Sunday, August 12, 2018

۸۸ هزار میلیاردی که به جیب پسرخاله‌ها و پسرعمو‌های دولت رفت۸۸ هزار میلیاردی که به جیب پسرخاله‌ها و پسرعمو‌های دولت رفت
سعید اسلامی بیدگلی اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: سیاست‌گذاری‌های فعلی بر اساس منافع اقتصادی اتخاذ نشده و بیشتر جنبه حداکثرسازی رانت دارد. بدیهی است که در شرایط فعلی با توجه به افزایش قیمت ارز، نرخ تورم هم افزایش می‌یابد اما اینکه دوستان تصور کنند راهکار کنترل نرخ تورم، کنترل نرخ ارز است یک تلقی کاملا اشتباه بوده و بایستی کنار گذاشته شود. اگر دولت تصور می‌کند با دلار 4200 تومانی می‌تواند نرخ تورم را کنترل کند، پس چرا قیمت دلار 420 تومان و یا 42 تومان نباشد؟! این کار که بهتر است و حتی موجب می‌شود نرخ تورم منفی شود!
وی افزود: مطمئن باشید گذاشتن قیمت غیرواقعی روی ارز اساسا تاثیری در کنترل نرخ تورم نخواهد داشت و تنها رانت‌های افراد نزدیک به دولت را افزایش می‌دهد و در نهایت هم دست دولت را برای هرگونه حرکت مثبت می‌بندد. آن 88هزار میلیارد تومانی که با اشتباه دولت هم‌اینک به جای افزایش قدرت خرید مردم، به جیب پسرخاله‌ها و پسرعموهای دولت رفته و مشکلی هم از کشور حل نشده است.
۹ میلیارد دلار ارز دولتی گم شد

تجلیل از یک ضعیفه توسط آخوندهاکنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد


کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد
سران کشورهای ساحلی دریای خزر در نشست امروز در قزاقستان کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و قربانقلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان این کنوانسیون را امضا کرده‌اند.
آقای روحانی در سخنان خود در این نشست گفت به رغم امضای این کنوانسیون، هنوز موضوعات مهمی مربوط به دریای خزر حل و فصل نشده است.
پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم در دریای خزر، پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته در این دریا، موافقتنامه بین دولت‌های کشورهای ساحلی دریای خزر در مورد همکاری‌های اقتصادی، موافقتنامه بین دولت‌های کشورهای ساحلی در زمینه حمل و نقل، موافقتنامه پیشگیری از حوادث در دریای خزر و پروتکل همکاری و تعامل نهادهای مرزبانی کشورهای ساحلی دریای خزر از جمله اسنادی بود که این کشورها امضا کردند.
وزیر امور خارجه ایران در اعلامیه تفسیری که بلافاصله پس از امضای این کنوانسیون برای سایر کشورهای این نشست فرستاده قید کرده که در این کنوانسیون محدوده بستر و زیربستر تعیین نشده و این کار باید با توافق کشورها انجام شود.
آقای روحانی هم در سخنان خود گفته است طبق این کنوانسیون، حضور نیروهای مسلح خارجی در دریای خزر ممنوع می‌شود و کشورهای ساحلی نمی‌توانند قلمرو خود را برای اقدام علیه کشورهای دیگر ساحلی در اختیار دیگران قرار دهند.
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران پیش از سفر به قزاقستان برای شرکت در نشست سران گفت همه مسایل حقوقی این دریا تنها با اتفاق‌نظر ۵ کشور عملی خواهد بود.
آقای روحانی نشست آق‌تاو (آکتائو) قزاقستان را با اهمیت خوانده است.
پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم که به قزاقستان سفر کرده، گفته بود " این کنوانسیون در مورد حدود بستر، زیر بستر و همچنین تعیین خطوط مبدا نیست" و گفته است این مسایل به موافقت‌نامه دیگری موکول شده است
مسایلی که به آینده موکول شده از جمله استفاده از بستر دریا و منابع زیرین آن، از مهم‌ترین مسایل مربوط به دریای خزر است که کشورهای ساحلی آن در این باره اتفاق نظر ندارند.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم تاکید کرده موضوع تقسیم خزر، تعیین خطوط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در کنوانسیونی که امروز امضاء شده مطرح نیست.
مذاکره برای تعیین رژیم حقوقی دریای خزر پس از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری‌های آن در دو دهه پیش آغاز شده است اما تا کنون به نتیجه نرسیده است.
دریای خزر دریای مشترک میان ایران و اتحاد جماهیر شوروی بود اما با فروپاشی شوروی و اعلام استقلال جمهوری‌های آن، سه کشور ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان به جمع کشورهای ساحلی اضافه شدند.
بیش از ده سال پیش، پیش کشورهای ساحلی خزر، به طور دو و سه جانبه این دریا را میان خود تقسیم کردند. بر اساس این توافق، سهم ایران از دریای خزر نزدیک به ۱۳ درصد خواهد بود. ایران چنین سهمی را قبول ندارد و خواهان آن است تا سهمش به ۲۰ درصد افزایش یابد.
مقام‌های ایرانی گفته‌اند در سند امروز، درصد سهم کشورها از دریای خزر مشخص نمی‌شود.
بی بی سی

هادی غفاری جسد هویدا را دیدم او ...
پوشیدن برقع (چادری) در افغانستان ممنوع اعلام شد


پوشیدن برقع (چادری) در افغانستان ممنوع اعلام شد
وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان: تروریستان از چنین پوشش سواستفاده می‌کنند

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز شنبه 11 اوت 2018 اعلام کرد که از این پس، پوشیدن برقع (چادری) در این کشور ممنوع است.
بر اساس گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان، حسینه صافی وزیر اطلاعات و فرهنگ این کشور در این مورد به رسانه‌ها گفته است، پوشیدن چادری (برقع) که مانند یک بوجی است توهین به وجود مقام والای زن است و در هیچ گوشه از جهان اسلام چنین حجاب استفاده نمی‌شود.
وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در ادامه گفت: «تروريستان از چنین پوشش استفاده می‌کنند و پولیس افغانستان حق دارد بالای چادری پوش‌ها شک کرده و آنان را تلاشی کند».
این در حالی است که در چندین مورد، حملات انتحاری و تهاجمی افراد وابسته به گروه‌های مخالف دولت افغانستان مثل طالبان و داعش از این نوع برقع (چادری) استفاده کرده و صدها نظامیان و غیرنظامیان را در این کشور از بین برده‌اند.
العربیه