Saturday, October 13, 2018

واژه‌شناسی اسلامی: برابری و آزادی


دانشمندان انگلیسی برگ‌هایی از قدیمی‌ترین نسخه قرآن را که در اختیار کتابخانه بیرمنگام است به کمتر از بیست سال پس از درگذشت پیامبر اسلام نسبت می‌دهند؛ ژوییه

واژه‌شناسی اسلامی: برابری و آزادی
کیهان لندن - آرمین لنگرودی
مسلمانان دین خود را دین «برابری» می‌خوانند، اگرچه این دین در زمان ما، خود به یک سمبل نابرابری، ظلم و اجحاف تبدیل شده است. این ادعا در مورد معنی لُغوی «اسلام» نیز، که معمولاً با «صلح و دوستی» ترجمه می‌شود تکرار می‌شود، هر چند حاکمیت این مذهب، در هر کجا که سر بر آورده، با خشونت و خونریزی همراه بوده است[۱]. با وجود تمامی این ناسازگاری‌ها، مسلمانان همچنان بر درستی مفاهیمی اصرار دارند که مانند هر پدیده دیگری در مسیر تکامل جامعه انسانی و در طول قرن‌های گذشته موضوعیت و محتوای متفاوت و حتی متناقضی را در خود پنهان می‌کرده‌اند.

اثاث منزل بازیگر را به کوچه ریختند، همسر او روی خودش نفت ریختاثاث منزل بازیگر را به کوچه ریختند، همسر او روی خودش نفت ریخت شاید ندانید که نعمت‌الله گرجی هنرپیشه فقید سینما و تلویزیون ایران در سال ۱۳۵۶ با فقر دست و پنجه نرم می‌کرد و در خانه‌ای اجاره روزگار می‌گذراند که صاحبخانه اثاث منزل او را بیرون می‌ریزد و …
یکی از نمایندگان مجلس شورای ملی در آن زمان (۲مرداد ۱۳۵۶) در نطق خود به این واقعه اشاره می‌کند.
وی می گوید: در صفحه ۴ روزنامه اطلاعات مورخ سى‌ام تیر ماه ۱۳۵۶ نوشته شده بود همسر هنرپیشه سریال مرد اول می‌خواست خودش را آتش بزند و جریان از این قرار بوده است که از مدت‌ها قبل نعمت‌الله گرجى با صاحبخانه خود بر سر تخلیه خانه اختلاف داشته است و از طرف دادگاه بخش حکم جهت تخلیه خانه استیجارى صادر و مأمورین کلانترى ۹ به خانه گرجى می‌روند و می‌خواهند خانه را تخلیه نمایند همسر گرجى وقتى که می‌بیند مأمورین قصد دارند اثاثیه خانه وى را به بیرون از خانه بریزند وارد آشپزخانه می‌شود وظرف نفت را به روى خود می‌ریزد و می‌خواهد که خود را آتش بزند. مأمورین مانع می‌شوند و اثاثیه منزل گرجى را به بیرون از خانه انتقال می‌دهند.

قبل از این واقعه من فکر می‌کردم هنرپیشه‌اى چون نعمت‌الله گرجى قطعاً داراى بهترین خانه شخصى بوده است و از یک زندگى کاملاً مرفه برخوردار است ولى بعد از خواندن این خبر فهمیدم که بعضى از هنرمندان هم با مشکلات زندگى دست به گریبانند متأسفانه امثال گرجى‌ها در این کشور فراوان هستند
خبر آنلاین

رفتگر کرمانشاهی با مدرک دکترا از سیستم مدیریتی در ایران انتقاد کردرفتگر کرمانشاهی با مدرک دکترا از سیستم مدیریتی در ایران انتقاد کرد
یک رفتگر با مراجعه به دفتر روزنامه باختر به منظور انتقاد از سیستم مدیریتی در ایران، اعلام کرد که دارای مدرک دکترای تخصصی عمران است ولی به عنوان رفتگر در شهرداری کرمانشاه فعالیت می کند.
به گزارش سایت تابناک، جمعه 12 اکتبر یکی از پرسنل شهرداری کرمانشاه با مراجعه به دفتر روزنامه باختر گفت: من دارای مدرک دکترای تخصصی عمران هستم، ولی به عنوان رفتگر در این منطقه از شهرداری کرمانشاه فعالیت می کنم. وی که دارای 35 مقاله ISI و علمی پژوهشی معتبر نیز می باشد از عدم شایسته سالاری در سیستم مدیریتی کشور انتقاد کرد.
این شخص که متاهل و دارای یک فرزند و همچنین سرپرست پدر و مادرش نیز می باشد، حدود 4 سال است که به عنوان رفتگر، زیر نظر یکی از شرکت های پیمانکاری حوزه خدمات شهرداری کرمانشاه، فعالیت می کند.
این دکتر رفتگر اعلام کرد: حدود هفت ترم است که در دانشگاه های استان به صورت حق التدریس فعالیت می‌کنم و عایدی ناچیزی نیز از دانشگاه دارم.