Friday, January 11, 2019

چالش کاخ سفید برای متحد کردن مخالفان ایرانی در جهت سقوط رژیم جمهوری اسلامیچالش کاخ سفید برای متحد کردن مخالفان ایرانی در جهت سقوط رژیم جمهوری اسلامی
دکتر کریم بنی سعید عبدیان

این روزها بحث در مورد ثبات یا عدم ثبات، بقاء و یا عدم بقاء نظام جمهوری اسلامی ايران، هم چنين امکان از هم گسیختگی ناگهانی جامعه از درون، ذهن جامعه جهانی بویژه رهبران کشورهای غربی را سخت مشغول کرده است. اهمیت این مسئله نیز کاملا روشن است: از یک سو با توجه به رشد فزاینده ی جنبشهای مردمی و خود جوش بویژه جنبش های كارگری كه از تظاهرات و اعتراضات كارگران صنايع نيشكر هفت تپه در شوش آغاز شد و به صنايع فولاد اهواز و پالايشگاه عبادان و مجتمع هاي ٓپتروشيمي درسربندر و معشورو ديگر شهرهاي اقليم اهواز بدليل تاخیر چندین ماه در پرداخت حقوق و مستحقات کارگران گسترش یافت، و از سویی دیگر همبستگی و پشتيبانی دانشجويان دانشگاه های تهران و صنعتی شريف و نيز اعتصاب معلمان و بازنشستگان و كاركنان بانكها، بعلاوه تشديد تحريم های اقتصادی آمريكا پس از ٥ نوامبر که ايران را در وضعیت اقتصادی بحرانی قرار داد، همگی فضای سياسی داخلی و حوزه ی سیاست خارجی را با چالش های بزرگی مواجه ساخته است. چنین وضعیتی جامعه را در آستانه ی انفجار و تغییرات بنیادین قرار داده است.

گزارش‎های ضد و نقیض از استقرار مجدد گروهی از اعضای سازمان مجاهدین در عراقگزارش‎های ضد و نقیض از استقرار مجدد گروهی از اعضای سازمان مجاهدین در عراق
کیهان لندن : - البلداوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق می‎گوی، «پایگاه‌های نظامیان آمریکا در شمال عراق میزبان ده‌ها عضو این سازمان است و نیروهای آمریکایی مستقیما آن‌ها را آموزش می‌دهند.

خبرگزاری دولتی ایرنا، پنجشنبه ۲۰ دی‌ماه، در گزارشی ادعا کرده گروهی از اعضای سازمان مجاهدین «تحت چتر حمایتی نیروهای آمریکایی» دوباره به عراق بازگشته‎اند.

این ادعا را اولین بار محمد البلداوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق مطرح کرد و حتی گفت «پایگاه‌های نظامیان آمریکا در شمال عراق میزبان ده‌ها عضو این سازمان است و نیروهای آمریکایی مستقیما آنها را آموزش می‌دهند.»

البلدواری می‎گوید، «نیروهای آمریکایی مستقر در کردستان عراق، به محض رسیدن اعضای مجاهدین به پایگاه‎های آمریکا، کار آموزش نظامی و مجهز کردن آنها به سلاح را آغاز کرده‎اند.»

مایک پمپئو: دورە محافظت از آیت اللەها تمام شدە استمایک پمپئو: دورە محافظت از آیت اللەها تمام شدە است
رادیو فردا
مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه ۲۰ دی‌ماه طی یک سخنرانی در دانشگاه آمریکایی قاهره به تبیین سیاست و خط‌مشی دولت آمریکا در مورد خاورمیانه پرداخت.
او بخش بزرگی از سخنرانی خود را به مسئله مقابله با گسترش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه اختصاص داد.
وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب پس از توقف در اردن و عراق وارد قاهره، پایتخت مصر، شد.
آقای پومپئو در آغاز سخنرانی‌اش تاکید کرد که «آمریکا نیرویی برای پیشبرد خیر و نیکی در خاورمیانه است».
وی زبان به انتقاد از سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، گشود و گفت که دولت او رویکردی «ساده‌لوحانه و پر واهمه» در مواجهه با طغیان‌هایی که خاورمیانه را در خود گرفت پیشه کرده بود.
به گفته پومپئو، «سوءبرداشت‌های» دولت اوباما از وضعیت خاورمیانه «عواقب سنگینی» به‌بار آورده است.