Friday, December 28, 2018

زیباکلام: باز هم روحانی را انتخاب می‌کنم


زیباکلام: باز هم روحانی را انتخاب می‌کنم
به گزارش خبرگزاری برنا؛ «صادق زیبا کلام»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص “نقش اصلاح طلبان در پیروزی اقای روحانی در انتخابات” گفت: اختلاف نظر امری طبیعی است که در هر جامعه‌ای در میان جریانات سیاسی به وجود می آید. اما نکته مهم این است که همه می‌دانیم بخش عمده‌ای از 24 میلیون رأی آقای روحانی در انتخابات 29 اردیبهشت ناشی از تلاش اصلاح‌طلبان بود.
او ادامه داد: عمده‌ترین تلاش اصلاح طلبان در تشویق و ترغیب مردم برای رفتن به پای صندوق رأی بود زیرا خیلی‌ از این 24 میلیون جزو کسانی بودند که تمایل زیادی برای شرکت در انتخابات نداشتند. این افراد معتقد بودند که رفتن به پای صندوق چیزی را عوض نمی‌کند. اصلاح‌‌طلبان می‌دانستند اگر مردم را تشویق و ترغیب نکنند، این آرا که به نام آرای خاکستری معروف شده بود، قطعا به رای آقای رئیسی اضافه می شد و کشور مجددا به دست این تفکر می افتاد.
زیباکلام بیان کرد: اصلاح طلبان تلاش زیادی کردند که مردم به پای صندوق بروند و حاصل آن هم رأی خیلی جالب آقای روحانی بود که 24 میلیون رأی آوردند. اما عملکرد اقای روحانی ظرف 18 ماه گذشته بسیار ناامیدکننده بوده و خیلی از کسانی که نمی‌خواستند به پای صندوق بروند و رأی بدهند، ظرف 18 ماه گذشته عملا از اصلاح طلبان گلایه می‌کنند که شما بودید و آنها با آقای روحانی خیلی کاری ندارند، چون از اول هم خیلی اعتقادی و امیدی به آقای روحانی نداشتند.
او گفت: اصلاح‌‌طلبان در وضع دشواری قرار گرفتند. انتقاد از اصلاح طلبان حق مردم است و به نظر من بسیار وارد است و باید حق را به آنها داد زیرا اصلاح طلبان هستند که از مردم خواستند به پای صندوق‌های رأی بروند. در عین حال اصلاح طلبان هیچ قدرت، اختیار و امکاناتی ندارند. یعنی میزان حضور اصلاح طلبان در دولت دوازدهم به مراتب کمتر از دولت یازدهم است.
از مردم می خواهم باز هم به روحانی رای بدهند
زیبا کلام مطرح کرد: آقای روحانی در دولت دوم خود تلاش کردند، نه تنها با اصلاح طلبان بلکه با اصولگرایان هم تعامل داشته باشند. برخی از اصلاح طلبان آشکارا موضع گیری می‌کنند و می‌گویند ما اشتباه کردیم و از مردم برای نقشی که در آوردن مردم به پای صندوق رأی داشتند، عذرخواهی می‌کنند یا نمی‌کنند. برخی دیگر مثل آقای خاتمی سکوت کردند، هیچ چیز نمی‌گویند برخی دیگر می‌گویند پشیمان هستیم و اظهار پشیمانی و عذرخواهی می‌کنند.
این استاد علوم سیاسی گفت: اقلیتی که من خودم را جزو آنها قرار می‌دهم، معتقدیم در حقیقت ضمن عذرخواهی از مردم باید این توضیح را بدهیم که کار ما در اساس کار درستی بود. من خودم علی رغم همه گلایه‌ها و دلخوری‌هایی که از دولت دارم، باز هم به آقای روحانی رأی می هم.
نگذاریم قوه مجریه به دست جریان مقابل بیفتد
او گفت: مهم‌ترین واقعیت سیاسی این بود که در 29 اردیبهشت 96 بزرگترین و اصلی‌ترین دغدغه صادق زیباکلام این بوده جریانی که از 84 تا 92 زمام امور اجرایی کشور را در دست گرفته بود، تکرار نشود. آقای روحانی اختیارات زیادی ندارند و اگر قدرت جمهوری اسلامی ایران را از صفر تا صد فرض کنیم، چه آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور و چه رئیس جمهور دیگری، 30 درصد یا 40 درصد اختیارات و امکانات را در اختیار ندارند. 60 درصد یا 70 درصد اختیارات و امکانات اساسا در اختیار قوه مجریه نیست و نباید بگذاریم، آن درصد کم هم به دست اصولگرایان بیافتد.
به عقب برنمی گردیم
او ادامه داد: بنابراین فرمول من این است که ضمن دفاع از آنچه کردیم به واسطه اینکه به عقب بازنگردیم و با دفاع از عملکردمان در انتخابات 29 اردیبهشت 96 در عین حال یک روز از انتقاد کردن آقای روحانی، از فشار وارد کردن در مطبوعات و رسانه‌ها و فضای مجازی علیه آقای روحانی خودداری نکنیم.
باز هم روحانی را انتخاب می‌کنم
زیبا کلام مطرح کرد: بین این دو گزینه یعنی سپردن کشور مجددا به آن جریان و انتخاب آقای روحانی، من قطعا آقای روحانی را انتخاب می‌کنم. درست است که خیلی از مطالبات، انتظارات و آرزوهایم تحقق پیدا نکرده اما معتقدم 5 سال گذشته را به هیچ وجه نمی‌توانید با 84 تا 92 مقایسه کنید. در حوزه اقتصادی، سیاست خارجی، تنش‌زدایی و مفاسد اقتصادی کارنامه دولت در حد مطلب نبوده اما مطلوب‌تر از سال های 84 تا 92 بوده است.
اصلاح طلبان قوه مجریه را حفظ کنند/ عملکرد شورای نگهبان منجر به توسری خوردن مجلس شده است
او گفت: دو سال و نیم دیگر وارد انتخابات 1400 می‌شویم، به مردم چه بگوییم؟ بگوییم به پای صندوق نروید و اجازه دهیم دو مرتبه اصولگرایان قوه مجریه را به دست بگیرند. قوه مقننه که کاره‌ای نیست و سایر قوا هم که دست اصولگرایان می افتد که من به هیچ وجه با این سناریو موافق نیستم بلکه معتقدم ضمن حفظ قوه مجریه بایستی تلاش کنیم بخش‌های دیگر حاکمیت در قبال اقدامات خود پاسخگو باشند. ثانیا اجازه ندهیم بخش‌های دیگر حاکمیت از جمله مجلس در نتیجه نظارت استصوابی و عملکرد شورای نگهبان انقدر بدبخت و توسری خور شود و در قعر امور قرار بگیرد، به جای اینکه در رأس امور باشد.
به هیچ وجه از دولت روحانی نباید جدا بشویم/ نباید دولت روحانی را تضعیف کنیم
او در پاسخ به این سوال که ایا زمان جدایی اصلاح طلبان از روحانی فرا رسیده است، گفت: ما به هیچ وجه نباید از دولت آقای روحانی جدا شویم. ما نباید گامی برداریم که دولت آقای روحانی تضعیف شود و همچنان باید دولت ایشان را تقویت کنیم. ضمن اینکه دولت را تقویت می‌کنیم با همه قوا از آن می خواهیم که پاسخگوی مطالبات باشد

