Tuesday, November 27, 2018

یافتن معنا: چرا گمان می‌کنیم هر اتفاقی دلیلی داردیافتن معنا: چرا گمان می‌کنیم هر اتفاقی دلیلی دارد
رالف لویس - زمانه
بسیاری از آدم‌ها در جریان زندگی وقتی با اتفاقات مختلف روبه‌رو می‌شوند آن را به یک «دلیل» مرتبط می‌دانند. برای آدم‌ها «هر چیزی» معنایی دارد. بسیاری معتقدند زندگی‌شان توسط یک نیروی برتر هدایت می‌شود. آنها به دنبال ردپایی از این راهنمایی‌ها در اتفاقات زندگی خود هستند. گستردگی این اعتقاد آنقدر زیاد است که عموما ما چنین باوری را عجیب و غریب نمی‌دانیم. چنین برداشتی گاهی می‌تواند بسیار قانع‌کننده باشد و با غرایز و تمایلات ما سازگار باشد. 

از نظر روان‌پزشکی بالینی این نوع تفکر می‌تواند اثرات مهمی چه مثبت و چه منفی در انگیزه انسان‌ها داشته باشد. این رویکرد در عین حال که می‌تواند اطمینان‌بخش و آرام‌بخش باشد قابلیت ایجاد سرخوردگی، غم و اندوه و احساس تنهایی نیز دارد. چنین تفکری می‌تواند در هنگام وقوع اتفاقی تلخ به پرسش ویرانگر «چرا من؟» منجر شود.
برای بسیاری از روان‌پزشکان دشوار است که در مواجهه با بیمارانی که معتقد به مذهب یا ماورا هستند رفتار و واکنش آنها را پیش‌بینی کنند. به عبارت دیگر پیش‌بینی اینکه اعتقادات ماورایی یا مذهبی باعث می‌شود فرد چه واکنشی به یک واقعه تلخ داشته باشد برای روانپزشکان دشوار است. آیا آنها دچار سرخوردگی می‌شوند؟ آیا آنها ایمان قوی‌تری پیدا می‌کنند؟ این در حالی‌ست که اعتقاد به تصادفی بودن حوادث در زندگی اگرچه می‌تواند موجب نگرانی شود اما در نهایت انسان را از نظر احساسی درگیر نخواهد کرد.
جهان تصادفی، الگو‌سازی و یافتن ارتباط میان حوادث

حسن عباسی یک شوخی نیست!حسن عباسی یک شوخی نیست!
فرزانه روستایی
بسیاری فیلم سخنرانی اخیر حسن عباسی در شبکه‌های اجتماعی را شوخی گرقتند و به آن خندیدند. اما کمتر پرسیده شده که او درگیر چه روابطی است که با چنین تئوری‌های شاخ‌داری در محافل سپاهی و بسیجی سخنرانی می‌کند. در آخرین فیلمی که از او منتشر شده، چهار پیش‌شرط را برای مذاکره با آمریکا تعیین کرده و در پایان خواستار مسلمان شدن آمریکا شده است.
شرط‌هایی را که آمریکا قبل از مذاکره با ایران باید به آنها تن بدهد، بدین شرح هستند: آمریکا همه وب‌سایت‌های «فیلم‌های پورنو» خود را تعطیل کند، حجاب را به رسمیت بشناسد و حجاب بگذارند، وال‌استریت را به عنوان مرکز اقتصاد ربوی جهانی تعطیل کند، دست از حمایت اسرائیل بردارد، و در نهایت بپذیرد مسلمان شود.
از یک نگاه، هر کسی که کمترین اطلاع از دنیای امروز دارد، احتمالاً فکر خواهد کرد که تئوری‌های حسن عباسی محصول یک ذهن به شدت ایدئولوژیک و بی‌سازمان و متوهم است که مجالس هیئت‌ها و حسینیه‌های بسیج و سپاه را گرم می‌کند. اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که گفته‌های او از زبان فرماندهان سپاه و نیز ارشدترین مقام جمهوری اسلامی هم شنیده می‌شود.

