Monday, October 28, 2019

ابوبکر بغدادی، از آغاز تا پایانابوبکر بغدادی، از آغاز تا پایان

ابوبکر البغدادی که بود؟
درباره ابوبکر البغدادی اطلاعات کاملی در دسترس نیست. آنچه در مورد وی گفته شده است، یک نام اصلی او یعنی؛ «ابراهیم بن عواد بن ابراهیم البدری السامرایی» دیگر سال و محل تولدش است؛ ۱۹۷۲ در شهر سامرا. جستجوی سوابقش نشان می دهد در دانشگاه بغداد در رشته حقوق اسلامی مدرک دکترا را اخذ کرده بود. گویا او تا سال ۲۰۰۳ و پیش از حمله آمریکا به عراق، به کار وعظ و موعظه در مسجد امام احمد بن حنبل سامرا هم مشغول بوده است. اطلاعات بیش از این از طریق سندهای سازمانی امنیتی و نظامی به دست آمده است. ابراهیم البدری پس از اشغال عراق توسط آمریکا گروهی مذهبی-نظامی علیه اشغالگران تشکیل می دهد. گروه کوچکی که زمینه ساز اتحاد او با نامی بزرگ القاعده می شود. ابومصعب الزرقاوی در آن ایام به عنوان جانشین اسامه بن لادن، فرمانده شاخه عراقی القاعده است و زمان زیادی نمی گذرد که پای ابراهیم به عضویت در هیئت شرعی شورای مجاهدین عراق باز می گردد.
ابراهیم دو بار سابقه بازداشت دارد. هر دو بار هم توسط نیروهای آمریکایی. دفعه اول در سال ۲۰۰۴ که بدون هیچ محکومیتی فورا آزاد می شود و دفعه دوم در سال ۲۰۰۵ که همراه می شود با ۴ سال اسارت در اردوگاه بوکا واقع در جنوب عراق و همنشینی با سرشناس ترین مجاهدین نوسلفی (تکفیری) دستگیر شده در عراق. ابراهیم در زندان تبدیل به فرمانده ای خبره در میان تکفیری ها می شود و به سرعت پس از آزادی و البته کشته شدن رهبران شاخه عراقی القاعده، که نام «دولت اسلامی عراق» را بر خود گذاشته است، در سال ۲۰۱۰ به عنوان رهبر این گروه انتخاب می‌شود.

