Thursday, January 3, 2019

احمد خاتمی: رضاشاه اهل نماز و روزه نبود و کار به جایی رسید که به کلی منکر بهشت و جهنم شداحمد خاتمی: رضاشاه اهل نماز و روزه نبود و کار به جایی رسید که به کلی منکر بهشت و جهنم شد
به گزارش ایسنا، آیت‎الله احمد خاتمی امروز 13 دی ماه در آیین اختتامیه یازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد در پژوهشگاه علامه طباطبایی قم اظهار کرد:
مادر شاه پهلوی در خاطرات شفاهی می گوید که رضاشاه اهل نماز و روزه نبود و کار به جایی رسید که به کلی منکر بهشت و جهنم شد و می‌گفت که من نمی‌فهمم که چرا مردم برای عرب‎ها عزاداری می‎کنند. انگلیس‎ها برای پست پادشاهی به دنبال کسی بودند که چند خصوصیت داشته باشد؛ اولین آن خشونت فراوان و دوم بی سوادی است؛ همچنین کسی که بسیار بی دین باشد؛ پسر او نیز لائیک محض بود؛ کسی که روزی به او شهبانو می‌گویند دو جلد خاطره نوشت دارد؛ در این کتاب، حداقل 10 بار تصریح دارد که بدبختی کشور از اسلام است و اگر دینی به درد مردم بخورد، زرتشتی و بهاییت است.
وی افزود: هویدا بهایی و بهایی زاده بود و وزارت کشاورزی نیز در اختیار یک بهایی بود، وزارت آموزش و پرورش نیز 13 سال در اختیار یک زن بهایی بود، خوشبختانه این دوران تمام شد و دین به صحنه آمد و قانون اساسی دینی با حضور 50 مجتهد به مدت 90 روز کلمه کلمه قانون اساسی را مباحثه کردند تا این قانون مطابق با اسلام باشد؛ تنها قانون اساسی تماما اسلامی، قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

محمد یزدی: در ۴۰ سال اخیر به اندازه ۴۰۰ سال پیشرفت کرده‌ایم!محمد یزدی: در ۴۰ سال اخیر به اندازه ۴۰۰ سال پیشرفت کرده‌ایم!
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ذکر این مطلب که «حوزه و نظام از هم جدا نیستند» گفت: «برخی به دنبال بازگرداندن حوزه به دوران پیش از انقلاب هستند».
ه گزارش  ایسنا، محمد یزدی امروز در مراسم اختتامیه یازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه و علمای بلاد در پژوهشگاه علامه طباطبایی در قم اظهار کرد: «یک گرایش درست و عمیق و ریشه‎ای و انقلابی در حوزه وجود دارد ولی باید بپذیریم برخی نیز بیان می‎کنند که نباید کاری به امور سیاسی و اجتماعی داشته باشیم. اگر امروز به این وضعیت رسیدگی نشود و این روند اصلاح نشود قطعا فردا، دیر خواهد بود و در آینده نه چندان دور، نگرانی بیشتری خواهیم داشت.»
وی بیان کرد: «امید داریم که مسئولان عالیرتبه اثرگذار در حوزه‎های علمیه توجه بیشتری به این مساله داشته باشند؛ به خصوص در مراکزی که برخی به اسم استقلال حوزه چنین روشی را در پیش گرفته‌اند و شاگردپروری نیز می‎کنند. در برخی مدارس از نزدیک برنامه و درسنامه‌های آن‌ها را مشاهده و ریشه انقلابی‌گری حوزه را در آن‌ها مشاهده کردیم و خوشبختانه تولیدات خوبی نیز در این زمینه دارند. در مقابل هم مدرسه‌ای را نیز مشاهده کردیم که چندان توجهی به این مسایل ندارد و همان روش قدیمی را در پیش گرفته است.»
وی تصریح کرد: «برخی شاید به دنبال راهی هستند که حوزه‌های ما در پیش از انقلاب اسلامی در پیش گرفته بودند؛ البته شاید برخی نخواهند این مساله را بپذیرند ولی هستند افرادی هرچند معدود که به دنبال چنین مساله‌ای هستند. همه ما نسبت به دنیای امروز و آینده مسلمین و نیازهای جامعه و توقعاتی که از جامعه روحانیت دارند مسئول هستیم؛ دنیای امروز، منتظر رشد و پیشرفت و تحول و تغییر و آگاهی و پاسخگویی بیشتر ما نسبت به نیازمندی های دنیای امروز است.»
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: «حوزه ها باید انقلابی باشند و با نظام مرتبط باشند؛ حوزه و نظام از هم جدا نیستند. تفکر دوم ریشه در جدایی دین از سیاست دارد و به این معنی است که سیاست از دیانت جدا است؛ همین مطلبی که دشمن، در پیش از انقلاب در افکار و اذهان عامه مردم و برخی از روحانیون نفوذ داده بود.»
اين آخوندک مدعی شد: «در این ۴۰ سال به اندازه ۴۰۰ سال به این کشور خدمت شده است و به اندازه ۴۰۰ سال رشد و پیشرفت کرده‌ایم؛ تکنیک ها و ابزارها و وسایل و جمعیت و نوع زندگی با گذشته کاملا متفاوت شده است ولی سعی شده است که اصول مسلم اسلام و انقلاب را نگاه داشت.»

