Tuesday, December 25, 2018

زادروز «رودكي» پدر شعر پارسي نوين و نگاهي گذرا به او و كارهايشزادروز «رودكي» پدر شعر پارسي نوين و نگاهي گذرا به او و كارهايش
بيشتر مورّخان و كرونيكلرها در اينكه رودكي پدر شعر پارسي نوين (پارسي معاصر) 25 دسامبر سال 858 ميلادي به دنيا آمده است متفق القول هستند و برخي هم با محاسبات خود، وقوع آن را در همان روز، ولي در سال 860 ميلادي نوشته اند. سالِ درگذشت وي «940» ميلادي نوشته شده است كه چند پژوهشگر، درستِ آن را سال 941 ميلادي مي دانند. رودکی شاعر مشترک همه پارسی زبانان جهان و از عوامل وحدت فرهنگی مردمی است که در قطعات منفصله ايرانزمين زندگی می کنند و نیاکان و درنتیجه خصلت ها و منش مشترک دارند.

وشيروان کيهاني زاده, مهمترين رويدادهاي ايران و جهان
ابوعبدالله جعفر ابن محمد (رودکي) در يك روستاي ناحیه رودَك منطقه سُغد خراسان (اينک واقع در ناحيه پنجکنت ايالت سُغد جمهوري تاجيکستان) به دنيا آمد و در ناحيه اي نه چندان دور از زادگاهش مدفون شده است. ميخائيل ميخائيلويچ گراسيموف باستان شناس و انسان شناس روس (1907 – 1970) گور اورا يافته و از روي بقاياي استخوانهايش مجسمه اش را ساخته است.

حکم شلاق محمدحسین سوداگر، شاعر و نویسنده آذربایجانی در خوی اجرا شده استحکم شلاق محمدحسین سوداگر، شاعر و نویسنده آذربایجانی در خوی اجرا شده است
حکم ۷۴ ضربه شلاق محمدحسین سوداگر، شاعر و طنزپرداز آذربایجانی در دادسرای شهرستان خوی به اجرا درآمده است. این حکم به اتهام نشر اکاذیب برای این نویسنده و شاعر صادر شده است. کانون حقوق بشری نه به زندان، نه به اعدام، خبر از اجرای این حکم در روز دوم دی ماه داده است. حکم شلاق یکی از احکام ضد انسانی است که در دادگاه‌های ایران صادر و اجرا می‌شود. این در حالی‌ست که قوانین و معاهده‌های بین‌المللی اجرای چنین احکام و مجازات‌های بدنی‌ای را ممنوع کرده و خلاف حرمت و کرامت انسان دانسته است.

تو باور می کنی ایرانه اینجایکی دیگر از مدیران «نظام مقدس» از کشور فرار کردیکی دیگر از مدیران «نظام مقدس» از کشور فرار کرد
 در یکی دو سال گذشته تعداد زیادی مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی و اختلاسگرهای میلیاردی از کشور فرار کرده‌اند. فرار مدیران و اختلاسگران در ماه‌های گذشته شتاب گرفته است.
کیهان لندن - بهزاد مریدی مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران از ایران گریخته و به کانادا رفته است.
روزنامه کیهان چاپ تهران، دوشنبه سوم دی‎ماه، با اعلام این خبر نوشت وی دوتابعیتی بود و تیرماه ۹۷ استعفا داده بود.
این روزنامه توضیح بیشتری در مورد این خبر نداده و فقط نوشته است «به نظر می‌رسد منابع نظارتی و حراستی باید درباره انتصاب یک مدیر دوتابعیتی که حالا با اطلاعاتی از وضعیت فرهنگی در آغوش سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه قرار دارد، توضیح لازم را ارائه دهند!»
کیهان تهران با اشاره به ارتباط مریدی با برخی افراد اصلاح‎طلب یادآوردی کرده است که اردیبهشت امسال از دوتابعیتی بودن «ب.م» خبر داده بود که با تکذیب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روبرو شد.
بهزاد مریدی بهمن سال ۱۳۹۶ به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران منصوب شده بود.
گزارش‎های متعددی در مورد فرار مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی و بدهکاران بزرگ بانکی به خارج از کشور منتشر شده که در ماه‌های اخیر ظاهرا شتاب بیشتری گرفته است. ششم خرداد ۱۳۹۷، اعضای یک خانواده پس از اختلاس ۱۴۰۰ میلیاردی از ۸ بانک دولتی و خصوصی به خارج از کشور گریختند.

