Wednesday, December 5, 2018

عفو بین‌الملل: نهان کردن سرنوشت قربانیان ۶۷ ادامه جنایت علیه بشریت استعفو بین‌الملل: نهان کردن سرنوشت قربانیان ۶۷ ادامه جنایت علیه بشریت است
عفو بین‌الملل در گزارشی که عنوان آن «رازهای آغشته به‌خون: چرا کشتار سال ۱۹۸۸ در ایران ادامه جنایت علیه بشریت است»، از سازمان ملل متحد خواسته برای انجام تحقیقات در مورد ناپدیدشدن‌ها و اعدام‌های سال ۱۳۶۷، یک سازوکار تحقیقاتی مستقل تشکیل دهد.

اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در تابستان همان سال، و آن‌طور که گزارش‌ها حاکی‌ست، در زندان‌های اوين و گوهردشت در تهران و زندان‌های مشهد، شيراز، اهواز و برخی ديگر از شهرهای ايران انجام شد. شمار قربانیان هنوز دقیقا مشخص نیست؛ برخی شمار قربانیان را دست‌کم سه هزار نفر عنوان کرده‌اند، برخی بیش از پنج‌هزار نفر. دو سال پیش شماری از فعالان به گزارشی از سازمان عفو بین‌الملل اشاره کرده بودند که بنا بر آن دست‌کم ۴۴۸۲ مرد و زد در فاصله دو ماه «ناپدید شدند».

چند نکته دربارۀ یک عکس و اتفاق تاریخی احمدی‌ نژادی‌ها و جشن «سپاس شهنشاها» چند نکته دربارۀ یک عکس و اتفاق تاریخی
احمدی‌ نژادی‌ها و جشن «سپاس شهنشاها»

عصر ایران - مهرداد خدیر
چهرۀ رسانه‌ای نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در توییتر خود تصویری منتشر کرده و در توضیح آن نوشته است: «تصویری تاریخی از مراسم جشن سپاس، ویژه ابراز ندامت و وفاداری به رژیم پهلوی. زندانیان حاضر در این تصویر پس از اعلام عبارت سپاس شهنشاها از زندان آزاد شدند» و به صورت مشخص به حضور مهدی کروبی و مرحوم حاج حبیب الله عسگر‌اولادی در این تصویر اشاره کرده است.

این اولین بار نیست که عبدالرضا داوری این موضوع را پیش می‌کشد. البته سال‌ها و شاید قریب سی سال در سطح رسمی این موضوع مسکوت بود و بر پایۀ توافقی نانوشته چون دو نماد چپ و راست سنتی در این تصویر حضور داشتند زیاد به آن پرداخته نمی‌شد.

پیش از این در دوران مدیریت علی اکبر جوانفکر بر روزنامه ایران و پس از انشعاب «احمدی نژاد - رحیم مشایی» از جناح راست و در پاسخ به انتقادات حزب مؤتلفه از برکشیدۀ خودشان و در واکنش به سرکشی‌های احمدی‌نژاد 90 به بعد اما به تصور خود این برگ را رو کردند.


حال آن که موضوع تازه ای نبود و کشف تازه‌ای به حساب نمی‌آمد و می‌توان حدس زد چرا آقای داوری دوباره اقدام به انتشار آن کرده است.

اصل ماجرای تاریخی از این قرار است که پس از روی کار آمدن جیمی کارتر در آمریکا و در دی 1355 خورشیدی رژیم شاه تحت فشار قرار گرفت تا زندانیان شاخص سیاسی را آزاد و فضا را باز کند.

توجیه شاه و ساواک این بود که اینان زندانیان سیاسی نیستند. متهمان امنیتی‌اند و مذهبی هم نیستند و مارکسیست‌اند و اگر هم تظاهر مذهبی دارند مارکسیست اسلامی‌اند و مراد او از این عنوان نیز اعضای سازمان مجاهدین خلق بود.

نامه اینشتین در رد مذهب حدود سه میلیون دلار فروخته شد
نامه اینشتین در رد مذهب حدود سه میلیون دلار فروخته شد
بی بی سی
دستنویس نامه اینشتین درباره خدا
یک نامه دست‌نوشته آلبرت اینشتین که در آن با مفهوم دین کلنجار می‌رود، سه‌شنبه ۴ دسامبر (۱۳ آذر) در حراجی در نیویورک به قیمت دو میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فروخته شد.