حسین راغفر: ناکارآمدی نظام بانکی دامن کل اقتصاد را می‌‌گیرد؛ عسکراولادی: از هیچ جا نمی‌توان پول به ایران منتقل کردحسین راغفر: ناکارآمدی نظام بانکی دامن کل اقتصاد را می‌‌گیرد؛ عسکراولادی: از هیچ جا نمی‌توان پول به ایران منتقل کرد

حسین راغفر اقتصاددان، پنجم آذر، در مصاحبه با ایلنا گفته «بانک‌ها در شرایطی نیستند که از تولیدکنندگان حمایت کنند و بسیاری از آنها بدون دریافت وام از بانک مرکزی نمی‌توانند به حیات روزمره خود ادامه دهند.»

او با اشاره به «ناکارآمدی نظام بانکی» هشدار داده این مسئله جدی است و نه تنها تولیدکنندگان را نابود می‎کند بلکه در نهایت دامن کل اقتصاد را می‌‌گیرد.
راغفر می‎گوید، مُنتفعینِ قدرتمندی در نظام تصمیم‌گیری حضور دارند و سیاست‌هایی که اتخاذ می‌شوند به نفع آنها و به زیان مردم است. او همچنین تاکید کرده «متاسفانه تنها صدای اصحاب قدرت و ثروت در کریدورهای مجلس امکان شنیده شدن دارد.»
این اقتصاددان پیش‌بینی کرده با ادامه این وضعیت در ماه‌های آینده بخش تولید تا حدودی دچار فروپاشی می‎شود و خیلی از تولیدکنندگان مجبور به تعطیلی واحدهای خود خواهند شد و بزرگترین میزان بیکاری و گسترش آن را شاهد خواهیم بود.
این پژوهشگر اقتصادی در بخشی از مصاحبه گفته «بازگشت قیمت ارز شرایط را تعدیل می‌کند ولی قیمت فعلی ارز حافظ منافع افراد برخوردار و صاحب نفوذ در کانون‌های تصمیم‌گیری است؛ مگر اینکه پیامدهای اجتماعی افزایش قیمت‌ها موجب شود که سیاست‌گذاران مجبور به عقب‌نشینی شوند و بازنگری در سیاست‌های موجود صورت پذیرد.»
از سوی دیگر رییس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین در مورد اوضاع ایران هشدار داده و گفته «زمان، زمانی خاص است و اوضاع اقتصادی هم خوب نیست و مردم به سمت ناامیدی رفتند.»
اسدالله عسکراولادی که ۲۷ مهر ۹۷ مهمان برنامه‎ی «دست خط» در شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی بود گفته بود در شرایط فعلی به هیچ عنوان نمی‌توان پول را از دنیا به ایران انتقال داد و «اگر به ازای کالای صادراتی بخواهیم پول را از هر جای دنیا به ایران بیاوریم، اوپک لعنتی مراقبت می‌کند و اگر بفهمد حساب را می‌بندد و جلوی پول را می‌گیرد.»
او همچنین تاکید کرده «تقریباً از دو هزار بانک در جهان، ۱۹۰۰ بانک پول را به ایران نمی‌فرستند و می‌گویند ما نمی‌دانیم به کی بدهیم. اگر بدانیم شما هم کالا را از ایران برای ما می‌فرستید دیگر کالا نفرست، کالا ایرانی را نمی‌خریم و دیگر کار نمی‌کنند. این گرفتاری سوء مدیریت ما است.»

