Tuesday, October 23, 2018

افشاگری روزنامه آمریکايی درباره آقازاده هاافشاگری روزنامه آمریکايی درباره آقازاده ها
روزنامه واشنگتن تایمز طی مقاله در مورد تأمین هزینه زندگی و تحصیلات فرزندان مقامات جمهوری اسلامی از طریق دزدی و رانت‌خواری والدینشان نوشت: فرزندان رهبران رژیم ایران در دانشگاه‌های آمریکا حضور داشته و در بازار کار آمریکا در پی فرصتهای شغلی اند. همزمان، اقتصاد ایران رو به زوال است، نقض حقوق‌بشر به شکلی فراگیر ادامه دارد، کمبود آب زندگی میلیون ها نفر را تهدید می‌کند و ملاهای حاکم پول به جیب می‌زنند.
واشنگتن تایمز در این مقاله که توسط زیوی کان تحلیلگر ارشد امور ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی ها نوشته شده است درباره تناقض اعمال کارگزاران رژیم با ادعاهایشان می‌نویسد: علی لاریجانی، رئیس مجلس، ایالات متحده را تهدیدی برای تمام جهان توصیف کرده است. اما دخترش، فاطمه لاریجانی، در اوهایو زندگی راحتی دارد و در بیمارستان دانشگاه کلیولند تحصیل می‌کند؛ دانشگاهی که در فهرست بهترین دانشگاه‌های آمریکا است.
این تحلیگر امور ایران در ادامه به فساد سران رژیم ملاها می‌پردازد و می‌نویسد: صادق لاریجانی دستکم ۳۰۰میلیون دلار دارایی دارد و آن را از اختلاس از صندوق های دولتی به حساب بانکی خودش به دست آورده است. خامنه‌ای خودش در رأس یک امپراتوری تجاری به ارزش ۲۰۰میلیارد دلار نشسته است.
زیوی کان می‌نویسد: عیسی هاشمی دانشجوی دانشگاه روانشناسی شیکاگو است. مادر او معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور است. ابتکار در آغاز انقلاب سخنگوی دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا در تهران بود. گروگانگیری که ۴۴۴روز به درازا کشید. آن روزها از او پرسیده شد آیا حاضر است شخصاً به‌ سر یکی از گروگانها شلیک کند، معصومه ابتکار بدون تردید پاسخ داد: بله. یقینا ظلم و فشار محکوم به نابودی هستند.
واشنگتن تایمز با اشاره به زندگی و کار و تحصیل فرزندان سران حکومتی در آمریکا می‌افزاید:‌ احسان نوبخت حقیقی استادیار پزشکی در دانشگاه جرج واشنگتن است و نیلوفر، خواهرش، استادیار بیماریهای کلیوی در دانشگاه «یو سی ال ای» است. علی پدر آنها نماینده مجلس و عمویشان محمد باقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه است. علی فریدون در «مک گرا هیل» در نیویورک در رشته مهندسی فعالیت دارد، و پدرش، حسین، برادر رئیس‌جمهور رژیم ایران است.
واشنگتن تایمز می‌نویسد: شمار کامل این افراد روشن نیست. بسیاری از چهره‌های شاخص جمهوری اسلامی مانند محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، خودشان تحصیلکرده دانشگاه‌های آمریکا در دنور و بوستون بوده‌اند. حسین، پسر ظریف، در دانشگاه شهر نیویورک درس خوانده است. حسین موسویان از اعضای پیشین تیم مذاکرات هسته‌یی اکنون پژوهشگر دانشگاه پرینستون است.
نویسنده این گزارش در پایان نوشت: با همه اظهارات مسئولان رژیم ایران علیه غرب و آمریکا، آنها می‌دانند که آمریکا آزادی و کرامت و فرصت را برای شهروندانش ایجاد کرده است. مردم ایران هم این واقعیت را می‌دانند و به همین دلیل معترض هستند.
ایران پرس نیوز

«متخصص» حوزه سیاست‌گذاری: پیاده روی اربعین یک فناوری است!


عکس سمت راست راهپیمایی اربعین
مجيزگويی در حضور علی خامنه ايی؛ «متخصص» حوزه سیاست‌گذاری: پیاده روی اربعین یک فناوری است! 
مصطفی زمانیان، متخصص حوزه سیاست‌گذاری، در دیدار نخبگان با علی خامنه‌ای گفت: «پیاده روی اربعین یک فناوری است.»!
زمانیان از وقف، تعاون و انفاق به عنوان گنیجه های ناب ملی و «فناوری راه گشا» یاد کرد و از کم توجهی به این فناوری ها گلایه کرد.

زمانیان که مدرس و مشاور حوزه‌ی سیاست‌گذاری استارت‌آپ‌ها است معتقد است این «فناوری های راه گشا» در مقابل فناوری نانو و بایو مجال حضور پیدا نمی کنند.
خامنه ای نیز با تایید این سخنان گفت: «شما حرف‌های ما رو زدید».


