Friday, September 7, 2018

آقازاده‌ها و مهاجرتآقازاده‌ها و مهاجرت
زمانه
ارزش ریال از نیمه دوم سال گذشته تا آغاز شهریور چهار برابر کاهش یافته، امید به «بازگشت سرمایه‌گذاران خارجی» هم با خروج امریکا از توافق هسته‌ای بر باد رفته است. «بحران اقتصادی» پرزور‌تر از پیش از ۱۳۹۲ رخ نموده و دستگاه‌های حکومتی هم به جان هم افتاده‌اند و یک به یک دست داشتن «آقازاده»ها در «احتکار» و «ارز دولتی» و «واردات» را افشاء می‌کنند.

این وضعیت و نارضایتی عمومی گسترده‌ای که اینبار دیگر امیدی به نیروهای «میانه‌رو مدافع غرب» هم ندارد، جمهوری اسلامی را با تهدیدی بزرگ‌تر از قبل روبرو کرده است. آنظور که نزدیکان و «خیرخواهان نظام» هم هشدار می‌دهند که «سقوط نزدیک است».
«آقازاده‌»های نظام اما پیش از «سقوط» به فکر افتاده‌اند: «موج خروج سرمایه از ایران شدت گرفته»، «ایرانیان بیش از یک‌هزار واحد ملکی در ترکیه خریده‌اند»، «سرمایه‌گذاری در گرجستان به نسبت دو سال قبل شش برابر شده»، «تقاضا برای مهاجرت به کانادا افزایش چشمگیری داشته» و دفاتر مشاوره و کارگشایی متعددی هم دست به کار شده‌اند تا راه‌های مهاجرت پولِ آقازاده‌ها را تسهیل کنند.
تقاضا برای مهاجرت و خرید ملک در «کشورهای همسایه» و به ویژه گرجستان آنقدر افزایش یافته که سفیر ایران در تفلیس به خریداران ملک هشدار داده است: «سرمایه‌گذاری و خرید ملک به معنای اقامت دائم نیست».
تغییر ترکیب مهاجران

پاسپورت دوم روحانی و 70سفر به انگلیس؟پاسپورت دوم روحانی و 70سفر به انگلیس؟
حسن روحانی برای اخذ مدرک دکترای خود حدود ۷۰ سفر به انگلیس داشته است.
به گزارش ایران، بعد از ادعای دوتابعیتی بودن رئیس جمهوری توسط ابوالفضل ابوترابی، نماینده عضو کمیته تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها، حالا هفته‌نامه 9 دی متعلق به حمید رسایی ادعاهای جدیدی را مطرح کرده است.
این هفته‌نامه در گزارشی مدعی شده مطابق اطلاعاتی که در اختیار اعضای کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی درباره مدیران دوتابعیتی گذاشته شده، حسن روحانی برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود که ۱۷ سال طول کشیده است، حدود ۷۰ سفر به اسکاتلند و انگلیس داشته است.
اکثر این سفرها به صورت شخصی صورت گرفته و سؤال این است که آیا برای این 70 سفر خارجی به اسکاتلند و انگلیس، ویزا اخذ شده است؟ پس چرا در نهادهای ذیربط که پاسخ استعلامات کمیته تحقیق و تفحص را داده‌اند، ویزای ۷۰ سفر ثبت نشده؟!
به ادعای این هفته‌نامه، مدرک تحصیلی روحانی نیز از دانشگاه کلدونین گلاسگو اسکاتلند، به نام حسن فریدون صادر شده است!
9 دی تأکید کرده است: سؤال افکار عمومی این است که آیا وی پاسپورت دیگری- که قطعاً نمی‌تواند پاسپورت دوم ایرانی باشد- به نام حسن فریدون دارد؟