«ماندن» در هراس فروپاشی«ماندن» در هراس فروپاشی/ تکرار هشدار پایانِ جمهوری اسلامی از سوی نیروهای درون حاکمیت ایران
زیتون ـ مهسا محمدی: همه در حال هشدار دادن درباره آینده ایران و جمهوری اسلامی هستند، از سیاستمداران گرفته تا تحلیل‌گران و فعالان اجتماعی و مدنی. حسن خمینی، هشدار دهنده درون حاکمیت، به هم‌قطاران خود می‌گوید، گوش به زنگ باشید که تضمینی نیست «ما بمانیم» و فائزه هاشمی نظام را پوسته برجای مانده‌ای با فشار و سرکوب می‌داند که از درون فروپاشیده شده. کارشناسان اقتصادی از اقتصاد در آستانه اضمحلال و فساد سیستماتیک خبر می‌دهند و فعالان اجتماعی نگران از افزایش غیرقابل کنترل آسیب‌های اجتماعی از عدم اراده و مدیریت صحیح در کنترل آن می‌گوید.

در طی دهه‌های اخیر و بالاخص بعد از پایان جنگ ایران و عراق که ایران از موقعیت «وضعیت حساس کنونی» خارج شد و به کشوری ظاهرا  عادی با مشکلات و تنگناهای معمول بدل شد، همواره  و به شکل کج‌دار و مریز این انذارها از سوی متخصصین همه حوزه‌ها وجود داشت. انذارهایی که اغلب از سوی حاکمیت تحمل نمی‌شد و گوینده را به دردسر می‌انداخت.

درخواست میرحسین موسوی از خامنه‌‌ایدرخواست میرحسین موسوی از خامنه‌‌ای
رادیو فردا - به‌دنبال پخش ویدیوی منتشرنشده‌ای از سوی دفتر رهبر جمهوری اسلامی درباره سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای درباره انتخابات سال ۸۸ ، میرحسین موسوی نیز خواستار پخش بدون سانسور و کامل محتوای دیدار خود با وی شد.
در روزهای اخیر، به بهانه معرفی یک کتاب درباره حوادث سال ۸۸ که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی از آن با عنوان «فتنه» نام برده می‌شود، سخنانی از آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با تعدادی از روحانیون که در روزهای پس از انتخابات آن سال صورت گرفته بود، پخش شد.
دفتر نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی برای اولین بار برشی دو دقیقه‌ای از سخنان وی را در جمع محدودی از روحانیون که تصویر آنها در ویدیوی یادشده، تار شده بود، منتشر کرده که او با بیان «نقل‌قول‌هایی» از محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی علیه میرحسین موسوی، به وی انتقاد و نظرات او را رد می‌کند.
در کلیپی که دفتر رهبر جمهوری اسلامی، از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در روز ۳۰ تیرماه ۱۳۸۸ منتشر کرده، وی به چند نفر که تصویرشان مات شده، می‌گوید: «آقای موسوی اعلام کرد که در این انتخابات تقلب شده و این منشاء تمام اتفاقات بعدی شد. آقای موسوی گفت: من از حق شما دفاع می‌کنم. مردم بیایید. منم میام. دعوت مردم به نافرمانی، به شورش. به استناد این که در انتخابات تقلب شده. سوال آنجاست. شما از کجا فهمیدید در انتخابات تقلب شده؟ چه دلیلی اقامه شد؟ این شد منشاء حرف‌های بعدی. سعی کردند ایشان را در صحنه نگه دارند.»

در سال ۲۰۱۸ هر ماه هزار ایرانی به آلمان پناهنده شدند


Some Iranian Refugees in Kayseri, Turkey

در سال ۲۰۱۸ هر ماه هزار ایرانی به آلمان پناهنده شدند
۷۴ درصد پناهجویان آلمان را جوانان زیر ۳۰ ساله‌ تشکیل می‌دهند که می‌توانند به سرعت جذب دوره‌های کارآموزی یا بازار کار این کشور شوند. ایرانی‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و بخش مهمی‌از آنها را فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران تشکیل می‌دهند.

بر پایه آماری که به تازگی از سوی دولت آلمان منتشر شده، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۶۴ هزار پناهجو وارد این کشور شده‌اند. هفت درصد پناهجویان تازه را ایرانیان تشکیل می‌داده‌اند که تعداد آنها ۱۱ هزار و ۷۶۰ تن بوده است. به این ترتیب می‌توان گفت در سالی که پشت سر نهادیم، هر ماه نزدیک به هزار ایرانی به آلمان پناهنده شده‌اند در حالی که این رقم پنج سال پیش کمتر از ۴۰۰ تن در ماه بود.

دولت آلمان تابستان ۲۰۱۸ تصویب کرد که هر سال بیش از ۱۸۰ هزار تا ۲۲۰ هزار پناهجو نپذیرد. این توافق پس از بحث و جدل‌های طولانی میان احزاب مختلف در دولت ائتلافی حاصل شد. اما آمار تازه انتشار یافته نشان می‌دهد که در نخستین سال تصویب این قانون، تعداد پناهجویان جدید حتی به حداقلی که دولت تعیین کرده بود نیز نرسیده است.

ترکیب قومی، جنسی و سنی پناهجویان جدید