Monday, January 7, 2019

مردم علیه استبداد: شهادت سکولار جان لیلبرنمردم علیه استبداد: شهادت سکولار جان لیلبرن
اسو
مایکل برادیک
جان لیلبرن (57-1615)، کنشگر انگلیسی، اینک به عنوان یکی از رهبران مساوات‌طلبان – مبارزانی که دو سده پیش از ظهور دموکراسی نمایندگی در اروپا، به دنبال ایجاد حکومتی بر مبنای حاکمیت مردم بودند- در یادها مانده است. اما این تنها بخشی از فعالیت‌های گسترده‌تر لیلبرن در عرصه‌ی عمومی بود که در طی آن هر حکومتی را که تحت لوای آن می‌زیست به چالش طلبید، امری که شجاعت و بردباری فوق‌العاده‌ای می‌طلبید، و در این مسیر به دفاع از حقوق قانونی‌ای برخاست که اهمیت آن‌ها بر کسی پوشیده نیست.
برای نمونه، در سال 1637 زمانی که به ظن واردات کتاب‌های غیرقانونی بازداشت شد، از ارائه‌ی دفاعیه در دادگاه امتناع کرد. به خاطر تحقیر دادگاه، در حالی که به پشت گاری بسته شده بود و افتان و خیزان از زندان فلیت به محوطه‌ی وست‌مینستر برده می‌شد، در راه به شدت کتک خورد. پس از تحمل 500 ضربه شلاق، شانه‌هایش کاملاً ورم کرده بودند و ضربات شلاق بر پشتش ردهایی مانند «چپق» بر جای گذاشته بودند. در حالی که تخته‌بند شده بود، چنان محکم بر دهانش دهان‌بند زدند که فک‌اش خون‌ریزی کرد. هدف از این کار هم تحقیر وی و هم ساکت کردن او بود- دهان‌بند زدن شایسته‌ی حیوانات بود و نه یک نجیب‌زاده.

بلژیک ذبح شرعی حیوانات را ممنوع کردبلژیک ذبح شرعی حیوانات را ممنوع کرد
ایران اینترنشنال - بلژیک از ابتدای سال نوی میلادی ذبح شرعی حیوانات را برای مسلمانان و یهودیان ممنوع کرد.
به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، مدافعان حقوق حیوانات و ناسیونالیست‌های راستگرا طرفدار این ممنوعیت هستند.
بر اساس قوانین اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حیوانات باید پیش از ذبح بیهوش شوند تا درد کمتری احساس کنند. در این کشورها برای ذبح حیوانات بزرگ‌تر با اسلحه‌های مخصوص میله‌ای فلزی را به مغز حیوان شلیک و آنها را بیهوش می‌کنند و ماکیان را با شوک الکتریکی از هوش می‌برند.
اما بر اساس مبانی دینی مسلمانان و یهودیان، حیوانات پیش از ذبح باید کاملا سالم و به هوش باشند و با بریدن گردنشان ذبح شوند.
بیشتر کشورها از جمله کشورهای اتحادیه اروپا به اقلیت‌های دینی اجازه ذبح‌ شرعی حیوانات را می‌دهند. با این حال، بلژیک به سوئد، نروژ، ایسلند، دانمارک و اسلوونی پیوسته است که در آنها استثنایی برای ذبح حیوانات وجود ندارد.

سخنان کم‌سابقه نماینده مجلس درباره زمین‌گیر شدن نظام در خیابان‌های تهران سخنان کم‌سابقه نماینده مجلس درباره زمین‌گیر شدن نظام در خیابان‌های تهران

دویچه وله 
 یک نماینده مجلس ایران در سخنانی کم‌سابقه نسبت به احتمال "زمین‌گیر شدن" نظام در خیابان‌های تهران هشدار داد. به گفته رحیمی جهان‌آبادی، شوروی سابق نیز با وجود داشتن ۱۳ هزار کلاهک اتمی "در خیابان‌های مسکو تکه‌پاره شد".
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۶ دی (ششم ژانویه) درباره خطر "زمینگیر شدن" نظام در "خیابان‌های تهران" هشدار داد.
رحیمی جهان‌آبادی ضمن اشاره به اینکه "در زمینه سیاست خارجی هزینه‌های زائد زیادی وجود دارد" هشدار داد: «اگرچه نفوذ و حضور ما در منطقه مهم است، اما یک نکته را نباید فراموش کرد و آن این است که بعضی اوقات ممکن است هزینه‌های زائد ما را در خیابان‌های تهران زمین‌گیر کند».
"تکه‌پاره شدن شوروی در خیابان‌های مسکو"
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: «زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سرنگون شد ۱۳ هزار کلاهک اتمی داشت، در بیش از ۲۰ کشور نفوذ خارجی داشت، ایستگاه فضایی داشت، اما در خیابان‌های مسکو تکه پاره شد و امنیت و تمامیت ارضی خود را از دست داد.»
این نماینده سنی‌مذهب مجلس با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی در ایران گفت: «امروز مردم برای تامین معیشت خودشان و برای پر کردن شکم‌های فرزندان خود مشکل دارند. ما اگر نتوانیم هزینه‌های اضافی سیاست داخلی و خارجی را درمان کنیم، هزینه‌های سنگینی را تقبل خواهیم کرد. آسیب به امنیت ملی ما نه توسط دشمنان که در خیابان شهرهای ما رخ می‌دهد.»
این عضو کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس ایران افزود: «آن چه در خانه واجب است در خانه مصرف کنیم و تلاش کنیم که برای هزینه‌های زائد داخلی و خارجی چاره عقلانی پیدا کنیم. ما به دوست‌یابی، تنش‌زدایی و افزایش همکاری‌ها در منطقه و توجه به اقتصاد به عنوان اولویت اول در داخل نیاز داریم.»

