Sunday, January 6, 2019

ایران: کسی حاضر نیست از ما یک بشکه بیشتر نفت بخرد، حتی آنها که از تحریم‌ها معافندایران: کسی حاضر نیست از ما یک بشکه بیشتر نفت بخرد، حتی آنها که از تحریم‌ها معافند
دبی.العربیه نت فارسی
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت روز شنبه 5 ژانویه 2019 گفت که هیچ کشوری حاضر نیست حتی یک بشکه بیش از معافیت‌هایی که آمریکا برای برخی خریداران نفت ایران در نظر گرفته بخرد.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به دشواری‌های ایران برای فروش نفت گفت:« آنچه می‌توانم در این زمینه بگویم این است که همه مجموعه وزارت نفت برای مقابله با تحریم‌ها بسیج شده است. فروش نفت، هم اکنون مهم‌ترین اولویت وزارت نفت است تا بازار نفت ایران که پس از برجام به‌سختی به دست آمد، محفوظ بماند و از دست نرود.»
او با اذعان به نفوذ مالی ایالات متحده آمریکا و با اعتراف به موثر بودن تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران توضیح داد: «چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و بقیه کشورهایی که برای واردات نفت ایران از آمریکا معافیت گرفته‌اند حاضر نیستند یک بشکه بیشتر از معافیتی که گرفته‌اند از ایران نفت خریداری کنند.»
زمانی‌نیا درباره سازوکار پیشنهادی اروپا برای تبادل مالی با ایران (SPV) نیز گفت: « ین سازوکار اجرایی خواهد شد و کمک‌کننده هم خواهد بود، اما مشکل‌گشا نیست. در واقع هر اقدامی که اروپایی‌ها می‌خواهند انجام دهند، متوجه نفوذ آمریکا می‌شود.»
در 8 می 2018 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا خروج کشورش از توافق برجام و از سرگرفته شدن تحریم‌ها علیه ایران در دو مرحله را اعلام کرد. با آغاز دور دوم تحریم‌ها در 5 نوامبر 2018 آمریکا اعلام کرد قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند ولی پس از مدتی برخی کشورها توانستند برای خرید نفت ایران، معافیت‌هایی از واشنگتن دریافت کنند.

بن‌بست کنونی: رژیم ضعیف، اپوزیسیون ضعیفبن‌بست کنونی: رژیم ضعیف، اپوزیسیون ضعیف
کوروش عرفانی
رابطه‌ی میان حکومت و اپوزیسیون در کشورهای دمکراتیک و غیر دمکراتیک متفاوت است. در کشورهای دمکراتیک هر دو جزو نیروهای سیاسی کشور هستند، نقش عوض می‌کنند و بر اساس یک سری از قواعد نوشته و نانوشته، اما کمابیش مشخص، با هم در تعامل هستند. ماجرا اما در کشورهای دیکتاتوری به گونه‌ی دیگری است. ایران ما یکی از نمودهای آنست. نزدیک به چهل سال است که نوعی روابط پیچیده میان رژیم استبدادی جمهوری اسلامی و اپوزیسیون آن شکل گرفته و ادامه دارد. شاید وقت آن باشد که در سایه‌ی مروری بر این چهار دهه تضاد و کشمکش چند قانومندی کلی را از دل آن بیرون بکشیم و از آنها برای تدوین استراتژی موثرتر جهت مبارزه در راه دمکراسی استفاده کنیم.
آن چه که می‌آید تلاشی است در این زمینه. هدف نگارنده، بر مصداق برخی دیگر از کارهای قبلی خود، نوعی ساده سازی عمدی است که امید است به ساده گرایی یک امر غامض و چند بعدی تعبیر نشود. آن چه مورد نظر بوده این که در یک نوشتار کوتاه، فرضیه‌ی معادله‌ی قدرت میان رژیم و اپوزیسیون را ترسیم کنیم. بدیهی است که راستی ازمایی این فرضیه، پژوهشی روشمند و مستند را می‌طلبد.
انواع روابط قابل تصور میان رژیم استبدادی و اپوزیسیون آن در چهار گونه قابل خلاصه شدن است:
۱. رژیم قوی و اپوزیسیون ضعیف
۲. رژیم ضعیف و اپوزیسیون قوی
۳. رژیم قوی و اپوزیسیون قوی
۴. رژیم ضعیف و اپوزیسیون ضعیف

محمد عطریانفر: رضا پهلوی لباس شاهزادگی را دربیاورد و به ایران برگرددمحمد عطریانفر: رضا پهلوی لباس شاهزادگی را دربیاورد و به ایران برگردد
عطریانفر، کسی که پس از انتخابات سال ۸۸ دستگیر شد و اعترافاتش از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد، پسر شاه را تشویق می‌کند که بیاید و حزب تشکیل دهد و در انتخابات شرکت کند
ایران اینترنشنال - محمد عطریانفر در گفت‌و‌گویی با روزنامه ایران گفته است که بر‌اندازان در خارج از کشور دکان باز کرده‌اند. این عضو ارشد حزب کارگزاران خطاب به رضا پهلوی می‌گوید اگر رضا پهلوی راست می‌گوید و به جمهوریت اعتقاد دارد، از کسوت شاهزادگی بیرون بیاید و به ایران برگردد و حزب تشکیل دهد. عطریانفر اطمینان می‌دهد که با رضا پهلوی برخوردی هم نخواهد شد، چرا که دستش به خونی آلوده نیست و مسئول رژیم پیشین پدرش بوده است.
این اصلاح‌طلب اصلاحات را همزاد صندوق رای می‌داند و می‌گوید اگر کسی با صندوق رای قهر کند، دیگر اصلاح‌طلب نیست، یا گوشه‌گیر و منفعل می‌شود و از سیاست کناره می‌گیرد، یا برانداز می‌شود و مقابل حاکمیت می‌ایستد.
عطریانفر معتقد است اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دو بال جمهوری اسلامی‌اند، با این تفاوت که بخش بزرگی از تندروی‌ها در جبهه اصلاح‌طلبان کنترل شده است، اما اصولگرایان را تندروها مدیریت می‌کنند.
***
گفتگوی کامل در روزنامه ایران: