Tuesday, October 30, 2018

این نویسندگان و هنرمندان تا کنون از دم تیغ جلادان جمهوری اسلامی گذشته‌اند:نویسندگان و هنرمندان در نظام جمهوری اسلامی
این نویسندگان و هنرمندان تا کنون از دم تیغ جلادان جمهوری اسلامی گذشته‌اند:

۱- سیمون فرزامی، روزنامهنگار، مفسر خبرگزاری پارس و سردبیر روزنامۀ فرانسوی زبانِ “ژورنال دو تهران”، در سن ۷۰ سالگی در آذرماه سال ۱۳۵۹ به اتهام رابطه با امریکا و جاسوسی برای اسرائیل (تیرباران).
۲- حمید رضوان، نویسنده، سال ۱۳۵۹ (قتل در بیمارستان)
۳- علی اصغر امیرانی، روزنامه نگار، سردبیر مجله خواندنیها، اول تیرماه سال ۱۳۶۰ در سن ۶۵ سالگی به اتهام همکاری با اسرائیل و ساواک (تیرباران).
۴- سعید سلطانپور، شاعر، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و سندیکای هنرمندان تئاتر ایران، و فعالِ سیاسی در خرداد سال ۶۰ (تیرباران).
۵- جلال هاشمی تنگستانی، نویسنده، سال ۱۳۶۰ (نحوه مرگ ناروشن).
۶- عطاءالله نوریان، مترجم و نویسنده و فعال سیاسی، سال ۱۳۶۰ (تیرباران).
۷- رحمان هاتفی، روزنامه نگار و نویسنده و فعال سیاسی تیرماه ۱۳۶۲، (قتل زیرشکنجه-یا خودکشی در زندان).
۸- فریدون فرخزاد، شاعر و شومن،۱۶ مرداد ۱۳۷۱ در شهر بُن آلمان (قتل با ضربات متعدد کارد).
۹- حسین صدرائی( اقدامی) متولد ۱۳۲۷در لنگرود، شاعر، نویسنده و پژوهشگر، عضو کانون نویسندگان ایران و فعال سیاسی، سال ۱۳۶۷ (قتل در زندان زیر شکنجه یا اعدام)
۱۰- کورش آریامنش (رضا مظلومان) روزنامه نگار، نویسنده و فعال سیاسی، ۷ خرداد ۱۳۷۵ (قتل در پاریس به ضرب گلوله)
۱۱- علی اکبر سعیدی سیرجانی، نویسنده و پژوهشگر، ۴ آذرماه ۱۳۷۳ (قتل در زندان).
۱۲- غفار حسینی، مترجم، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران ۲۰ آبانماه ۱۳۷۵ (قتل در تهران).
۱۳- احمد تفضلی، مترجم و زبان شناس، ۲۴ دیماه ۱۳۷۵ (قتل در تهران).
۱۴- ابراهیم زالزاده، روزنامه نگارو ناشر، فروردین ۱۳۷۶ (قتل در تهران).
۱۵- احمد میرعلائی، مترجم و نویسنده در سال ۱۳۷۷، (قتل در اصفهان).
۱۶- حمید حاجیزاده، شاعر و نویسنده همراه با کودک ۱۰ ساله اش کارون، شهریور ۱۳۷۷ (قتل در کرمان با ضربات متعدد کارد).
۱۷- پیروز دوانی، نویسنده، مترجم و پژوهشگر، در سال ۱۳۷۷ (قتل در تهران).

۱۸- مجید شریف، مترجم و نویسنده ، آذرماه ۱۳۷۷ (قتل در تهران).
۱۹- محمد مختاری، شاعر، نویسنده و پژوهشگر و عضو کانون نویسندگان ایران در آذرماه ۱۳۷۷ (قتل در تهران).
۲۰- محمد جعفر پوینده، مترجم، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران، آذرماه ۱۳۷۷ (قتل در تهران).
۲۱- عزتالله ابراهیم نژاد، شاعر، ۱۸ تیر ۱۳۷۸(قتل).
۲۲- زهرا کاظمی، روزنامه نگار و عکاس، سال ۱۳۸۲ (قتل در زندان اوین).
۲۳- آیفر سرچه، خبرنگار کرد اهل ترکیه، سال ۱۳۸۴ (قتل در ایران).
۲۴- امید رضا میر صبافی ۲۸ ساله، وبلاگ نویس، سال ۱۳۸۷ (قتل در زندان).
۲۵- یعقوب میرنهاد، روزنامهنگار و و بلاگ نویس، ۱۴ مرداد ۱۳۸۷ (اعدام در زاهدان).
۲۶- علیرضا افتخاری، وبلاگ نویس، سال ۱۳۸۸.
۲۷- ستار بهشتی، وبلاگ نویس، آبانماه ۱۳۹۱، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق شبکه اجتماعی و فیس بوک (قتل زیر شکنجه).

