Friday, December 7, 2018

تحلیل‌گران بلوچ پاسخ می‌دهند: انصار الفرقان کیستند و چرا به چابهار حمله کردند؟تحلیل‌گران بلوچ پاسخ می‌دهند: انصار الفرقان کیستند و چرا به چابهار حمله کردند؟
زمانه
پنج‌شنبه ۱۵ آذر یک عامل انتحاری با وانت به ستاد فرماندهی انتظامی بندر چابهار نزدیک شد و خود را بیرون آن منفجر کرد. همزمان چند مهاجم مسلح دیگر شروع به تیراندازی کردند. این حمله تروریستی دست‌کم ۲۹ کشته و زخمی بر جای گذاشت. دو دژبان کشته شدند و در میان مجروحان غیرنظامیان معدودی هم به چشم می‌خورند. مهاجمان کشته‌ شدند. گروه «انصار الفرقان» مسئولیت حمله به ستاد فرماندهی انتظامی بندر چابهار را به عهده گرفت.
انصار الفرقان کیستند و چرا به چابهار حمله کردند؟ عبدالستار دوشوکی، تحلیل‌گر سیاسی و رئیس مرکز مطالعات بلوچستان در لندن و حبیب‌الله سربازی، فعال و روزنامه‌نگار بلوچ و مدیر «کمپین فعالین بلوچ» در گفت‌وگو با زمانه به این پرسش پاسخ می‌دهند:
عبدالستار دوشوکی: برای توقف خشونت‌ها باید ریشه‌ای به مشکلات پرداخت
به گزارش برخی رسانه‌های ایرانی و رسانه‌های عربی،‌ گروه «انصار الفرقان» مسئولیت حمله انتحاری به ستاد فرماندهی انتظامی بندر چابهار را به عهده گرفته. آیا شما می‌توانید این مسئله را تأیید می‌کنید؟
بله،‌ بیانیه‌ای از طرف انصار الفرقان در فضای مجازی منتشر شده که آنها این مسئولیت را به عهده گرفته‌اند. با توجه به اینکه در آن منطقه تنها دو گروه می‌توانستند چنین کاری بکنند ــ جیش‌العدل و انصار الفرقان ــ،‌ تصور می‌کنم که این بیانیه از طرف انصار الفرقان درست باشد.
از گروه انصار الفرقان چه می‌دانیم و چه اطلاعاتی در دست داریم؟

گروه انصار الفرقان در اوایل ۱۳۹۱ و پس از دستگیری عبدالمالک ریگی و چندشاخه‌شدن گروه جندالله تشکیل شد. ابتدا نامش «انصار ایران» بود و با گروه کوچک‌تر دیگری به نام «فرقان» اتحاد تشکیل دادند و گروه انصارالفرقان را به وجود آورند.
بیشتر عملیات اینها در قسمت جنوب استان سیستان و بلوچستان، یعنی در منطقه قصرقند و چابهار بود که در گذشته خانه‌های تیمی هم در چابهار داشتند. اما در خرداد سال گذشته یکی از خانه‌های تیمی انصار الفرقان هدف حمله مأموران امنیتی قرار گرفت و چند تن از آنها کشته و دستگیر شدند. در آن عملیات یکی از مأموران اطلاعات نیز کشته شد.
حدود سه سال پیش هم رهبر آنها به نام هشام عزیزی ملقب به ابوحفظ البلوچی کشته شد. پس از آن مولوی جلیل قنبرزهی را که یکی از یاران قدیمی عبدالمالک ریگی در جندالله بود، به عنوان رهبر انتخاب کردند. او نیز در عملیات وسیع سپاه پاسداران در منطقه قصرقند در خرداد گذشته کشته شد.
انصارالفرقان گروهی بوده که پس از جیش العدل بیشترین فعالیت‌ها را داشته‌اند. بعید نیست که این گروه بتواند این عملیات انتحاری را با خودرو در چابهار انجام دهد.
آیا این گروه تحت حمایت کشورها یا نهادهایی خارج از ایران قرار دارد؟
نه خیر، هیچ کشوری به صورت علنی از گروه‌هایی که از نظر عرف بین‌المللی یا جمهوری اسلامی تروریست قلمداد می‌شوند،‌ حمایت نمی‌کند. واقعیت این است که جمهوری اسلامی یا برخی مقام‌های این نظام، پاکستان یا برخی کشورهای عربی را از گروه‌های جیش العدل یا انصار الفرقان حمایت می‌کنند. بسیاری از این گروه‌ها در خاک پاکستان هستند و تا کنون هم اعتراضاتی صورت گرفته. امروز نیز برخی از نمایندگان مجلس به پاکستان حمله کردند و گفتند پاکستان نتوانسته مقابله ملموسی با این گروه‌ها در داخل خاک خودش صورت دهد.

