Sunday, December 16, 2018

حضور محسوس لباس شخصی‌ها در تهران
حضور محسوس لباس شخصی‌ها در تهران
س. اقبال-  زمانه
از بیستم آذر ماه لباس شخصی‌های حکومت دوباره به خیابان‌های تهران بازگشته‌اند. انگار بخواهد حادثه‌ای اتفاق بیفتد، که به ظاهر هنوز زمان آن فرانرسیده است. لباس شخصی‌ها همگی برای شناسایی به‌تر و بیش‌تر همدیگر، لباس سیاه پوشیده‌اند و از بام تا شام در خیابان‌های تهران به “گشت و مراقبت” مشغول هستند. بدون تردید رهبر جمهوری اسلامی می‌خواهد “هشیاری” خود را در این ماجرا به کار ببندد. چون چند روز پیش از این یادآور شد که توطئه‌ی دیگری از سوی “دشمنان” در راه است و از حالا همگی باید هشیار باشند.
روی هر موتورسیکلتی سه نفر سوار می‌شوند. یکی از آن‌ها موتور را می‌راند و آن دو نفر دیگر، پشت راننده جا خوش کرده‌اند. در ضمن چندان اصراری هم ندارند که اسلحه‌ی کمری خودشان را از دیدرس رهگذران مخفی نمایند. به همه‌ی این تیم‌های سه نفره، یک دستگاه بی‌سیم هم داده‌اند. چنانکه موتورسواران بی‌سیم‌ها و اسلحه‌ی کمری را برای قدرت‌نمایی خود کارگر می‌بینند. در عین حال موتورسواران ضمن گشت و مراقبت، سر چهارراه‌ها یا میدان‌های شهر به هم می‌رسند و پس از تبادل اطلاعات، دوباره به کارشان ادامه می‌دهند. ولی گردانندگان اصلی این ماجرا که به گمان خویش در خفا به سر می‌برند، شاید بخواهند تجربه‌ی همین گشت‌های امروزی را به عنوان مانوری کارساز در آینده به کار بگیرند.
سالگرد اعتراضات دی‌ماه

«پسرعمه» های روحانی در دولتهمه «پسرعمه» های روحانی در دولت!
روحانی 14 دی 93: "اینجا ما پسر عمه و پسر خاله نداریم، همه جا را فساد اقتصادی فرا گرفته

تایمز: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برترین دانشگاه ایرانتایمز: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برترین دانشگاه ایران

سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز برای سال ۲۰۱۹ میلادی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را برترین دانشگاه ایران معرفی کرده است. این دانشگاه در فهرست۵۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته است.
سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز از شناخته‌شدهترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان است. تایمز دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را برترین دانشگاه‌ ایران در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است.
سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز با در نظر گرفتن شاخص‌هایی چون آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی

دانشجوی اخراجی بهایی از شریف نابغه تاریخ‌ساز هاروارد شددانشجوی اخراجی بهایی از شریف نابغه تاریخ‌ساز هاروارد شد
 شبنم رعایایی اردکانی دومین زن در تاریخ فیزیک جهان که جایزه مکانیک سیالات را برنده شده است پیشتر به دلیل بهایی بودن از دانشگاه شریف اخراج شده بود.
مرتضی اسماعیل‌پور فعال حقوق دگراندیشان در گفتگو با دیدگاه‌نو می‌گوید:« خانم رعایایی پیشتر در مقطع کارشناسی در دانشگاه شریف تحصیل می‌کردند اما براساس قوانین جمهوری اسلامی بهاییان حق تحصیل در ایران را ندارند و با توجه به لایحه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در ۶ اسفند ۱۳۶۷ تصویب شده است، بهاییان حق ورود به دانشگاه را ندارند و به محض احراز هویت مذهبی بهایی دانشجویی آن فرد باید بلافاصله از دانشگاه اخراج شود که به همین دلیل خانم رعایایی از ادامه تحصیل بازماند اما این جوان ایرانی پس از مهاجرت به آمریکا و پدیرش دانشگاه هاروارد توانست تا مقطع دکترا در رشته فیزیک سیالات ادامه تحصیل بدهد و حالا نیز او به عنوان دومین زن دریافت کننده جایزه مهم مکانیک سیالات شناخته شود.»
دیدگاه نو