بسیاری از کوشندگان سیاسی نیز در کنار فعالیت سیاسی-تشکیلاتی به عنوان حوزۀ اصلی کار و فعالیتشان، آثاری قلمی نیز در عرصه ادبیات، رمان و داستان، نقد، ترجمه و پژوهش‎های فرهنگی و هنری خلق کردند، و یا به حرفه روزنامه‌نگاری پرداختند. رژیم اسلامی تعدادی از این فعالان سیاسی و اهل قلم را نیز اعدام کرد و یا به قتل رساند. اینان بسیار اند، از میان دهها فعال این عرصه می‌توان به نام‌های زیر اشاره داشت:


۱- مهدی میراشرافی، روزنامه نگار و ناشر روزنامه آتش، آذرماه ۱۳۵۸ (اعدام در اصفهان).
۲- ابوتراب باقرزاده، نویسنده و مترجم، به احتمال در سال ۱۳۶۷ (اعدام).
۳- پروانه فروهر، شاعر و فعال سیاسی همراه با همسرش داریوش فروهر، آذرماه سال ۱۳۷۷ (قتل با ضربات متعدد کارد در تهران).

اینک در زمانه‌ای که سرکوب ارتجاع اسلامی و ناخرسندی و نفرت همگانی مردم ایران از جمهوری اسلامی ابعاد عظیمی یافته، یاد سعید سلطانپور هم‌چنان زنده و آموزنده است و جنایتِ حاکمان اسلامی در سرکوب و اعدام فرزندان جامعه ما، نشانۀ سبعیت رژیمی‌ست که دچار تشنج مرگ شده است.

کانون نویسندگان ایران در تبعید، در راستای دفاع از آزادی اندیشه و بیان، یاد سعید سلطانپور و همه انسان‌های آزاده و برابری‌خواه را که در دفاع از حقوق حقه مردم ایران برای یک زندگی بهتر و آزاد جان خود را از دست داده‌اند گرامی می‌دارد و یقین دارد که آزادی اندیشه و بیان را نمی‌توان در بند نگه داش

هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران(در تبعید

تروتسکیستِ دوازده‌امامی از اصلاح‌طلبان می‌خواهد پایِ نازبالش‌ها و سلبریتیِ نظام‌پسند را به‌میان کشندرامین پرهام: تروتسکیستِ دوازده‌امامی از اصلاح‌طلبان می‌خواهد پایِ نازبالش‌ها و سلبریتیِ نظام‌پسند را به‌میان کشند
کیهان لندن

-«ایران ۵۷» ایرانی با اکثریتِ دهقانی و با بافتی توحیدی و «انقلاب ۵۷» انقلاب تهران‌نشین‌های مرفه به پیشگامی فرنگ‌رفته‌ها بود.
-جماعتی که قرن‌هاست با سبحان‌اللّه‌ سیاسی تجارت می‌کنند، خیلی خوب به اهمیت روایت در سیاست آگاه‌اند.
-انقلاب سیاسیِ تشیع در پی خود انقلاب اقتصادی و انقلاب فرهنگی هم داشت: با اولی قدرت را گرفتند، با دومی اقتصاد را و با سومی دکتر و مهندس و کارآفرین و استاد دانشگاه را از کشور راندند و به قول خمینی «بچه حزب‌اللهی‌ها» را جای آنان نشاندند.
-اوباش اینترنتی جو را مسموم، استدلال‌ها را متروک، راه را به بیراهه و اصل را به فرع تبدیل می‌کنند.
- «پهلوی» هدف دستگاه اطلاعاتیِ نظام است.
-«چپِ ایرونی» پای منبر انقلاب می‌کند و برای بریدن سرِ ارتشِ ایران برای آخوند خودش را لوس می‌کند.
- چپ ایران با براندازی انقلاب ۵۷، آینده‌ای جز بازنشستگی با یارانه دولتی در کافه‌های آمستردام در انتظارش نیست.


حامد محمدی- گروهی از روانشناسان سیاسی معتقدند سیاست در جهان امروز پدیده‎ای است که نیازمند به «سیستمِ زبانیِ پیشرفته» است. از این رو عده‎ی زیادی از مردم به ویژه شهروندان کشورهای استبدادزده از مشارکت سیاسی محروم‌اند و حتی حقوق ‎اساسی خود را نمی‌شناسند و بر آنها آگاهی ندارند.