جنجال تازه مهناز افشار؛ او عقب نشینی نکرد!
جنجال تازه مهناز افشار؛ او عقب نشینی نکرد!
فرارو- مهناز افزایش بازیگر سینما درگیر حاشیه‌ای تازه شده است. او اخیرا با انتشار ویدئویی آمپول نالوکسان را به عنوان دارویی موثر برای مسمومیت حاصل از مصرف موا مخدر منتشر کرده است. این در حالی است که پزشکان و کارشناسان معتقدند ادعا مهناز افشار صحت ندارد و آمپول نالوکسان عوارض خطرناکی خواهد داشت. با این حال مهناز افشار از ادعای خود دست بر نداشته و همچنان بر آن پافشاری می‌کند.
به گزارش فرارو، ماجرا از این قرار است که ظاهرا بنیاد آینه متعلق به داریوش اقبالی خواننده مشهور پاپ که با هدف مقابله با آسیب‌های اجتماعی به خصوص اعتیاد ایجاد شده از مهناز افشار بازیگر درخواست کرده است که در مورد پیشگیری از مرگ بر اثر سومصرف مواد مخدر با استفاده از داروی "نالوکسان" اطلاع‌رسانی کند. در خواستی که با موافقت مهناز افشار همراه بوده و او با انتشار ویدیویی از مردم می‌خواهد در این باره اطلاع رسانی کنند.

او در این ویدئو مدعی شده است که آمپول نالوکسان ارزان است و در همه داروخانه‌ها حتی در ایران بدون نسخه پزشک عرضه می‌شود.

با وجود اینکه جامعه پزشکی ادعای مهناز افشار را در ویدئو تبلیغاتی خود را رد کرده است، اما افشار همچنان بر دیدگاه خود پافشاری می‌کند. او در توئیتی نوشت: "نسل جوان پزشک و داروساز خیلی باید روی آستانه تحملش کار کنه! با این اعصاب و تولید سموم ناشی از عصبانیت قطعا به بیمارانی که بهتون مراجعه میکنند و خودتون آسیب میزنید. .
او حتی در توئیتی دیگر مدعی شد که این دارو از سوی سازمان ملل توصیه شده است.

نهایتا افشار در توئیتی به بدون اشاره مستقیم به ماجرا به انتقادات واکنش نشان داده است: «یک تجربه شخصی؛ عمیقا باور پیدا کردم آدمی باید به آنچه اعتقاد دارد عمل کند حتی اگر به خاطر آن مورد نقد یا حمله قرار گیرد و حتی برای آن تاوان دهد. امروز در ابتدای دهه‌ی پنجم زندگی دیگر برای سوت و کف هیچ فرد و جریانی چیزی نمی‌گویم یا کاری نمی‌کنم. باور کنید اینجوری زندگی قشنگ‌تره.»


زنان فوتسالیست ایرانی در فهرست بهترین‌های جهان قرار گرفتندزنان فوتسالیست ایرانی در فهرست بهترین‌های جهان قرار گرفتند
دبی-العربیه.نت
نام فرزانه توسلی بازیکن فوتسال ایران از سوی سایت «فوتسال پلنت» در میان بهترین دروازه‌بان‌های جهان قرار گرفت و نام فاطمه اعتدادی نیز در بین بهترین بازیکنان آمده است.
بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، چهارشنبه 5 دسامبر، نام فرزانه توسلی بازیکن فوتسال ایران 13 آذرماه از سوی سایت «فوتسال پلنت» در میان بهترین دروازه‌بان‌های جهان قرار گرفت و نام فاطمه اعتدادی نیز در بین بهترین بازیکنان آمده است.
در ادامه تکمیل فهرست بهترین‌ها در سایر پست‌ها، آمدن نام اعتدادی در فهرست بهترین بازیکنان نشان می دهد روند درخشش دختران فوتسال ایران ادامه دارد.
سیستم امتیازدهی و انتخاب در سایت «فوتسال پلنت» به این شکل است که ابتدا تعدادی از بازیکنان در لیست اولیه از سراسر جهان توسط سایت فوتسال پلنت انتخاب می شوند و کارشناسان در هر گروه 5 بازیکن را انتخاب می کنند و به آنها امتیاز می‌دهند، برنده این جایزه در هر گروه کسی هست که بیشترین امتیاز را دارا باشد.