اول مهرماه ۱۳۹۷، یکی از مسئولان دوتابعیتی شرکت پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی که مسئول فروش فرآورده‎های نفتی به کشتی‌ها در منطقه بوشهر (بانکرینگ) بود پس از اختلاس چند ده میلیارد تومانی به گرجستان فرار کرد.
هفتم مهرماه ۱۳۹۷، دادستان تهران خبر داد که فرهاد زاهدی‌فر متهم پرونده‎ی موسسه «سکه ثامن» یک روز قبل از تشکیل پرونده قضایی از کشور فرار کرده است. این متهم چند روز پیش از آن همسرش را از کشور خارج کرده بود.
در جریان رسیدگی به اتهامات باقری درمنی معروف به «سلطان قیر» مشخص شد پنج نفر از همدستان او فراری هستند. مشخصات متهمان فراری افشا نشد اما به گفته مقام‌های قضایی، ۴ کارشناس رسمی دادگستری، ۲ سردفتر اسناد رسمی و ۲ کارمند بانک ملی با او همدست بوده‌اند.

پیش از اینها، در هشتم آبان ۱۳۹۶، جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خبر داد که متهم ۵۰۰ میلیارد تومانی پرونده «صندوق ذخیره فرهنگیان» از کشور گریخت. بیش از ۲۰ نفر در این ارتباط دستگیر شدند.
اول دی‌ماه ۱۳۹۶، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد یکی از مدیران مالی بخش اکتشافات وزارت نفت متهم به ۱۰۰ میلیارد تومان اختلاس سه ساعت پس از احضار از ایران گریخت. این فرد بیش از ۳۰ سال کارمند وزارت نفت بود.
شهرام جزایری از پیشکسوتان عرصه‎ی اختلاس اواسط سال ۹۷ در مرز ایران و ترکیه در حالی که در یک کامیون پنهان شده بود و قصد خروج از کشور داشت دستگیر شد.
چهارم شهریور نیز محسنی‎اژه‎ای اعلام کرد «م. ر» دست راست وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی که قصد خروج از کشور را داشت بازداشت شد.
۱۶ مرداد ۹۷ نیز خبرگزاری فارس از دستگیری استاندار کرمان به همراه چند تن دیگر هنگام خروج غیرقانونی از کشور خبر داد.
اینها فقط بخشی از فهرست فرارهای موفق و ناموفق است که رسانه‎ای شده و یا خبر آن به بیرون درز کرده وگرنه به احتمال بسیار زیاد شمار فراری‎ها بسیار بیش از این‎ است.
کیهان لندن

پایه‌های یک پل تاریخی در ایران به سرقت رفتپایه‌های یک پل تاریخی در ایران به سرقت رفت
دبی.العربیه نت فارسی
بخشدار جاجرود شهرستان پردیس استان تهران از به سرقت رفتن بخشی از پایه های سنگی پل تاریخی و ثبت ملی این منطقه با 850 سال قدمت خبر داد و اعلام کرد که استحکام این پل به خطر افتاده است.
محسن قاصدی، دوشنبه 24 دسامبر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: «ترک های زیادی در بخش‌های زیرین و پایه های کناری این پل مشاهده می شود».
بخشدار جاجرود ادامه داد: «سرقت سنگ‌های پایه پل، تردد خودروهای سنگین و بارندگی‌های اخیر میزان آسیب دیدگی پل را افزایش داده و احتمال تخریب پل جاجرود در آینده ای نزدیک بسیار زیاد است».
وی با اشاره به نامه نگاری و پیگیری های انجام شده در این زمینه بیان کرد: «از دو سال گذشته مشکلات پل را به سازمان میراث فرهنگی گزارش داده ایم و بر اساس اعلام این سازمان آنها بودجه ای برای بازسازی پل ندارند و در صورتی که بخشداری جاجرود و دهیاری سعیدآباد هزینه مرمت پل را تقبل کنند کارشناسان میراث فراهنگی ناظر بر اجرای کار خواهند بود».
قاصدی گفت: «با وجود آنکه پل تاریخی شاه عباسی جاجرود در فهرصت آثار ملی به ثبت رسیده اما از ابتدا تا انتهای پل تابلویی برای معرفی این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی نصب نشده در حالی که نگهداری و مرمت بناهای تاریخی ثبت شده بر عهده سازمان میراث فرهنگی است».
گفتنی است این پل که با عنوان «شاه عباسی» جاجرود نیز شناخته می شود در روستای سعیدآباد قرار دارد و از آثار دوران سلجوقی به شمار می رود