انتخاب او به عنوان رهبر القاعده عراق تنها آغازی بر نام گذاری خود به نام «ابوبکر البغدادی» نیست، که شروعی هم است برای تحقق رویای بزرگ ابراهیم. او خوش اقبال هم بود. کشته شدن اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۰ این فرصت را به شاخه های القاعده در سرزمین های مختلف داد تا پرچم استقلال بلند کنند و بعد از آن هم سرایت جنبش موسوم به بهار عربی به سوریه در سال ۲۰۱۱ و انحراف آن در این کشور باعث شد تا سوریه تبدیل میدانی مساعد برای جولان دادن او و گروهش بشود.
پس از بروز این دو کامیابی بزرگ، ابوبکر البغدادی که با کمک دستگاه تبلیغاتی خود شجره نامه ای هم برای خود ترتیب داد و نسبش را به حسن بن علی ابن ابی طالب رساند، دیگر به عنوان یک عالم مذهبی و فرمانده نظامی که نسب قریشی هم دارد، مانع مهمی بر سر راه اعلام خود به عنوان خلیفه حکومت اسلامی و احیای ساختار خلافت نمی دید.
البغدادی چگونه خلیفه شد؟
احیای خلافت به عنوان رویای دیرپای بسیاری از معتقدان به مذاهب اهل سنت و همچنین مردم عرب، از هر قوم و اعتقاد و مسلک، است. و این رویای مشترک، مهمترین ابزار گروه های تکفیری برای جلب حمایت از میان توده های مردمِ مسلمان سنی و اعراب، است.
زنجیره «بن لادن–زرقاوی–البغدادی» یادآور مبارزات مشهورترین و موفقترین فرماندهان نوسلفی (به عنوان یکی از تفکراتی که در پی احیای خلافت هست) در بیش از سه دهه گذشته برای زمینه سازی خلافت به همان سبک و سیاق نوستالژیک و تاریخی، در جهان است.
با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی، دامنه عملیات و حملات دولت اسلامی عراق گسترش قابل‌توجهی پیدا کرده بود و دولت‌های همجوار نیز کمک‌ها و حمایت‌های مالی و لجستیکی بیشتری به آن می کردند. بحران سوریه باعث شد تا به دستور فرماندهی القاعده، ابوبکر معاون خود را به سوریه بفرستد تا مقدمات تشکیل شاخه سوری القاعده که بعدها نام «جبهه النصره» یافت را فراهم کند. شاخه ای که با توجه به شکاف دولت و ملت در این کشور و ضعف دولت مرکزی به سرعت رشد کرد و نامش در جهان پرآوازه شد.
اوضاع مساعد سوریه برای ابوبکر وسوسه کننده بود. او در آوریل ۲۰۱۳ در ابتدا ادغام داعش با جبهه النصره را با عنوان «دولت اسلامی عراق و شام (داعش)» اعلام کرد. اما سرکرده‌ جبهه النصره و همچنین ایمن الظواهری، رهبر سازمان بین‌المللی القاعده، بلافاصله این مسئله را رد کردند. ایمن الظواهری بر جدایی این دو گروه تأکید کرد و دولت اسلامی عراق و جبهه النصره در شام را دو گروه مجزا و مستقل دانست. اما ابوبکر البغدادی فرصت طلایی را برای احیای خلافت یافته بود و با اعلام استقلال از القاعده و بدون مشارکت جبهه النصره، داعش را بنیاد نهاد و به‌ صورت جدی در دو حوزه‌ی عراق و سوریه به فعالیت پرداخت. القاعده هم متقابلا از اقدامات داعش تبری جست.
داعش توانست تنها یک سال بعد و در سال ۲۰۱۴ بخش های زیادی از شمال عراق و سوریه را تحت کنترل خود در بیاورد و ابوبکر البغدادی در خطبه معروف مسجد موصل، خود را خلیفه مسلمین بنامد. از این پس «دولت اسلامی عراق و شام» بیشتر از هر گروه تکفیری دیگر و «خلیفه ابراهیم» بیشتر از هر رهبر نوسلفی دیگر، توجه و تمرکز اذهان و رسانه های جهانی را به خود معطوف کرد و توانست هواداران پرشماری را از سراسر جهان به سرزمین های تحت فرمان خود جذب کند.
در این مدت حکایت خون ریزی ها، تجاوزها، سنگ دلی ها و جنایاتی که نیروهای داعش در سرزمین های تحت سلطه خود یا دیگر نقاط جهان انجام داده و به مدد رشد تکنولوژی به اطلاع جهانیان رساندند، بخش جدانشدنی از هویت این گروه، برای همگان شد.
دشمنی البغدادی با که بود؟
از آوریل ۲۰۱۴ که ابوبکر البغدادی عنوان «خلیفه ابراهیم» را بر خود گذاشت، تا نوامبر ۲۰۱۷ که شکست سلطه داعش ، در نبرد با جبهه های مشترک ایران، روسیه و ترکیه، اعلام شد، تا  مارس ۲۰۱۹ که نیروهای دموکرات سوریه (یکی از نیروهای مخالف بشار اسد) آخرین مقر داعش در باغوز را هم تصرف کرد، تا اکتبر ۲۰۱۹ (امروز) که رئیس جمهور آمریکا خبر کشته شدن او توسط نیروهای آمریکایی را منتشر کرد، زندگی ابوبکر و اقدامات گروه تحت رهبری او در یک عبارت خلاصه شده است؛ «جنگ با دشمنان خلیفه».
