Monday, September 3, 2018

صف‌های مهاجرت ایرانیان در مقابل سفارتخانه‌ها
صف‌های مهاجرت ایرانیان در مقابل سفارتخانه‌ها
صـادرات مهـاجـر
گروهی از ایرانی‌ها می‌خواهند ایران را ترک کنند. این را می‌شود درصف‌های طولانی مقابل سفارتخانه‌هایی که در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول و… جمع شده‌اند دید.
آفتاب‌‌نیوز :
یکسو صرافی‌ها و سوی دیگر سفارتخانه‌ها. قیمت دلاری که بالا می‌رود و ریالی که هر لحظه ارزان تر می‌شود. زندگی در ایران گران‌تر از هر روز می‌شود. آدم‌هایی که از ساعت پنج صبح در ماشین‌های‌شان نشسته‌اند و خواب آلود و خسته به درهای سفارت خیره شده‌اند تا باز شود و برای گرفتن ویزا اقدام کننداما همه شان ناامیدند. اندک امیدی به بهتر شدن وضعیت‌شان در کشور ندارند. این گروه از ایرانی‌ها هر روز از مقابل مجسمه فردوسی عبور می‌کنند تا هر چه زودتر به سفارتخانه مورد نظرشان برسند و حتی شده یک قدم به خروج از ایران امیدوار شوند.


چرا با هم زندگی کردن را به ازدواج ترجیح می‌دهمچرا با هم زندگی کردن را به ازدواج ترجیح می‌دهم
نیلوفر جعفری - زمانه
ستاره و علیرضا هشت ماه است که بدون عقد ازدواج با هم در یک خانه زندگی می‌کنند. آنها خوش‌شانس بوده‌اند که توانسته‌اند بعد از سه سال دوستی، خانواده‌‌ها را به این سبک از رابطه راضی کنند و زندگی‌شان را در خانه‌ای که برای ستاره به ارث رسیده شروع کنند. آنها چالش‌های این رابطه را در جامعه‌ای که به هیچ وجه پذیرای انتخاب آزادانه سبک زندگی افراد نیست پذیرفته‌اند و با وجود تنش‌هایی که در روابط خود با دیگران دارند، رابطه‌شان را به خوبی پیش می‌برند.

زندگی مشترک بدون ثبت قرارداد شرعی در ایران به‌عنوان ازدواج سفید شناخته می‌شود. در این نوع رابطه شما انتخاب می‌کنید فراتر از آنچه عرف و شرع تعیین کرده است، رابطه‌ای را آغاز کنید بدون اینکه تابع تعهدات تعیین شده باشید.  اگرچه این نوع سبک زندگی هنوز در ایران به طور گسترده رایج نیست اما می‌توان انتظار داشت که روزی زنان و مردان ایرانی بیشتری بخواهند بدون الزامات شرعی با هم زندگی کنند.

یک روزنامه آلمانی: شدیدترین بحران در تاریخچه جمهوری اسلامییک روزنامه آلمانی: شدیدترین بحران در تاریخچه جمهوری اسلامی
کیهان لندن
روز دوشنبه ۵ شهریور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی برای پاسخ گفتن به ۵ پرسش نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حضور یافت. نمایندگان تنها از یک پاسخ روحانی قانع شدند و به چهار پاسخ دیگر وی رای منفی دادند.
پس از انتشار خبر شکست روحانی در صحن مجلس و احتمال کشیده شدن پای قوه قضائیه به ماجرا، مارتین گلن تحلیلگر روزنامه «فرانکفورتر روندشاو» در تحلیل اوضاع آشفته ایران نوشت: «اعتماد به دولت ایران همواره کمتر می‌شود. شرکت‌ها این کشور را ترک می‌کنند و همزمان جایگاه روحانی لرزان می‌شود».
نویسنده آلمانی می‌افزاید: «موج‌ها بلندتر می‌شوند. محمد خاتمی رئیس جمهور مردم‌پسند اسبق ‌‌در این روزها نسبت به از هم پاشیدن سیستم سیاسی هشدار داده است. جمهوری اسلامی در شدیدترین بحران  ۴۰ سال تاریخچه‌ی خود غرق شده است. بی‌اعتمادی میان مردم و رهبری انفجارآمیز می‌شود».
احتمال استیضاح سومین وزیر روحانی

قیمت دلار در ایران به مرز ۱۳ هزار تومان رسیدقیمت دلار در ایران به مرز ۱۳ هزار تومان رسید
قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران رکورد تازه ای شکسته و به مرز 13 هزار تومان رسید. این بالاترین نرخ دلار در بازار غیررسمی ایران است که در صرافی ها معامله شده است.
همزمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی درباره وضعیت خرید و فروش ارز در میدان فردوسی تهران نوشته است که همراه با رشد سریع قیمت دلار و ارزهای خارجی، قیمت‌های ثبت‌شده روی تابلوهای بسیار از صرافی‌ها هیچ مطابقتی با نرخ اعلامی به مشتری ندارد "به گونه‌ای که مشاهده می‌شود حداقل ۱۰۰۰ تومان اختلاف بین نرخ ثبت شده در تابلو و نرخ معامله وجود دارد."
هر دلار آمریکا تا پیش از سال جاری خورشیدی کمتر از ۵ هزار تومان بود.