اپلیکیشن‌های ایرانی داده‌های یک میلیون کاربر اینستاگرام را به سرقت برده‌انداپلیکیشن‌های ایرانی داده‌های یک میلیون کاربر اینستاگرام را به سرقت برده‌اند
دبی-العربیه.نت فارسی
یک مرکز رصد رایانه‌ای در ایران فاش کرد که اپلیکیشن‌های ساخت این کشور توانسته‌اند، اطلاعات حدود یک میلیون کاربر ایرانی شبکه اجتماعی اینستاگرام را به سرقت ببرند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرکز ماهر، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای، بیش از 200 برنامه اندرویدی که خدمات مرتبط با اینستاگرام ارائه می‌دهند از مارکت‌های داخلی جمع‌آوری و بررسی شده و از این میان حدود 100 برنامه برای ارائه خدمات نیاز به ورود به حساب اینستاگرام کاربر داشتند؛ بین این برنامه‌ها بیش از 50 برنامه سارق اطلاعات کاربران شناسایی شده است.
بر همین اساس و با توجه به آمار نصب‌های این برنامه‌ها به‌صورت تخمینی اطلاعات بیش از یک میلیون کاربر اینستاگرام در ایران در اختیار تولیدکنندگان این برنامه‌ها قرار گرفته است.
تسنیم گزارش کرد که «این برنامه‌ها نام کاربری و رمز عبور اینستاگرامی کاربر را به‌روش‌های مختلف استخراج و به سرور توسعه‌دهندگان ارسال می‌کردند».
با توجه به فیلترشدن اکثر شبکه‌های اجتماعی در ایران، بخش قابل توجهی از کاربران ایرانی به شبکه اینستاگرام روی آورده‌اند و از آنجا بالا بودن تعداد دنبال‌کنندگان (فالوئرها) و تعداد لایک در این شبکه اهمیت بسزایی دارد، برنامه‌هایی متعددی تحت عناوینی چون «لایک‌بگیر»، «فالوئر بگیر» و «آنفالویاب» توسط توسعه‌دهندگان ایرانی ساخته و در مارکت‌های ایرانی عرضه شده‌اند.
خرید فالوئرهای جعلی و غیرواقعی با هدف کسب شهرت و جلب توجه در ایران انجام می‌شود. چندی پیش اینستاگرام تصمیم گرفت فالوئرهای جعلی را حذف کند و این امر سبب شد تعداد دنبال‌کنندگان مشاهیر، بازیگران، هنرمندان و ورزشکاران ایرانی به شدت کاهش یابد. تنها در یک مورد، صفحه بهنوش بختیاری، بازیگر ایران با کاهشی معادل حدود یک میلیون فالوئر مواجه شد.

