سوی خداوند دارد.
نهادهای حکومتی در جمهوری اسلامی حداقل دو بار، به صورت علنی از راهبرد "النصر بالرعب" علیه مخالفان استفاده کرده‌اند: اعدام‌های مخوف تابستان شصت وهفت و قتل‌های زنجیره‌ای سال هفتاد و هفت.
در مورد سیاست "پیروزی از راه وحشت آفرینی" ده‌ها نمونه در دوره‌های گوناگون پس از انقلاب قابل ارائه است. شاید بتوان صدور دستور " آتش به اختیار" از سوی رهبر جمهوری اسلامی را جدی‌ترین و جدیدترین کاربرد این راهبرد در عرصه داخلی دانست.

واکنش اف بی آی به بازداشت مجری پرس تی وی ایرانواکنش اف بی آی به بازداشت مجری پرس تی وی ایران
اسپوتنیک - روز چهارشنبه اسپوتنیک از پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) درخواست کرد درباره بازداشت مرضیه هاشمی، مجری شبکه تلویزیونی ایرانی پرس تی وی توضیح دهد.
اف بی آی در پاسخ به درخواست اسپوتنیک اعلام نمود این حادثه را مورد تفسیر قرار نمی‌دهد و خبرنگار اسپوتنیک را به وزارت دادگستری آمریکا حواله داد اما وزارت دادگستری ایالات متحده نیز از پاسخ به درخواست اسپوتنیک خودداری ورزید.
پیشتر حسین هاشمی، پسر مرضیه هاشمی گفته بود وی به دلیل داشتن نقش " شاهد مهم" در یک پرونده بازداشت شده است.
حسین هاشمی افزود هیچگونه اتهامی به خانم هاشمی اقدامه نشده است و همچنین خاطرنشان کرد وی و برادر و خواهرش برای دادن شهادت در مقابل هیئت منصفه به دادگاهی در واشنگتن احضار شده‌اند.
به گزارش پرس تی وی پسر مرضیه هاشمی اعلام کرد این روزنامه نگار در تهیه یک فیلم مستند درباره جنبش بین المللی Black Lives Matter شرکت دارد که فعالان آن علیه خشونت در حق سیاهپوستان مبارزه می‌کنند. وی افزود علاوه بر این مرضیه هاشمی نسبت به برخی از ابعاد سیاست امریکا انتقادی برخورد می‌کند.

علیزاده: قدرت یک بسیجی از محمدرضا پهلوی بیشتر استعلیزاده: قدرت یک بسیجی از محمدرضا پهلوی بیشتر است
باشگاه خبرنگاران جوان: علی علیزاده کارشناس و تحلیلگر سابق بی‌بی‌سی شاه پهلوی را، شاه چمدانی خطاب کرد.
او که پیش‌تر نیز در این رابطه نظرات صریحی داده در اینستاگرام خود نوشت:
” عده‌ای گمان می‌کنند ایران قبل ۵۷ نظامی شاهنشاهی بود و شاه دیکتاتور کشور را یکنفره اداره میکرد. خیر. اینطور نیست. خود آن شاه بیچاره اصلا کسی نبود. به او می‌گفتند بیا، می‌آمد، می‌گفتند برو، می‌رفت. احساس قدرتی که الان یک بچه بسیجی یا یک کارگر اعتصابی یا دانشجوی لیبرال طلبکار دارد از «آریامهر شاه شاهان» آن وقت‌ها بیشتر است. آن بی‌چاره هر شب می‌خوابید و منتظر بود نیمه شب تلفنش زنگ بزند و یک نفر آنطرف خط با لهجه آمریکایی بگوید باید دوباره چمدان را ببندی و بروی. بگذارید ساده بگویم. قبل ۵۷ ایران اصلا استیت یا حکومت نداشت که حالا این حکومت بخواهد دیکتاتوری باشد یا دموکراسی