مفهوم دشمن در گفتمان داعش از جایگاهی بسیار  مهم برخوردار بود و آنان، که در استفاده از رسانه های روز دنیا مهارت قابل توجهی داشتند، بدون هیچ ملاحظه ای با تمام دنیا، یا به عبارتی بهتر تمام دنیا جز آنانی که در زیر بیرق دولت اسلامی قرار داشتند، اعلام دشمنی کردند.
در رسانه های داعش و برای توجیه اعضا و هوادارنشان، دشمنان در چهار دسته صلیبیون، صفوی ها، مرتدان و مجاهدین منحرف تعریف می شدند. از نگاه آنان محوریت جبهه صلیبی ها که همان غرب مصطلح است، در اختیار ایالات‌متحده آمریکا بود؛ و به‌واسطه آمریکا، تمام کشورهایی که در مقطعی و به هر دلیلی در مبارزه با گروه‌های تکفیری وارد عملیاتی شده‌ بودند یا به ‌بیانی ‌دیگر وارد اتحاد و تعاملی با آمریکا شده باشند، جزئی از این جبهه محسوب می گردیدند. از نگاه رهبران داعش حتی روسیه نیز همکار آمریکا و جزئی از جبهه صلیبی تصویر می شد.
گروه دوم صفوی ها بودند که محوریت آن را ایران می دانستند. برخلاف دسته اول که کاملاً در قالب دولت-ملت‌های نوین قابل‌شناسایی بودند، این دسته بیشتر نشان در تاریخ جوامع اسلامی داشت و از لحاظ اعتقادی همه شیعیان را فارغ از مسلک و مرام شامل می‌گردید. از لفظ امپراتوری صفوی به همین منظور استفاده می‌شد تا بتواند چتری باشد برای تمام دولت‌ها و گروه‌های شیعه که از دید سلفی‌های داعش، یکسره کافر هستند. البته جهت محکم‌کاری همواره بر اتحاد امپراتوری صفوی با صلیبیون نیز با ذکر شواهدی، تأکید می شد.
اما گروه سوم مرتدان بودند. مهمترین ابزار داعشی ها برای اعلام دشمنی با گروه اول و دوم تفاوت با آن ها در دین و مذهب بود. گروه سوم همه معتقد به مذاهب اهل سنت بودند. اما داعشیان هر اهل تسننی را که به نحوی به یکی از تئوری‌های مدرن مانند سکولاریسم، ناسیونالیسم، دموکراسی و غیره تن داده بود، اعم از افراد و احزاب اسلام‌گرا و لائیک، را مرتد اعلام می کرد. این دسته شامل تمامی جریانات جهان اسلام که به جنبش اخوان المسلمین متمایل هستند و همچنین رهبران وهابی عربستان و دولت های حاشیه خلیج فارس نیز می شود.
آخرین گروه از دشمنانی که داعش تلاش زیادی برای مشخص کردن مرز میان خود و آن ها داشت، از میان دیگر گروه های تکفیری نوسلفی است. عنوان «مجاهدین منحرف» برای این دسته از دشمنان داعش انتخاب شده بود. این گروه از لحاظ عقیدتی بسیار به داعش شبیه هستند اما به اعتقاد رهبران داعش به دلایلی مانند اتحاد با صلیبی‌ها یا مرتدها و یا غلبه قدرت‌طلبی و تحزب در میان آن‌ها، منحرفانی فرض می شدند که با خلافت اعلام‌شده توسط خلیفه ابراهیم بیعت نکرده‌اند.
اینچنین گستره دشمنان داعش بازه ای بسیار گسترده را شامل می گردید.
آن که با همه دشمن بود، نابود شد!
داعش در رسانه های پر تعداد و رنگارنگ خود با انواع و اقسام روش ها، هوادارانش را در سراسر دنیا تشویق به اقدام علیه تمامی این دشمنان می کرد. آن ها در مطالبی ضمن تئوریزه کردن دلایل این دشمنی، از طرفدارانشان می خواستند تا با تشکیل جمع هایی هرچند محدود، اقداماتی تخریبی حتی در حد یک انفجار کوچک در جهت تضعیف دشمنانشان انجام دهند.
اما از روزگاری که این ترویج خشونت توسط داعش مخاطبانی مومن پیدا می کرد، گذشته است و آنچه که امروز برای این گروه باقی مانده است، وحدت همه دشمنانش در نابودی شان است. داعش امروز دیگر سرزمینی در اختیار ندارد، نیروهایش کشته، پراکنده یا سر خورده شده اند. دیگر از فعالیت های رسانه ای شان خبری نیست و خبری هم از انفجارهای پر سر و صدایشان در گوشه ای از دنیا یا اعدام های بدوی در مرزهای دولت خودخوانده شان، به گوش نمی رسد.
در این میانه کشته شدن ابوبکر البغدادی که با عنوان خلیفه، «قلب و مغز» این گروه را تشکیل می داد، می تواند به طور رسمی نقطه پایان گروهی باشد که برای احیای خلافت سنتی در دنیای مدرن، به جنگ همگان رفته بود.
منبع: گزارش های خبرگزاری ایرنا