نماینده تربت‌جام همچنین ضمن اشاره به وظیفه مجلس در تنظیم بودجه گفت: «هزینه‌های زائد و غیراولویت‌دار کشور باید حذف شده و به جای آن به معیشت مردم، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، گازرسانی وآبرسانی روستایی توجه شود.»
جلیل رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه "هر رأی موافق یا مخالف در کارنامه اعمال نمایندگان ثبت خواهد شد" خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «چشم انسان‌هایی که صدا و فریادشان به گوش کسی در تهران نمی‌رسد به رای نمایندگان است تا این هزینه‌های زائد را حذف کرده و اقتصاد کشور را از این وضعیت نجات دهند.»

دفاع بی آزرم صادق زیبا کلام از شکنجه در ایراندفاع بی آزرم صادق زیبا کلام از شکنجه در ایران
عبدالستار دوشوکی

صادق زیباکلام که چند ماه پیش با صراحت گفته بود "حاضرم برای جلوگیری از سقوط نظام، اسلحه به دست بگیرم", اکنون در واکنش به شکنجه اسماعیل بخشی، فعال کارگری و نماینده شورای مستقل کارگری در سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در صفحه تویتر خویش مدعی شده است چون اسماعیل بخشی متهم به جاسوسی نبوده و نه در ارتباط با بیگانگان بوده و نه عضو گروه برانداز بوده, پس شکنجه ایشان توجیه شرعی و قانونی ندارد. زیباکلام می نویسد: "اگرحتی نیمی از حرفهای اسماعیل بخشی واقعیت داشته باشد،این سئوال مطرح میشودکه چرا او را آنگونه شکنجه کرده اند؟ او نه متهم به جاسوسی بوده، نه ارتباط با بیگانگان، نه دست داشتن دراقدامات تروریستی، نه عضو گروه برانداز و نه هیچ اقدام دیگری که برای اقرار و اعتراف مامورین او را شکنجه کرده باشند.

دونالد ترامپ: وضع ایران خیلی بد است، آن‌ها خواستار گفت‌وگو هستنددونالد ترامپ: وضع ایران خیلی بد است، آن‌ها خواستار گفت‌وگو هستند
رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفته است خروج او از توافق اتمی با ایران، پیامدهای منفی گسترده‌ای بر تهران گذاشته و «آن‌ها می‌خواهند گفت‌وگو کنند».
دونالد ترامپ روز ۱۶ دی ماه پیش از عزیمت به کمپ دیوید، گفت‌وگویی کوتاه در مورد پاره‌ای از مسائل با خبرنگاران انجام داده‌است. بخشی از این گفت‌وگو به ایران مربوط می‌شد
رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید: «وضعیت در ایران خیلی بد است».
ترامپ گفته است «وقتی من به توافق وحشتناک اتمی پایان دادم، این کار پیامدهای گسترده‌ای بر ایران داشت. آن‌ها دارند همه نیروهای نظامی خود را از مناطق مختلف [خارج از مرزهای ایران] خارج می‌کنند. وضع آن‌ها خوب نیست. آن‌ها خواستار گفت‌وگو هستند».
با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا توضیح دیگری نداده و جزئیات بیشتری ارائه نکرده‌است.
ترامپ چه در زمان رقابت‌های انتخاباتی آمریکا و چه پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری از منتقدان سرسخت توافق اتمی بود. از منظر او این توافق که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما شکل گرفت، مانع از فعالیت‌های «مخرب» و «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی نشده و جلوی آزمایش‌های موشکی و یا آنچه واشینگتن «حمایت دولتی از تروریسم» می‌نامد، را نگرفته‌است.

بازخوانی ناآرامی‌های دی ماه سال 96 از منظر اقتصادیبازخوانی ناآرامی‌های دی ماه سال 96 از منظر اقتصادی
دی ماه ۹۶، «غم نان» یا قیام نومیدان
زیتون ـ جلیل فقیهی: 
در تاریخ ۴۰ ساله بعد از انقلاب ۵۷ ایران، مجموعه اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ ، از حیث گستردگی بی‌نظیر بود. مردم در بیش از ۱۰۰ شهر به خیابان‌ها آمدند. شهرهایی که حتی اسم برخی‌شان برای بسیاری ناآشنا بود. جنس اعتراضات هم شباهت‌ زیادی به رخدادهای دوره اصلاحات و همچنین جنبش ۸۸ نداشت. در نبود آمار و ارقام نمی‌توان به طور دقیق خاستگاه طبقاتی و اجتماعی معترضین را قضاوت کرد، اما برخی از شواهد نشان از حضور پررنگ‌تر فرودستان، حاشیه‌نشینان و فراموش‌شدگان کشور نسبت به تمامی اعتراضات ۲۰ ساله اخیر دارد.

ین بار مردم معترضی به خیابان‌ها آمده بودند که از همه چیز ناراضی بودند و به قول معاون امنیتی وزارت کشور «این اعتراضات عبور از همه جریان‌های سیاسی کشور بود». چرا چنین شد؟ آیا درد معیشت و تلنبار شدن فشارهای اقتصادی علت اصلی اعتراضات ۹۶ بود؟ اگر چنین باشد، چرا این اتفاقات در سال ۹۶ رخ داد که آمارهای اقتصادی نشان از بهبود نسبی اوضاع اقتصادی نسبت به سال‌های قبل از آن دارد؟ و دیگر اینکه، چرا اعتراضات منحصر به شهرهایی نبود که دارای پایین‌ترین شاخص‌های توسعه‌یافتگی هستند؟