Friday, October 5, 2018

گفت وگوی لیلی گلستان با احمد محمود - احمد محمود 16 سال پیش در چنین روزی به علت نارسایی ریوی درگذشت
گفت وگوی لیلی گلستان با احمد محمود
دیباچه
 در دوازدهم مهرماه سال ۱۳۸۱، احمد محمود نویسنده نام‌آشنای ایرانی به دنبال یک دوره طولانی بیماری ریوی در بیمارستان مهراد تهران درگذشت. لیلی گلستان، در کتاب «حکایت حال»گفت‌وگویی را با احمد محمود انجام داده است که بخش‌هایی از آن را در دهمین سالگرد خاموشی محمود بازنشر می‌دهیم.
لیلی گلستان: با خواندن کتاب همسایه‌ها احمد محمود را شناختم. نثر محکم و روان، تبحر در آفرینش فضا و شخصیت‌های داستان، فارسی راحت و بیپیرایه و درستش، مرا جزو خواننده‌های همیشگی کتاب‌هایش کرد. با خواندن مدار صفر درجه مایل شدم تا دربارۀ قصه‌های خودش، قصه‌های دیگران، و در کل دربارۀ ادبیات و وضع ادبی مملکتمان با او گفت‌وگو کنم.
گلستان: آقای محمود، بالاخره بعد از سه ماه تردید و تأمل، به من اجازه دادید که با شما گفت‌وگو کنم. فکر می‌کنم اگر بدون هیچ ترتیب خاصی و بدون هیچ قید و شرطی با هم حرف بزنیم، گفت‌وگویمان راحت‌تر انجام گیرد. دلم می‌خواهد این گفت‌وگو بیش و پیش از این‌که فنی باشد، حسّی باشد. چون اگر قرار باشد وجه غالب آن فنی باشد، می‌توان به کتاب‌های فنی فراوانی مراجعه کرد، بی‌ این‌که نیازی به این گفت‌وگو داشته باشیم، اما آن‌چه را که نمی‌شود در این کتاب‌های فنی یافت، چگونگی حسّ نویسنده است در برخورد با قضایا. به همین جهت من سؤال اول را در مورد رابطۀ شما با آدم‌های داستآن‌هایتان عنوان می‌کنم. آیا آدم‌های داستآن‌هایتان را می‌شناسید؟ با آن‌ها زندگی کرده‌اید؟ و آیا فکر می‌کنید که در انتقال آن‌ها از زندگی واقعی به داستان موفق بوده‌اید؟ شخصیت آدم‌هایتان آن چنان مملوس‌اند که این فکر پیش می‌آید که همۀ آن‌ها در اطرافتان زندگی کرده‌اند…

خامنه‌ای در ورزشگاه آزادی؛ مصادره ایران به سود اسلامخامنه‌ای در ورزشگاه آزادی؛ مصادره ایران به سود اسلام
ایران وایر، رضا حقیقت‌نژاد:  خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صبح امروز پنج‌شنبه ۱۲مهرماه، در استادیوم آزادی شهر تهران، در جمع هزاران بسیجی، حدود ۷۰دقیقه درباره تحریم و دشمن و آمریکا سخنرانی کرد و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را متهم به خیال‌پردازی درباره امکان تغییر رژیم در ایران کرد.
این مراسم توسط «سازمان بسیج سازندگی» برگزار شد و بیش از هفتاد هزار نفر از بسیجیان زن و مرد در آن حضور داشتند. حضور زنان در ورزشگاه‌های ویژه مسابقات فوتبال در ایران ممنوع است ولی به طور معمول در مراسم‌های سیاسی و مذهبی، به زنان اجازه ورود داده می‌شود.

آزادە شمس یکی از اعتصاب کنندگان کامیوندار


آزادە شمس یکی از اعتصاب کنندگان کامیوندار

کتاب جدید: دستور انفجار هواپیمای مسافربری آمریکا را شخص خمینی داد


محل سقوط هواپیمای مسافربری در لاکربی. ۲۲ دسامبر ۱۹۸۸

کتاب جدید: دستور انفجار هواپیمای مسافربری آمریکا را شخص خمینی داد

۳۰ سال پیش ۱۱ تن از ساکنان دهکده‌ای بی‌نام و نشان در اسکاتلند که به امید نزدیک بودن شب کریسمس به کار و زندگی روزانه خود مشغول بودند، در مرگی که هرگز در تصورشان نمی‌گنجید، به دیار نیستی فرستاده شدند؛ هواپیمایی غول‌پیکر مانند اجل، ناغافل برسرشان آوار شده بود؛ ۲۴۳ مسافر و ۱۶ خدمه هواپیما نیز که هنوز ساعت‌ها پرواز تا فرود در مقصد فرصت داشتند، مرگ ناگهانی خود را در ویرانه‌های این روستای پرت یافتند.
بوئینگ ۷۴۷ خطوط پان‌امریکن، در هواپیمای ثبت شده N739PA در پرواز شماره ۱۰۳ از فرانکفورت آلمان به سوی دیترویت، طبق برنامه ساعت ۶ و ۲۵ دقیقه غروب از فرودگاه هیثرو در لندن با سوار کردن مسافران میانه راه، قرار بود پس از گذر از فراز اقیانوس اطلس ابتدا به نیویورک برسد و سپس به سوی دیترویت مقصد نهایی پرواز کند.