اینشتین این متن را که به "نامه خدا" شهرت یافته در سال ۱۹۵۴ نوشته بود و پیش از آغاز حراج انتظار می‌رفت به قمیت یک و نیم میلیون دلار فروخته شود.

این دانشمند برنده جایزه صلح نوبل "نامه خدا" را یک سال پیش از مرگش و در پاسخ به یکی از آثار اریک گوتکیند، فیلسوف آلمانی نوشته است.

این نامه تقریر مهمی در مباحثه میان علم و دین به شمار می‌آید.

دفتری که مسئولیت حراج این نامه تاریخی را بر عهده دارد در بیانیه‌ای نوشته "این نامه خصوصی و قابل توجه، یک سال پیش از مرگ اینشتین نوشته شده و در آن، او به واضح‌ترین شکل دیدگاه‌های فلسفی و دینی خود را بیان می‌کند".

در این نامه که نسخه اصلی آن به آلمانی نوشته شده انیشتین مخالفتش را با باور به خدا مطرح می‌کند.

آلبرت اینشتین در این نامه می‌نویسد "واژه خدا برای من چیزی نیست جز بیان و نتیجه ضعف بشر". به گفته این فیزیکدان "کتاب مقدس مجموعه‌ای است از افسانه‌های قابل احترام، اما همچنان بدوی و اولیه". او ادامه می‌دهد: "هیچ تفسیری و یا نکته‌ای هر قدر هم دقیق و زیرکانه نمی‌تواند نظر من را در این باره تغییر دهد."

اینشتین همچنین با احترام به جامعه یهودیان که به آن تعلق دارد درباره هویت یهودی خود می‌نویسد "همچون همه ادیان دیگر، تجسم خرافات اولیه" است.

این اولین نامه اینشتین نیست که در حراج به فروش می‌رسد.

از او نامه‌های دیگری نیز به حراج گذاشته شده، از جمله یادداشت ۱۹۲۸ او درباره تئوری نسبیت که به قیمت ۱۰۳ هزار دلار به فروش رفته بود.

یک نامه دیگر او نیز درباره زندگی شاد در سال ۲۰۱۷، در بیت‌المقدس به قیمت یک میلیون و ۵۶۰ هزار دلار به فروش رفت.

طنز روز اسدالله بادامچيان" عضو شورای مرکزی مؤتلفهمواد غذایی ۱۷۰ درصد گران شد مواد غذایی ۱۷۰ درصد گران شد
مسعود سالمی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان، سه‌شنبه ۱۲ آذر، گفت که شاخص قیمت مواد خوراکی در مهر ۱۳۹۷ نسبت به مهر ۱۳۹۶، ۱۶۹,۹ درصد رشد داشته است.
این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، رشد نرخ تورم را «غیرواقعی» دانسته و گفته است که دولت توانسته نرخ تورم را باردیگر کنترل کند.
مرکز آمار ایران در آخرین گزارش نرخ تورم نقطه به نقطه که بیانگر رشد قیمت‌ها در مقایسه با یک ماه گذشته است، را ۳۴,۹ درصد و نرخ تورم سالیانه را ۱۵,۶ درصد گزارش کرد.
بر اساس گزارش مرکز آمار بیشترین نرخ تورم مربوط به گروه مواد غذایی و آشامیدنی است. قیمت برخی کالاهای خوراکی در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته است.
با این حال دولت همچنان با افزایش دستمزدها مخالفت می‌کند و به جای آن توزیع بسته‌های حمایتی معیشت را که شامل کسانی که درآمد ماهانه کمتر از سه میلیون تومان دارند، می‌شود در دستور کار قرار داده است.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که توزیع بسته‌های معیشتی را عهده‌دار است، هنوز در باره توزیع این بسته‌ها در میان کارگران توضیحی ارائه نکرده است.
در چنین شرایطی ناصر چمنی، نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران وضعیت معیشتی کارگران را «به قدری سخت و دشوار» دانست که «حداقل‌بگیران دیگر توان ادامه زندگی ندارند».
زمانه