ترفندهای سایبریواکنش توییتر به خبر حذف گزینه لایک: در دست بررسی استواکنش توییتر به خبر حذف گزینه لایک: در دست بررسی است
یورو نیوز
شبکۀ اجتماعی توییتر ممکن است گزینۀ «لایک» را از پایین مطالب حذف کند. گفته می‌شود که این کار با هدف ایجاد «محیطی سالم‌تر» برای گفتگو و افزایش کیفیت ارتباطات انجام خواهد شد.
خبر حذف گزینۀ لایک اولین بار از سوی نشریۀ بریتانیایی «تلگراف» منتشر شد. این نشریه به سخنان جک دورسی، بنیان‌گذار و مدیر عامل توییتر اشاره کرده که به تازگی گفته است با وجود این گزینه چندان موافق نیست و به‌زودی آن را حذف خواهد کرد.
جک دورسی اعلام کرده بود: «ما یک دگمۀ لایک به شکل قلب داریم و مردم را تشویق می‌کنیم که به جای شرکت در بحث‌ها آن هم به شیوه‌ای سالم، برای افزایش لایک‌ها تلاش کنند. آیا این کار خوبی است؟»
گزینۀ لایک که به شکل قلب است در سال ۲۰۱۵ میلادی جایگزین گزینه‌ای ستاره‌ای شکل شد که به کاربران اجازه می‌داد توییت‌های مورد علاقۀ خود را حفظ کنند، بتوانند آنها را دوباره پیدا کرده و بخوانند.
اما ایجاد این دگمه که وسیله‌ای برای نشان دادن قضاوت مثبت کاربران نسبت به یک خبر یا رویداد بود، به‌تدریج در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر تبی را بوجود آورد و گاه باعث رقابت میان کاربران برای کسب لایک‌های بیشتر آن هم به هر قیمتی شد.
واکنش توییتر: موضوع در دست بررسی است
توییتر در واکنش به این خبر اعلام کرد: «همان طور که از مدت‌‌ها پیش گفته‌ایم، ما در حال بازنگری تمام بخش‌های خدمات‌دهی هستیم تا اطمینان یابیم انگیزۀ لازم برای انجام گفتگوهای سالم را ایجاد کرده‌ایم، بازنگری در دگمۀ لایک نیز در همین چهارچوب قرار دارد. ما در مراحل اولیۀ کار هستیم و قصد نداریم در حال حاضر در این باره تصمیمی را منتشر کنیم.»
اکنون باید منتظر ماند و دید که این دگمه مخصوص پسند کردن پست‌های توئیتری چه سرنوشتی پیدا می‌کند.

«طاها غفاری» دارنده مدال قهرمانی دو از فرط بیکاری کولبری می‌کند«طاها غفاری» دارنده مدال قهرمانی دو از فرط بیکاری کولبری می‌کند

به گزارش خبرنگار ایلنا، طاها غفاری دونده قهرمان مریوانی که دارنده دو مدال جهانی، یک مدال آسیایی و چندین مدال کشوری و استانی است، این روزها از فرط بیکاری کولبری می‌کند
انتشار عکس‌هایی از این ورزشکار مدال آور در حین کولبری، واکنش فعالان اجتماعی و مدنی را برانگیخته‌است. نبود فرصت‌های شغلی بسیاری از جوانان مناطق مرزنشین را به کولبری وادار کرده‌است.

توئیت وزیر خارجه آمریکا درباره ایران: وقتی رژیم از مردم خود می‌دزدد، اقتصاد کشور را نابود می‌کندتوئیت وزیر خارجه آمریکا درباره ایران: وقتی رژیم از مردم خود می‌دزدد، اقتصاد کشور را نابود می‌کند
صدای آمریکا
وزیر خارجه آمریکا با اشاره به پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی ایران، این کاهش را ناشی از اقدامات حکومت جمهوری اسلامی از جمله هدر دادن سرمایه‌های ایران در سوریه دانست.
مایک پمپئو روز دوشنبه ۷ آبان در یک پیام توئیتری نوشت که صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال آینده ۳.۶ درصد کاهش می‌یابد.
آقای پمپئو در ادامه اضافه کرد: «وقتی رژیم حاکم از مردم خودش می‌دزدد، و به جای ایجاد شغل برای ایرانی‌ها، برای (بشار) اسد سرمایه‌گذاری می‌کند، اقتصاد کشور را به نابودی می‌کشد.»
مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ از جمله آقای پمپئو بارها به نابودی سرمایه های ایران در کشورهای منطقه اشاره کرده اند.
وزیر خارجه آمریکا سه هفته پیش نیز در توئیتی نوشته بود: «در حالی که مردم ایران درگیر مشکلات اقتصادی هستند، جمهوری اسلامی ایران بیش از ۱۶ میلیارد دلار از سال ۲۰۱۲ برای تقویت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه، عراق و یمن هزینه کرده است.»
دولت ایالات متحده رفتار جمهوری اسلامی در منطقه، از جمله دخالت در کشورهای سوریه، لبنان، عراق و یمن، را مخرب می داند.
پرزیدنت ترامپ اردیبهشت امسال با صدور دستور خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد که برجام مانع دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای نمی‌شود، ضمن اینکه موجب تهاجمی تر شدن رفتار ایران در منطقه شده است.
مایک پمپئو نیز یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.
برخی از این شروط، توقف حمایت از شبه نظامیان حوثی یمن و حزب الله لبنان، و خروج کامل ایران از سوریه است.