ماله کشان جهان اسلام


شیرین عبادی؛ از ضبط مدال نوبل تا مصادره اموال به بهانه 'مالیات نوبل'شیرین عبادی؛ از ضبط مدال نوبل تا مصادره اموال به بهانه 'مالیات نوبل'
بی بی سی
وقتی شیرین عبادی در سال ۱۳۸۲ جایزه صلح نوبل را گرفت، تصور غالب این بود که این جایزه، حکومت ایران را در برخورد با او محتاط تر خواهد کرد.
ولی درعمل پس از چند سال، نه تنها به بهانه "مالیات" جایزه نوبل تمام دارایی ها و از جمله منزل مسکونی عبادی و خانواده اش مصادره شد، که خواهرش را به زندان انداختند، با تهدید مرگ از شوهرش علیه او"اعتراف" گرفتند، و حتی برای مدتی خود جایزه (مدال) نوبل را ضبط کردند.
کتاب خاطرات شیرین عبادی با عنوان "تا آزادی"، که مراسم رونمایی از آن امروز در دانشگاه سواس لندن برگزار شد، شرحی از وقایع زندگی او در سال های پس از دریافت جایزه نوبل است.

فرار شبانه نازپری و دختر ۱۰ ساله اش ؛ شوهرش میخواست دخترشان را به عقد پیرمرد ۷۰ ساله در بیاورد
فرار شبانه نازپری و دختر ۱۰ ساله اش ؛ شوهرش میخواست دخترشان را به عقد پیرمرد ۷۰ ساله در بیاورد
نازپری هنوز کابوس شوهر دادن دختر ۱۰ ساله‌اش را می‌بیند. چیزی نمانده بود شوهرش مرضیه را با چند بز و گوسفند به عقد پیرمردی ۷۰ ساله درآورد. حالا هر غریبه‌ای که مقابل خانه دخترخاله‌اش می‌آید، می‌ترسد، وحشت می‌کند که مبادا پدر از افغانستان کسی را اجیر کرده باشد تا دختر را برگرداند به چخانسور.

نازپری و دخترش روز‌های بدی را پشت سر گذاشته‌اند. مادر برای این‌که نگذارد پدر، دخترش را به پیرمرد بدهد آنقدر مقابل بچه‌هایش کتک خورده که هنوز هم استخوان‌هایش پس از این همه مدت درد می‌کند. پدر می‌خواست با هر زوری که شده دخترک را به خانه پیرمرد بفرستد، ولی مادر تا پای جان ایستاد. می‌خواست بینی مادر را ببرد، اما روستاییان پول جمع کردند و نازپری و مرضیه را به ایران فراری دادند.

نازپری را در خانه‌ای محقر و تو سری خورده در یک گاوداری در حاشیه ورامین ملاقات می‌کنم. سخت است باور کنی جایی که آن‌ها زندگی می‌کنند خانه باشد؛ دیوار‌های فروریخته و در بزرگ زنگ‌زده‌ای که به زور سرجایش ایستاده.

بچه‌های قد و نیم‌قد با مو و چشمانی سیاه و براق با لباس محلی بلوچی مقابل خانه از سر و کول هم بالا می‌روند. وقتی چشم‌شان به من می‌افتد، می‌دوند توی خانه و حضورم را اعلام می‌کنند. چند لحظه بعد پری جلوی در می‌آید. وقتی خودم را معرفی می‌کنم دعوتم می‌کند به داخل.

دختر‌ها توی اتاق جلویی دفتر نقاشی‌شان را روی روفرشی پهن کرده‌اند و مشغول رنگ‌آمیزی‌اند. یکی‌شان عروس خانمی را نقاشی کرده و حالا دارد موهایش را رنگ می‌کند. پسر‌ها کنجکاوند که من برای چه به خانه‌شان آمده‌ام. گوشه اتاق دختر ۱۰ روزه‌ای توی گهواره به خواب رفته. مادر چادر مشکی به سر دارد و خودش را کنار تیغه دیوار جلو آمده، پنهان کرده. دختر ۱۰ ساله‌ای هم پشت او پناه گرفته. صاحبخانه می‌گوید: «ناز پری و دخترش مرضیه این‌ها هستن. این نوزاد هم دختر کوچک نازپری است که تازه به دنیا آمده.»