******************************************************
 

این مرد محل اختفای ابوبکر البغدادی را لو داد
اطلاعاتی که العربیه به دست آورده نشان می‌دهد که محمد علی ساجت باجناق ابوبکر البغدادی رهبر داعش، محل اختفای او را فاش کرد. نهادهای امنیتی عراق ساجت را دو ماه پیش دستگیر کردند.
خبرنگار العربیه گزارش کرد که محمد علی ساجت از چهره‌های نزدیک به ابوبکر البغدادی به شمار می‌رفت و هنگام بازجویی در سازمان اطلاعات عراق، نشانی محل‌هایی که باجناقش در آنها پنهان می‌شود را در اختیار عراق گذاشت.

ساجت همچنین محل ضبط آخرین تصویری که از ابوبکر البغدادی ثبت شده را نیز در اختیار عراق گذاشت و نهادهای امنیتی عراق نیز این اطلاعات را در اختیار آمریکا گذاشت.
منابع آمریکایی روز یکشنبه 27 اکتبر 2019، گزارش کردند که ابراهیم عواد السامرائی، ملقب به ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش در حمله نیروهای آمریکایی کشته شد. این خبر تا کنون از سوی هیچ از مقامات آمریکایی تایید یا تکذیب نشده ولی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا صبح روز یکشنبه در صفحه توئیترش نوشت: «همینک اتفاق بزرگی رخ داد.»
ساعاتی پس از آن تلویزیون رسمی عراق ویدئویی منتشر و اعلام کرد که متعلق به حمله نیروهای آمریکایی به محل اختفای البغدادی در سوریه است. این تصاویر که در ساعات اولیه صبح ضبط شده‌اند، وجود یک حفره عمیق ناشی از حمله هوایی را نشان می‌دهد. در مناطق پیرامونی ای حفره لباس‌های پاره پاره و خون‌آلود نیز دیده می‌شوند.
خبرگزاری رسمی عراق به نقل از یک مقام دولتی این کشور اعلام کرد «در عملیات کشتن البغدادی همکاری کردیم.» این مقام همچنین گفت که واشنگتن از بغداد به خاطر اطلاعاتی که در اختیار آمریکا قرار گرفته و منجر به کشته شدن البغدادی شده، تشکر کرد.
یک کارشناس امور گروه‌های تروریستی به تلویزیون عراق گفت که سازمان اطلاعات عراق به آمریکا در تعیین محل اختفای رهبر داعش کمک کرد.
خبرگزاری رسمی عراق نیز به نقل از یک منبع امنیتی کشته شدن ابراهیم عواد السامرایی ملقب به ابوبکر البغدادی را تایید کرد. براساس این گزارش، در حمله نیروهای امنیتی، علاوه بر البغدادی، غزوان الراوی، مسئول حفاظت شخصی او نیز کشته شد.

