Thursday, December 20, 2018

مرگ‌های رازآلود فرماندهان سپاه«قدرت‌الله منصوری»، فرمانده قرارگاه «ثامن‌الائمه» نیروی زمینی سپاه پاسداران یکی از همین فرماندهان است که دو روز پیش ابتدا خبر رسید به علت بیماری و بعد گفتند به دلیل یک حادثه هنگام نظافت اسلحه شخصی‌ خود جان باخته است. 

 
ایران وایر ، بهنام قلی پور
علت مرگ بسیاری از  فرماندهان سپاه در ایران با راز‌ها، پرسش‌ها و ابهام‌های زیادی همراه بوده است. «قدرت‌الله منصوری»، فرمانده قرارگاه «ثامن‌الائمه» نیروی زمینی سپاه پاسداران یکی از همین فرماندهان است که دو روز پیش ابتدا خبر رسید به علت بیماری و بعد گفتند به دلیل یک حادثه هنگام نظافت اسلحه شخصی‌ خود جان باخته است.

«خبرگزاری صداوسیما» و «باشگاه خبرنگاران جوان» دو رسانه‌ای بودند که ابتدا علت مرگ این فرمانده سپاه را «بیماری» اعلام کردند اما ساعتی بعد سپاه پاسداران ترجیح داد علت مرگ این فرمانده را یک حادثه اعلام کند.

سپاه در بیانیه‌ خود نوشت منصوری هنگام تمیز کردن اسلحه خود دچار حادثه شده و جانش را از دست داده است؛ علتی که برای بسیاری باورپذیر نیست. به همین خاطر هم در ۴۸ ساعت گذشته موجی از  پرسش‌ها درباره علت واقعی مرگ این فرمانده سپاه در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.

در پست ها و کامنت های کاربران این شبکه ها، از خودکشی، درگیری درون سازمانی و حتی ترور از سوی گروه‌های «تکفیری» به عنوان سه عامل احتمالی مرگ این فرمانده سپاه نام برده می‌شود که هیچ‌‌یک از آن ها قابل اثبات نیستند و تنها در حد یک فرضیه اند.

قدرت‌الله منصوری دومین فرمانده سپاه طی دو سال اخیر به شمار می رود که علت مرگش پر حرف و حدیث بوده است. اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵، «محمد ناظری»، فرمانده نیروی ویژه دریایی سپاه بعد از بازگشت از مراسمی که برای خانواده‌های پاسداران برگزارشده بود، نیمه شب دچار سکته قلبی شد و درگذشت.

ناظری فرمانده و بنیان گذار یگان ویژه تکاوری نیروی دریایی سپاه پاسداران، مرکز آموزش هوابرد سپاه و از بنیان گذاران «دافوس»(دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه) بود. او در پرش هوایی در سطح تکاوری سپاه هم رکورد داشت. متخصص در فنون دریایی، غواصی، بار ریزی هوایی، هلی‌برن و رشته‌های رزمی، از جمله جودو نیز بود و از متخصصان طرح‌ریزی عملیات‌های منظم و نامنظم به‌شمار می‌رفت.

از ناظری به عنوان یکی از مهم ترین افراد در دستگیری ملوانان امریکایی و بریتانیایی در خلیج فارس نام برده می‌شد که همین موضوع پرسش‌ها و ابهام‌ها درباره علت واقعی مرگش را دوچندان می کرد. زیرا «علیرضا تنگسیری»، جانشین وقت فرمانده نیروی دریایی سپاه در مورد علت مرگ ناظری گفته بود او هنگام انجام ماموریت در منطقه دریایی «نازعات»، به دلیل عارضه شیمیایی جان باخته است.

خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه هم در آن زمان علت مرگ محمد ناظری را ایست قلبی اعلام و از «درگذشت» به جای «شهادت» برای وی استفاده کرده بود. در مقابل اما خبرگزاری «فارس»، دیگر رسانه وابسته به سپاه پاسداران از کلمه «شهید» برای او استفاده کرد و نوشت او به دلیل عارضه شیمیایی به جا مانده از جنگ با عراق جان باخته است.

این تفاوت روایت‌ها در اخبار مربوط به فرماندهان سپاه، آن هم توسط دو رسانه وابسته به این نیروی نظامی کم‌سابقه بود و ابهام‌ها در مورد علت مرگ این فرمانده سپاه را بیش تر کرد.

اواخر سال ۱۳۹۰ نیز چهار فرمانده سپاه به فاصله اندکی جان باختند که در آن زمان خبر درگذشت آن ها خبرساز شد. «وفا غفاریان» ۵۲ ساله، «عباس مهری» ۵۲ ساله، «احمد سیاف‌زاده» ۵۵ ساله و «منصور ترکان»۵۰ ساله چهار فرمانده سابق سپاه پاسداران بودند که گفته شد بر اثر بیماری درگذشته‌اند.