پیام آیت‌الله سید علی‌محمد دستغیب به رهبران نظامپیام آیت‌الله سید علی‌محمد دستغیب به رهبران نظام
کلمه، آیت الله سید علی محمد دستغیب در اظهاراتی با اشاره به دیدار آیت الله شبیر زنجانی با سید محمد خاتمی و هجمه‌ها علیه این مرجع تشیع گفت: آیت الله شبیری زنجانی ظاهراً دیداری با حجه‌الاسلام و المسلمین خاتمی و چند تن دیگر داشته اند. ایشان مرجعی محترم هستند و انسانیت و بزرگواری به خرج دادند، لذا برخورد صورت گرفته با ایشان صحیح نبوده است.
باید به ایشان گفت: وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا از قرآن کریم می‌گویم البته نه به این معنی که کاملاً آن شخص جاهل است ولی هر کسی به اندازه خودش...؛ این رفتارصحیح نبوده است. الحمدلله ایشان هم به خوبی و آرامش از این مسئله گذشتند.
مگر بندگان خدا چه کرده بودند! آقای خاتمی این همه زحمت کشیدند و با این همه هجمه‌ها هنوز دلسوز انقلاب و راه امام و شهدا هستند و نمی‌خواهند انقلاب در دست نا‌اهل قرار گیرد.
در ضمن به جناب آیت الله العظمی آقای شبیری و آقایان دیگر مراجع که در قم هستند بگوییم، بالأخره شما تکلیف‌هایی دارید و به حساب شرعی باید از حق دفاع کنید. تکلیف شما است که دفاع کنید. از کسانی که دست‌اندرکار هستند بخواهید؛ همین که احتمال مظلومیت هم داده شود باید پی‌گیر باشید.

کیهان: ممنوعیت ازدواج کودکان، همان چیزی است که کیسینجر توصیه کرده


کیهان: ممنوعیت ازدواج کودکان، همان چیزی است که کیسینجر توصیه کرده

حدود دو سال است که یک تیم هماهنگ، متشکل از چند نماینده مجلس شورای اسلامی (عضو فراکسیون زنان مجلس)، چند فعال اجتماعی به همراه فردی که در کشور انگلیس برای سیاست‌گذاری اجتماعی آموزش دیده است با حمایت نهادهای بین‌المللی مثل یونیسف و صرف هزینه‌های سرسام‌آور برای برگزاری همایش، نشست، ساخت فیلم سینمائی و تولیدات انبوه رسانه‌ای حول محور «ممنوعیت قانونی ازدواج در سنین پایین» فعالیت می‌کنند.

سردار بهروز اثباتی: دسته شمشیر فضای مجازی در دست ساندیس خورها است!سردار بهروز اثباتی: دسته شمشیر فضای مجازی در دست ساندیس خورها است!

سردار بهروز اثباتی، مسئول قرارگاه فضای مجازی ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: از ابتدای امسال کمونیست ها، لیبرال ها، سلطنت‌طلبان و حتی جریان‌های انحرافی معتقد بودند که جمهوری اسلامی هرگز شاهد پیروزی چهلمین سالگرد انقلاب خود نخواهد بود، اما به آنان فهماندیم که همه تفکرات آنان خیال خام است! فضای مجازی امروز برای خواهران بسیجی به عنوان یک میدان رزم به حساب می‌آید، ضمن آنکه باید در چنین محافلی به دفاع از آرمان‌های انقلاب پرداخته و همواره نیز باید مراقب خطرات آن هم بود. حضور فعال جوانان انقلابی در فضای مجازی و نشر آثار انقلابی در سراسر جهان باعث شده تا رئیس جمهوری آمریکا ادعا کند که ما در انتخابات آن‌ها دخالت داشته‌ایم، این نشان می‌دهد تا چه اندازه از قدرت رسانه‌ای بسیجیان ما می‌ترسند. نیرو‌های بسیج امروز با حضور مقتدرانه در فضای مجازی موازنه قدرت را برهم زده و پیام انقلاب اسلامی را به سراسر جهانیان مخابره می‌کنند که دشمن از این امر واهمه دارد. اگر تا دیروز هدایت فضای مجازی در دست دشمن بود و با آن به مخاصمه با ما اقدام می‌کرد اکنون این موازنه برهم خورده و دسته شمشیر در دستان جوانان بسیجی ما قرار دارد.