Thursday, October 4, 2018

یک مرد ایرانی ۵۰ ساله ساکن هلند پس از آنکه درپی یک اختلاف خانوادگی همسرش، مادر زنش و دختر ۵ ساله‌ خود را به قتل رساند،


مینا ۳۰ ساله و روشا ۵ ساله‌ قربانیان اختلاف خانوادگی در هلند
 

چهار ایرانی در هلند قربانی یک اختلاف خانوادگی شدند
زمانه
یک مرد ایرانی ۵۰ ساله ساکن هلند پس از آنکه درپی یک اختلاف خانوادگی همسرش، مادر زنش و دختر ۵ ساله‌ خود را به قتل رساند، دست به خودکشی زد.

خبر  کشتار در یک خانواده ایرانی توجه مردم و رسانه‌های هلند را به خود جلب کرده است. به گفته پلیس آمستردام یکشنبه شب ۳۰ سپتامبر / ۸ مهر، مردی پنجاه ساله با استفاده از سلاح گرم و شلیک گلوله همسر ۳۰ ساله و دختر ۵ ساله‌شان و مادر زن ۶۷ساله خود را به قتل رسانده و سپس خودکشی کرده است. پلیس آمستردام از دادن اطلاعات بیشتری از جمله نام عامل اصلی جنایت، به دلیل انجام تحقیقات خودداری کرده است.
زمانه درباره این واقعه اطلاعات بیشتری به دست آورده است. مهرنوش دوست «مینا» قربانی این واقعه و همسر مردی است که دست به قتل ها زده است. او به زمانه می گوید: «مینا حدود پنج – شش سال پیش از ایران با مردی به نام حسین که ۲۰ سال از او بزرگتر بود و در آمستردام سکونت داشت، ازدواج می‌کند. پس ازاین ازدواج خیلی زود دختر آنها به نام «روشا» قربانی دیگر این جنایت به دنیا می‌آید.»
به گفته مهرنوش، مینا و حسین از همان ابتدا اختلاف داشتند و مینا مرتب دراین باره با او صحبت می‌کرده است. مهرنوش می‌گوید: «این اواخر به نظر می‌رسید که اختلاف آنها حادتر شده بود. مینا آخرین بار سه روز پیش به من زنگ زد. بسیار نگران و پریشان خاطر بود و از تهدیدهای حسین می ترسید. در جست و جوی وکیلی برای جدایی می‌گشت. همسرش با جدایی مخالف بود ولی مینا می‌گفت اصلا دیگر زندگی با او در یک خانه صلاح نیست.»
مهرنوش اطلاعات کمی درباره حسین دارد، فقط می داند که او مغازه ای در شهر بِیفِروَیک (Beverwijk) داشت. او ادامه می دهد: «مینا در ایران در رشته هنر و گرافیک تحصیل کرده بود و گویا نفر سوم کنکور در این رشته و شاگرد اول دانشگاه خود شده بود. او زنی آرام و محجوب بود و بسیار مشتاق به ادامه تحصیل. ولی همسرش با ادامه تحصیل او موافق نبود. مینا فکر می‌کرد که پس از جدایی به تحصیل ادامه دهد که حالا این اتفاق وحشتناک را از اخبار می‌شنوم. پدر و مادر مینا از ایران برای دیدن آنها آمده بودند که متوجه اختلاف و ناراحتی مینا می‌شوند. پدر سه روز پیش از این واقعه به ایران برمی‌گردد و مادر به خاطر دخترش تصمیم گرفت مدتی پیش او بماند که او هم قربانی خشم کور دامادش شد.»
اختلافات زناشویی و جدایی‌ها در جامعه مهاجران ایرانی به غرب پدیده ناآشنایی نیست. گرچه این پدیده در ایران هم به سرعت گسترش یافته است، ولی در هنگام مهاجرت گاه اشکال حادتری به خود می‌گیرد که نمونه اخیر یکی از موارد آن است. حدود دو سال پیش زن جوانی که از ایران با مردی هلندی آشنا شده و ازدواج کرده و صاحب یک فرزند شده بودند، دچار همین اختلافات شدند. زن می خواست با کودک دو ساله‌اش به ایران برگردد ولی همسرش مانع از بردن کودک می‌شد. زن که به گفته اطرافیان با کسی هم ارتباط نداشت، دچار افسردگی شده و در نهایت یک روز کودکش را در بغل می گیرد و خود را به رودخانه می‌اندازد و مادر و فرزند هر دو غرق می‌شوند.