با شعار 'رضا شاه، روحت شاد' چه باید کرد؟با شعار 'رضا شاه، روحت شاد' چه باید کرد؟
از آغاز تظاهرات دی ماه ۹۶ تا کنون شعارهای چشمگیری در پشتیبانی از پهلوی‌ها سر داده شده است. اما یکی از بحث‌بر‌انگیزترین شعارها چیزی بود که گویا نخستین‌بار توسط مردم مشهد و روبروی مسجد گوهرشاد با طنین "رضا شاه، روحت شاد!" سر داده شد. این نوشته به خاستگاه برآمدن این‌قبیل شعارها، درونمایه و زمینه‌های بروز آن و در پایان سنجش عیار برخی واکنش‌ها می‌پردازد.

دولت و جامعه؛ انفعال در نقد سیاسی و بیش‌فعالی در نقد اجتماعی
به‌زودی نظام جمهوری اسلامی قرار است چهلمین سالگرد تاسیس خود را جشن بگیرد. بیش از نیمی از این دوران با شعار اصلاحات سپری شده است و در تمام این مدت چهره‌های مختلف چه زمانی که بیرون هرم رسمی قدرت ایستاده‌اند و چه زمانی که سمتی در نهادهای اجرایی و تقنینی داشته‌اند، از ارزش اصلاحات و نیز پیگیری آن دم زده‌اند.

اکنون فرآورده بیست سال شعار اصلاح‌طلبی کشوری است که در فقر و فساد و تبعیض دست و پا می‌زند و بحران‌های زیست‌محیطی و اجتماعی و سیاست‌های جنگ‌افروزانه منطقه‌ای آن، مرز هشدار را رد کرده است.

دادگاه انقلاب یک نویسنده را به اتهام «اغفال و سوء‌استفاده جنسی از دختران» به اعدام محکوم کرد
دادگاه انقلاب یک نویسنده را به اتهام «اغفال و سوء‌استفاده جنسی از دختران» به اعدام محکوم کرد
زمانه
ک نویسنده‌ در ایران که به اتهام «تشویق به فساد و فحشا و تهدید» به ۱۵ سال حبس محکوم شده، حالا با اتهام «زنای به عنف» از طریق «اغفال دختران جوان و سوء استفاده جنسی از آنان»، در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، این فرد را مردی ۵۷ ساله معرفی کرده که با طرح این ادعای کار تحقیقی، نظرسنجی و مصاحبه برای کتاب جدیدش، اقدام به «اغفال دختران جوان» می‌کرده است.
هویت این فرد منتشر نشده اما صدور و اجرای حکم اعدام برای انواع و اقسام جرایم در ایران، همواره باعث نگرانی و اعتراض فعالان حقوق بشر بوده است. همچنین با توجه به سابقه اجرای احکام اعدام برای افراد با اتهامات مشابه که در بعضی موارد ساختگی بوده‌اند، نگرانی‌هایی درباره عدم وجود شفافیت و رعایت دادرسی عادلانه در این پرونده وجود دارد.
ایرنا در گزارش خود درباره این حکم اعدام نوشته است که متهم «با چرب‌زبانی و اغفال دختران به این بهانه که شما جوان و خوش‌فکر هستید و باید با شما مصاحبه کنم، با آنها قرار حضوری می‌گذاشته و بعد با این حرف‌هایی مانند من جای پدربزرگ شما هستم، آنها را اغفال و بعد در ارتباط پیشروی می‌کرده تا جایی که کار به ارتباط جنسی می‌رسیده است.»

کشف یک مقبره 4400 ساله در مصر کشف یک مقبره 4400 ساله در مصر
باستان‌شناسان مصری روز شنبه 15 دسامبر یک مقبره متعلق به 4400 سال قبل را در منطقه «سقاره» در نزدیکی قاهره این کشور کشف کردند.
خالد عنانی، وزیر باستان‌شناسی مصر به رسانه‌ها گفت: «این مقبره نشانه‌ می‌دهد که اموال صاحب قبر، مادر، همسر و خانواده اش در آن دفن شدند. همچنین قفسه‌هایی در مقبره با مجمسه‌های بزرگ رنگی کشف شده است.»