Saturday, December 29, 2018

قضاوتِ قاضی‌القضات، حالا که مرده استقضاوتِ قاضی‌القضات، حالا که مرده است
مهرانگیز کار
داوری کار دشواری‌ست. در جهان متمدن امروزی “قضاوت نکن” در محاوره روزمره پیاپی توصیه می‌شود. اما این تاکید بر مناسبات مردم با مردم جاری است. به حکومت و قاضی که می‌رسد، داوری حق و حتی تکلیف هر شهروندی است که با او قانونمند برخورد نشده و مجموعه قضائی کشور، زندگی او را بی آن که رفتارش مصداق دقیق مجرمانه داشته باشد، بی سامان کرده است.
از من خواسته شده تا تفاوت ساز و کار قضائی کشور را پس از انتصاب آیت‌الله محمود {هاشمی} شاهرودی به ریاست قوه قضائیه از نگاه وکیل مدافعی که با این ساز و کار ارتباط حرفه‌ای داشته بیان کنم.
در تقویم زندگی حرفه‌ای خود که جست و جو کردم، دیدم در نخستین سال‌های انتصاب ایشان دیگر در جایگاه “وکیل مدافع” سر و کاری با مراجع قضائی نداشته‌ام، اما در جای متهم، محکوم و همسر “قربانی”، حاضر و شاهد بر ساز و کار قوه قضائیه‌ای بوده‌ام که در آن یک کلام از “قانونمندی” خبری نبوده است. لذا از این زاویه صحنه را می‌نگرم.

محاکمه عضو آلمانی داعش که 'برده ۵ ساله‌اش از تشنگی جان داد'محاکمه عضو آلمانی داعش که 'برده ۵ ساله‌اش از تشنگی جان داد'
دادستانی مونیخ در آلمان یک زن عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را به جرایم جنگی متهم کرده‌ است.
دختر ۵ ساله‌ای که نزد این زن بود در گرمای وحشتناک عراق به دلیل تشنگی و بی‌حالی جان خود را از دست داد.
این زن ۲۷ ساله که از او به نام "جنیفر دبلیو" یاد شده و شوهرش، در سال ۲۰۱۵ این کودک ۵ ساله را زمانی که موصل در کنترل داعش بود به عنوان برده خریده بودند.
دادستان گفته است این دختر ۵ ساله بیرون محل اقامت این زن و شوهر، به زنجیر بسته شده بود و پس از مدتی به دلیل گرمای شدید بی حال شد و جنیفر هیچ کاری برای نجات جان او نکرد.
پلیس ترکیه این زن را که برای تجدید اوراق هویتش به این کشور سفر کرده بود، بازداشت و به آلمان مسترد کرد.
این زن با اتهام‌های دیگری هم مواجه است و در صورتی که مجرم شناخته شود، به حبس ابد محکوم خواهد شد.
رسانه‌های آلمان گفته‌اند این دختر ۵ ساله احتمالا از اقلیت ایزدی عراق بوده است. داعش بسیاری از ایزدی‌ها را به گروگان گرفت و به عنوان برده فروخت.
دادستانی گفته است این دختر هنگامی که مریض احوال شد و تختش را خیس کرد، شوهر جنیفر برای تنبیه، او را بیرون خانه زنجیر کرد و گذاشت او در گرمای وحشتناک از تشنگی جان دهد.
دادستانی گفته است فرد متهم جلوی شوهرش را نگرفت و کاری برای نجات جان دختر نکرد.
دادستانی گفته است جنیفر در سال ۲۰۱۴ به موصل سفر کرد و به داعش پیوست و از اعضای پلیس اخلاقی داعش شد. او با کلاشنیکف در موصل و فلوجه گشت‌زنی می‌کرد. وظیفه او نظارت بر رعایت اصول اعلام شده داعش توسط زنان بود.
بی بی سی

شکنجه در جمهوری اسلامی، روایتی پایان‌ناپذیرشکنجه در جمهوری اسلامی، روایتی پایان‌ناپذیر
زیتون ـ محمدرضا سرداری: روز جمعه سی‌ام آذر ماه ۹۷ یعنی ۹ روز پس از آزادی اسماعیل بخشی، فعال کارگری، گفت‌وگویی صوتی منتشر شد که در آن یکی از بستگان او که صدایش تغییر داده شده بود؛ اظهار داشت بخشی به‌صورت مشروط آزاد شده و از وی تعهد گرفته شده تا ارتباطی با شبکه های اجتماعی برقرار نکند.

این در حالی بود که بخشی نماینده سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه پس از ۲۵ روز بازداشت آزاد شد. مدتی بعد از ازادی وی این سندیکا در بیانیه‌ای اعلام کرد آقای بخشی در طول بازداشت به اتفاق سپیده قلیان فعال مدنی از سوی بازجویان شکنجه شده‌اند.

فرد مصاحبه‌شونده  در گفت‌وگو با شاهد علوی، روزنامه‌نگار، تاکید کرده بود که اسماعیل بخشی مورد شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفته و بازجویان با زدن ضربات کابل به نقاط حساس بدن او را تا سر حد مرگ شکنجه کردند.