ورود' ارتش سوریه به شهر کردنشین منبجورود' ارتش سوریه به شهر کردنشین منبج
کی از فرماندهان ارتش سوریه از ورود نیروهای ارتش این کشور به شهر "منبج" در شمال این کشور خبر داده است. این شهر در سال ۲۰۱۶ میلادی از کنترل نیروهای موسوم به دولت اسلامی(داعش) خارج و در اختیار نیروهای کرد بوده است.
از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واکنش به این اتفاق آن را قطعی ندانسته اما برافراشته شدن پرچم سوریه در شهر منبج را به نحوی تایید کرده و در عین حال گفته که "هنوز مسئله جدی‌ نیست".
آقای اردوغان همچنین از اعزام هیات مذاکره کننده ترکیه به مسکو برای مذاکره در خصوص این مسئله خبر داده است.
به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، سخنگوی ارتش سوریه اعلام کرد که "ارتش عربی سوریه" به درخواست ساکنان منبج وارد این شهر شده و پرچم سوریه را در آن به اهتزار درآورده ‌است.
شهر منبج در سال‌های اخیر تحت کنترل "شورای نظامی منبج" بود که بخشی از نیروهای دمکرات کرد سوریه هستند.
پیشتر یگان‌های مدافع خلق در توییتر رسمی خود خواستار در اختیار گرفتن بخش‌های تحت کنترل آنها از سوی ارتش سوریه به خصوص شهر منبج شده بودند.
این نیروها دلیل این دعوت از ارتش سوریه را "مقابله با تهاجم ترکیه" اعلام کرده‎‌اند.
در روزهای اخیر و پس از فرمان دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه که جزو مدافعان نیروهای کرد سوریه بود، ارتش ترکیه فعالیت‌های خود را در نزدیکی مرزهای شمالی سوریه تشدید کرده است.
در تحولی دیگر، بحرین اعلام کرد که سفارتش را در دمشق مجددا باز خواهد کرد. این تصمیم پس از اعلام امارات متحده عربی مبنی بر بازگشایی سفارتش در سوریه خبری شد.
وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای دلیل این تصمیم را "حفظ روابط با جمهوری عربی سوریه" اعلام کرده است.
تعداد زیادی از کشورهای عربی پس از کنار گذاشتن این کشور از اتحادیه عرب در اوج جنگ‌های داخلی این کشور، اقدام به بستن سفارتخانه‌های خود در دمشق پس از سال ۲۰۱۱ کرده بودند.
از سوی دیگر یکی از مقامات وزارت خارجه روسیه نیز امروز خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شده است.
در هفته‌های اخیر و با هدف انجام مبادلات تجاری، مرز بین سوریه و اردن نیز بازگشایی شده و اولین پرواز توریستی بین سوریه و تونس پس از هفت سال مجددا بین دو کشور برقرار شده است.
بی بی سی

ایران در ۲۰۱۹: افزایش اعتراضات، سقوط ارزش پول و بحران اتمی با غربایران در ۲۰۱۹: افزایش اعتراضات، سقوط ارزش پول و بحران اتمی با غرب

- نشانه‌های تاثیر منفی تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران که از  ابتدای ماه نوامبر 2018 به اجرا درآمد، در نیمه اول سال 2019، خود را بر اقتصاد ایران نشان خواهد داد.
- یکی از مهمترین دلایل افزایش حساسیت‌های سیاسی در سال 2019 احتمال مرگ رهبر کنونی جمهوری اسلامی آیت‌الله خامنه‌ای و درگیری نیروهای مخفی در میان ستون‌های نظام  است. مطمئنا با مرگ خامنه‌ای نزاع بر سر جانشینی وی بیشتر خواهد شد.
- در حال حاضر اعتراضات مردمی و اعتصاب‌های کارگری در بسیاری از شهرهای ایران آغاز شده و مراکز مطالعاتی در رابطه با امور ایران پیش‌بینی‌ می‌کنند که اعتراضات با تغییر سقف خواسته‌های اجتماعی و سیاسی معترضان در سال 2019 گسترش خواهد یافت.
- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فضای ایران را بیش از پیش به سوی امنیتی شدن پیش خواهد برد.