وفا غفاریان رییس هیات مدیره «شرکت مخابرات ایران» و از مدیران ارشد سابق سپاه و صنایع دفاع در حوزه‌ جنگ الکترونیک بود. او اول بهمن 13۹۰ آن‌طور که رسانه‌ها گزارش کرده‌اند، بر اثر بیماری درگذشت.

عباس مهری از دیگر فرماندهان ارشد سپاه بود که در آن زمان اعلام شد بر اثر سکته مغزی درگذشته است. مهری زمان مرگ، جانشین دانشکده فرهنگی «دانشگاه جامع امام حسین» بود.

احمد سیاف‌زاده، رییس سابق دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه پاسداران (دافوس) هم آن‌طور که رسانه‌ها اعلام کردند، در آن ایام بر اثر عارضه قلبی درگذشت

احمد سیاف‌زاده، رییس سابق دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه پاسداران (دافوس) هم آن‌طور که رسانه‌ها اعلام کردند، در آن ایام بر اثر عارضه قلبی درگذشت.
منصور ترکان، مدیرعامل «شرکت یادمان‌ سازه»، وابسته به شهرداری تهران و از سرداران سابق سپاه بود که اول بهمن ماه گفته شد بر اثر سکته مغزی چشم از جهان فرو بسته است.

«حسن تهرانی‌مقدم»، فرمانده «سازمان جهاد خودکفایی» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یکی از پایه‌گذاران برنامه موشکی این نیرو نیز آبان ماه سال ۱۳۹۰ به همراه ۳۶ نفر دیگر در ملارد کشته شد.

وزیر اطلاعات ایران از دستگیری یک «اخلال‌گر اقتصادی» زن در خارج از کشور خبر دادوزیر اطلاعات ایران از دستگیری یک «اخلال‌گر اقتصادی» زن در خارج از کشور خبر داد
دبی-العربیه.نت فارسی
محمود علوی وزیر اطلاعات ایران، از دستگیری یک «خلال‌گر اقتصادی زن» در خارج از کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، علوی گفت که نام این متهم «شیرین.ن» است که سال گذشته، معادل 800 میلیارد تومان در قابل ارزهای رایج، از یکی از بانک‌ها اخنلاس کرده و به خارج از کشور گریخته بود.
وزیر اطلاعات ایران بدون اشاره به این‌که این متهم به چه کشوری گریخته بود گفت که او پس از بیش از یک سال «با اقدامات پیچیده اطلاعاتی، دستگیر و به کشور بازگردانده شد».
با بحرانی شدن اوضاع اقتصادی در ایران که با نوسانات شدید نرخ ارز همراه بود، اقداماتی امنیتی در این کشور آغاز شد که به دستگیری ده‌ها تن انجامید. اتهام این افراد «اخلال در اقتصاد» است.
دادگاهی ویژه برای رسیدگی به «جرایم اقتصادی» نیز در ایران پایه‌گذاری شد. طی هفته‌های اخیر دو تن به همین اتهام اعدام شدند.

افراد ناشناس مجسمه آریوبرزن را آتش زدندافراد ناشناس مجسمه آریوبرزن را آتش زدند
استان‌وایر- افراد ناشناس مجسمه «آریو برزن» سردار معروف ایرانی را در ورودی جنوبی و در میدانی به همین نام در منطقه «اکبرآباد» شهر یاسوج آتش زده و متواری شدند.

فرشاد صادقی٬ ایران‌وایر:
رئیس سازمان فضای سبز شهرداری یاسوج گفته که این اتفاق ساعت ۱۹ روز سه‌شنبه رخ داده است.
صادقی افزوده «نیروهای آتش نشانی بلافاصله به میدان و محل حادثه اعزام شدند و از پیش روی آتش جلوگیری کرده و آتش سوزی مجسمه وسط میدان را مهار کردند.»
به گفته وی «در این آتش سوزی قسمت‌هایی از بدنه مجسمه آسیب دیده است.»
این مقام مسئول اضافه کرده «تاکنون فرد یا افرادی برای آتش زدن مجسمه آریوبرزن شناسایی و یا دستگیر نشده‌اند و انگیزه آتش سوزی نیز مشخص نیست.»
کیقباد مصطفایی٬ جانشین انتظامی فرماندهی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد هم اعلام کرده که «به نظر م‌ رسد فرد یا افرادی که هویت آنان مشخص نیست با پرتاب مواد آتش‌زا سعی در آتش زدن مجسمه داشتند که این مجسمه مورد آتش سوزی جزئی قرار گرفت.»
آریوبرزن نام یکی از سردار ایرانی هخامنشی و ساکن منطقه کنونی کهگیلویه وبویراحمد بود که در برابر حمله سپاه اسکندر مقدونی در جنوب غرب ایران برای فتح تخت جمشید ایستادگی کرد و خود و سربازانش تا آخرین نفر کشته شدند.
مجسمه آریوبرزن زمستان سال ۱۳۸۹ در میدانی که سه سال پیش از آن با همین نام در ورودی شهر «یاسوج» ساخته شده بود نصب شد