کشور آمیغ، روان درمانگر و مشاور رابطه زناشویی ساکن هلند، درباره علت بروز چنین حوادثی به زمانه می‌گوید: « موارد بسیاری پیش می‌آید که ازدواج‌های این چنینی به اختلافات جدی بینجامند. ازدواج مردان خارج از کشور با زنان مقیم ایران، پس از انقلاب با مهاجرت بخش بزرگی از ایرانیان رواج یافت. در بیشتر مواقع مرد سال‌هایی را در خارج گذرانده و اکنون به امید داشتن همسر و تشکیل خانواده خواهان ازدواج با دختری از ایران است. البته با تصوراتی که از فرهنگ ایرانی و سنتی در ذهن خود داشته است. از طرف دیگر دختر ایرانی هم تصویری از جامعه آزاد اروپایی و ازدواج با مردی که سال‌ها دراین فرهنگ زندگی کرده دارد. این تصورات الزاما با واقعیت‌های موجود منطبق نیستند. دختر ایرانی ضمن اینکه خواهان ازدواج و تشکیل کانون خانواده با مردی ایرانی است، در تصوراتش رویای تحصیل و پیشرفت خود را نیز می‌بیند. تازه وقتی که این دو در زیر یک سقف زندگی می‌کنند، متوجه تفاوت‌های فرهنگی و شخصیتی و همچنین متوجه خواسته‌های متفاوت همدیگر می‌شوند و کارشان به اختلاف و جدایی می‌کشد. در چنین مواقعی، بیشتر مردان از جدایی تصور شکست در زندگی را دارند و احساس می‌کنند که مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند. در این موارد مردان دچار خشم و کینه شدید نسبت به همسرشان می‌شوند. در موارد بسیاری استیصال، خشونت را بیشتر می‌ کند. در حالیکه بیشتر زن‌ها هم قصدشان تشکیل خانواده و ادامه زندگی مشترک است. این تفاوت در خواسته ها و تصورات آغاز اختلافات است و متاسفانه به مرور زمان بدتر می‌شود. چون زوج ها نمی‌دانند و یا نمی‌توانند راه حلی پیدا کنند و کمک هم نمی‌گیرند، بالاخره در یک مقطعی به جدایی و یا در مواردی منجر به این فاجعه می‌شود.»


بزرگتری خواننده فرانسه در سالن محمد رضا شاه پهلوی بهای بلیت 100 ریال


 
 

هشت خط قرمز خامنه‌ای هشت خط قرمز خامنه‌ای
آیا ممکن است آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان قدرتمندترین فرد در جمهوری اسلامی تغییر رویه دهد و در سیاست داخلی اصلاحات و در سیاست خارجی تغییر رفتار جمهوری اسلامی را بپذیرد؟ و آیا بر اساس واقعیات موجود و نگرش‌های کنونی آیت‌الله خامنه‌ای، جمهوری اسلامی اصلاح‌پذیر است ؟
بررسی چهارحوزه اساسی در سیاست داخلی و چهار حوزه دیگر در سیاست خارجی ایران نشان می‌دهد که بر اساس داده‌ها و رویه‌های موجود نشانه‌ای برای پاسخ مثبت آیت‌الله خامنه‌ای به تقاضای تغییر در سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی دیده نمی‌شود.
چهار خط قرمز داخلی رهبر

​۱. رهبر پاسخگو: یکی از محوری‌ترین انتقادات از رهبر جمهوری اسلامی این است که او بیشترین اختیارات حکومتی را در ایران دارد اما به هیچکس و هیچ نهادی پاسخگو نیست. طبق قانون اساسی رهبر تحت نظارت مجلس خبرگان است و خبرگان نهاد ناظر بر رهبری و نهادهای تحت امر اوست اما در ۲۹ سالی که از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای می‌گذرد، هیچ گزارشی در مورد پاسخگویی رهبر به مجلس خبرگان منتشر نشده و حتی او نهادهای تحت امر خود را نیز از پاسخگویی به خبرگان منع کرده است.

عربستان بدون آمریکا هم دوام می آوردعربستان بدون آمریکا هم دوام می آورد
عماد آبشناس
گو اینکه ممکن است ایرانی ها اختلافاتی را با عربستان سعودی داشته باشند اما هیچوقت رضایت ندارند که رئیس جمهوری ایالات متحده از چند هزار کیلومتر آنطرف تر همسایه دیرینه آنها را مورد مذمت قرار دهد.
برای چندمین بار پرزیدنت ترامپ بدون هیچگونه ملاحظه سیاسی به عربستان سعودی و پادشاه آن صراحتا توهین کرد و اظهار داشت که اگر حمایت آمریکا نبود عربستان سعودی دو هفته بیشتر دوام نمی آورد.
در مجمع عمومی سازمان ملل هم أقای ترامپ به عربستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس توهین کرد و همین جملات را تکرار کرد.
ایشان حتی اعضای اوپک را تهدید کرد.
معلوم نیست که منظور أقای ترامپ از اینکه عربستان سعودی دو هفته دوام نخواهد أورد چیست.
آیا منظورش این است که مورد حمله و تجاوز ایران قرار خواهد گرفت یا اینکه یمنی ها به عربستان حمله خواهند کرد و یا اینکه اسرائیل به سرزمین وحی مسلمانان طمع دارد یا منظور اش شورش داخلی است.