مدرسه در مملکت اشغال شده ایرانسودابه مرتضایی، سینماگر ایرانی – اتریشی در جشنواره فیلم لندنسودابه مرتضایی، سینماگر ایرانی – اتریشی در جشنواره فیلم لندن
زمانه
فیلم سودابه مرتضایی درباره تن‌فروشی و پناهجویی بهترین فیلم جشنواره لندن شد
سودابه مرتضایی با فیلم «جوی» محصول اتریش جایزه بهترین فیلم بخش رقابتی جشنواره فیلم لندن را به دست آورد. این فیلم داستانی، روایتی به دست می‌دهد از زنان نیجریه‌ای که در شبکه در هم تنیده‌ای از قاچاقچیان انسان به اروپا منتقل می شوند و آنها را سپس در کشورهای اروپایی به تن‌فروشی وادار می‌‌کنند. سوداگران از باورهای مذهبی و خرافی این زنان برای بهره‌کشی از آنان استفاده می‌کنند.
شصت و دومین جشنواره فیلم لندن، فیلم «جوی» ساخته سودابه مرتضایی، سینماگر ایرانی – اتریشی را به عنوان بهترین فیلم بخش رقابتی این جشنواره سینمایی انتخاب کرد.
لنی آبرامسون، رئیس هیأت داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم لندن از دومین ساخته سودابه مرتضایی به عنوان «فیلمی با نگاهی تازه و عمیقاً فمینیستی»، «اثری خوش‌ساخت و زنده» یاد کرده است. پیش از این در سال ۲۰۱۵ از سودابه مرتضایی فیلم «ماکوندا» در جشنواره فیلم ونیز  به نمایش درآمده بود. این فیلم جایزه بهترین کارگردان اولین فیلم یک فیلمساز را از آن خود کرده بود.
درامی درباره پناهجویان و زنان
«جوی» درامی است درباره پناهجویان با یک سویه مستند. سودابه رضایی در گفت‌وگو با رسانه‌های اتریشی بارها بر این موضوع تأکید کرده که سرنوشت «جوی» در این فیلم فقط سرنوشت یک زن نیست، بلکه شمار زیادی از زنان پناهجوی نیجریه‌ای در شبکه درهم‌تنیده‌ای از سوداگران و قاچاقچیان انسان دچار چنین سرنوشتی می‌شوند.
جوی یک زن نیجریه‌ای‌ست که قاچاقچیان در این فیلم او را به وین انتقال می‌دهند و در این شهر او را وادار به تن‌فروشی می‌کنند. جوی به دلیل باورهای مذهبی و خرافی‌اش مقاومت نمی‌کند و به سرنوشتی که برای او رقم زده‌اند تن می‌دهد. در این شبکه، زنانی پناهجویی که سرنوشتی مشابه دارند با قاچاقچیان همکاری می‌کنند و به این ترتیب خود زنان هم در این ماجرا بی‌تأثیر نیستند. سودابه مرتضایی می‌گوید:
«وقتی که متوجه شدم زنانی که به آن‌ها “مادام” می‌گویند و قبلا خودشان هم پناهجو بوده‌اند و خودشان را هم وادار به تن‌فروشی کرده بودند، از زنان بهره‌کشی می‌کنند، بی‌اندازه یکه خوردم. برای من این رابطه ویژه بین زنان البته بسیار جالب بود به عنوان یک سینماگر و می‌خواستم بدانم که مبنای این رابطه بر چیست. چگونه ممکن است زنی که خودش قربانی سوداگران شده، اکنون به عنوان کسی که دیگران را قربانی می‌کنند عمل کند.»
«نفرین جوجو»
سوداگران برای بهره‌کشی از این زنان پناهجو به باورهای مذهبی و خرافی آن‌ها هم تکیه می‌دهند. «نفرین جوجو» در نیجریه بیش و کم شبیه فرهنگ وودو در جزایر کارائیب و بخشی از آمریکای جنوبی است. سودابه مرتضایی که برای تحقیق درباره فیلم «جوی» به نیجریه سفر کرده، می‌گوید زنان و دختران جوانی که قصد دارند به اروپا مهاجرت کنند، ابتدا به شخصی که در طب سنتی خود را متخصص جلوه داده مراجعه می‌کنند. او به این زن‌ها اینطور القا می‌کند که اگر در اروپا به پلیس مراجعه کنند یا از تن‌فروشی خودداری کنند، نفرین جوجو گریبانگیرشان خواهد شد و زندگی‌شان را تباه خواهد کرد. چنین است که «جوی» در دومین ساخته مرتضائیان با وجود آنکه امکاناتی هم دارد و برای مثال مردی دلباخته او شده و می‌خواهد او را از قاچاقچیان بخرد، از وحشت نفرین جوجو به تن‌فروشی ادامه می‌دهد.
فضاهایی که زنان با وجود این بدبختی‌ها برای خود به وجود آورده‌اند، همدردی و تسلایی که در این فضاها تجربه می‌کنند، از نکات امیدبخش فیلم «جوی» ساخته سودابه مرتضایی است.
هیأت داوران جشنواره فیلم لندن از «پرندگان عبوری» ساخته مشترک کریستینا گالکو و کایرو گوئرا نیز به  طور ویژه تقدیر کرده است.
مستند «اگر جهان آتش بگیرد چه کار می‌کنی» ساخته روبرتو مینروینی از ایتالیا نیز جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره لندن را دریافت کرد.
این جشنواره که ۱۰ اکتبر آغاز شد شامگاه ۲۱ اکتبر به کار خود پایان داد.