Wednesday, September 19, 2018

اعلام موجودیت یک تشکل سیاسی حامی سرنگونی جمهوری اسلامیاعلام موجودیت یک تشکل سیاسی حامی سرنگونی جمهوری اسلامی
روز دوشنبه ۲۶ شهریور یک تشکل سیاسی حامی سرنگونی جمهوری اسلامی با نام «فَرَشگَرد» اعلام موجودیت کرد. فَرَشگَرد با معرفی خود به عنوان شبکه‌ای از فعالان جوان و سکولار اپوزیسیون خارج از کشور، از شاهزاده رضا پهلوی حمایت کرده است.
در بیانیه این گروه، جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر معرفی شده و از تشکیل یک نظام لیبرال دموکراسی سکولار در ایران حمایت شده و امضاکنندگان این بیانیه گفته‌اند که آماده همکاری و هم‌اندیشی با مخالفان سیاسی در داخل و خارج برای سرنگونی جمهوری اسلامی در راستای منافع ملی ایران هستند.
آنها همچنین سیاست خارجی «غرب‌ستیز، آمریکاستیز، و اسرائیل‌ستیز» را به زیان «منافع ملی ایران» توصیف کرده و خواهان همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری اقتصادی-سیاسی ایران با همسایگان، و همه کشورهای منطقه و جهان شده‌اند.
فَرَشگَرد در زبان پهلوی به معنی رساندن جهان به کمالی است که در آغاز آفرینش و پیش از ورود اهریمن و پلیدی وجود داشته‌، و بیانیه اعلام موجودیت فَرَشگَرد با امضای ۴۰ فعال سیاسی خارج از ایران انتشار یافته که امیریحیی آیت‌اللهی، علی اشتری، امیرحسین اعتمادی، نیما راشدان، سلمان سیما، دامون گلریز، یوحنا نجدی، و بهزاد مهرانی، از جمله امضاکنندگان آن هستند.
در مورد شکل‌گیری این گروه سیاسی، دامون گلریز از امضاکنندگان بیانیه اعلام موجودیت فَرَشگَرد به پرسش‌های رادیوفردا پاسخ داده است.

استرالیا؛ بازداشت نوجوانی که در توت‌فرنگی‌ها سوزن کار می‌گذاشتاسترالیا؛ بازداشت نوجوانی که در توت‌فرنگی‌ها سوزن کار می‌گذاشت
مقامات استرالیا از بازداشت شدن یک نوجوان در ارتباط با ماجرای یافت شدن سوزن در داخل توت فرنگی‌ها در این کشور خبر دادند. ‌
به گزارش يورونيوز، یک مقام استرالیایی روز چهارشنبه در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد به گفته پلیس نیوسالت ولز یک نوجوان با اعتراف به این کار، خود را به اداره پلیس معرفی کرده و بازداشت شده است.
این مقام استرالیایی گفت‌:‌ «در روزهای گذشته یک نوجوان بازداشت شده که به گذاشتن سوزن درون توت‌فرنگی‌ها اعتراف کرده است. وی که عنوان کرده قصد شوخی داشته، اکنون تحت فرآیند تربیتی نوجوانان قرار گرفته است.»
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز روز چهارشنبه چنین اقدامی را هم‌ارز با «اقدام تروریستی» برشمرد و عاملان چنین جرائمی را افرادی «بزدل» نامید.
نخست‌ وزیر استرالیا همچنین تأکید کرد با وضع قانونی تازه، برای هرگونه خرابکاری در زمینه آسیب رساندن به تولیدات خوراکی یا آلوده‌کردن آنها مجازات ۱۰ تا ۱۵ سال زندان در نظر گرفته می‌شود.
موریسون به خبرنگاران گفت: «ابلهی به هر دلیل مرتکب این کارشکنی شده است. موضوع فقط این نیست. والدین در نتیجه این کار نگران فرزندان خود هستند و می‌ترسند.»
در هفته جاری مادری در یک بسته توت‌فرنگی که از یک فروشگاه زنجیره‌ای معتبر در سیدنی خریده بود سوزنی پیدا کرد. همزمان خریدار دیگری در جنوب استرالیا در یک شعبه از همین فروشگاه سیبی خرید که بعد متوجه شد سوزنی در آن فرو رفته است.
دولت استرالیا هفته گذشته به شهروندانش هشدار داد هنگام خرید و مصرف میوه‌ مراقب باشند. بسیاری از تولیدکنندگان توت فرنگی ناگزیر شدند در اثر این ماجرا هزارن کیلوگرم از محصولات خود را که از فروشگاه‌ها جمع‌آوری شده بود دور بریزند.
پس از چند روز شماری از شهروندان استرالیایی کارزاری برای پشتیبانی از تولیدکنندگان میوه کشور به راه انداختند و همچنین دولت نیز کمک‌ هزینه‌ای ۱ میلیون دلاری برای حمایت از کشاورزان زیان‌دیده در نظر گرفت.
حالا بسیاری فروشندگان و توزیع کنندگان میوه در استرالیا برای تضمین سلامت میوه‌های خود آنها را با دستگاه فلزياب بازرسی می‌کنند.