العربیه فارسی

****************************************

البغدادی کجا و چگونه کشته شد؟ پاسخ ترامپ
به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور آمریکا امروز اعلام کرد: ابوبکر البغدادی سرکرده داعش در یک عملیات نیروهای ویژه آمریکا کشته شده است. شماری از همراهان و همدستان او نیز در این عملیات کشته شدند.
ترامپ در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، شبیه آنچه که پس از هلاکت اسامه بن لادن در دوران باراک اوباما روی داد، خبر کشته شدن البغدادی را اعلام کرد: شب گذشته آمریکا، عدالت را درباره سرکرده شماره یک تروریسم در دنیا اجرا کرد. ابوبکر البغدادی مرده است. او بنیانگذار و سرکرده داعش - ظالم‌ترین و خشونت آمیزترین سازمان تروریستی دنیا - بود.
هشت فروند هلیکوپتر آمریکایی در عملیات هلی برن در اطراف منزل البغدادی حضور داشتند. آمریکا سال‌های زیادی بود که ابوبکر البغدادی را تحت تعقیب قرار داده بود. نیرو‌های آمریکایی به شکل باورنکردنی عمل کردند، من شاهد بخش زیادی از آن بودم. هیچ نیرویی از ما در این عملیات کشته نشد. این در حالی است که بسیاری از جنگجویان و همدستان البغدادی به همراه او کشته شدند.
البغدادی پس از آن کشته شد که به داخل یک تونل بن بست فرار کرد و در طول فرار خود فریاد می‌زد و جیغ می‌کشید. او سه تن از فرزندانش را با خود برد و آن‌ها را به کشتن داد. او به انتهای تونل رسید در حالی که سگ‌های ما او را دنبال می‌کردند. او جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد و خود و سه فرزندش را کشت.
بدنش مثله شده بود و تونل هم روی او ریزش کرد. اما نتایج آزمایش دقیق و فوری روی هویت او نشان داد که خودش است.
رئیس جمهور آمریکا افزود: ابوبکر البغدادی خود را با جلیقه انفجاری منفجر کرده است. نتایج آزمایش دی ان ای، هویت البغدادی را تایید کرد. البغدادی در حالی با جلیقه انفجاری که بر تن داشت خود را کشت که خانواده اش نیز همراه او بود. البغدادی در حالی که گریه می‌کرد و فریاد می‌زد، برای فرار کردن تلاش می‌کرد. البغدادی مثل سگ کشته شد.

وی افزود: دو هفته پیش محل حضور البغدادی را شناسایی کردیم. در ۲۴ ساعت آینده، اطلاعات داعشی‌هایی را که در این عملیات کشته شدند، اعلام خواهیم کرد. تعداد کمی از این عملیات اطلاع داشتند. همراه با وزیر دفاع شاهد عملیات بودیم.
ترامپ در ادامه سخنانش گفت: این عملیات بدون کمک عراق امکان پذیر نبود. از روسیه، ترکیه، سوریه، عراق و کرد‌ها به سبب کمک در اجرای عملیات علیه البغدادی تشکر و قدردانی می‌کنیم.

در مناطق تحت کنترل روسیه، پرواز می‌کردیم، اما آن‌ها دقیقا نمی‌دانستند قصد چه کاری داریم. در این عملیات، کرد‌ها اطلاعات بسیار ارزشمندی به ما دادند.
در این عملیات به سوی نیرو‌های ما تیراندازی شد. اما هیچ یک از آنان کشته نشدند. منطقه‌ای که البغدادی در آن کشته شد، حاوی چندین تونل بود. اطلاعات حساسی بعد از کشته شدن البغدادی به دست آوردیم