Wednesday, August 8, 2018

اینجا ماه‌هاست مردم گوشت ندیده و برنج نخورده‌اند!اینجا ماه‌هاست مردم گوشت ندیده و برنج نخورده‌اند!
کیهان لندن
- با گسترش بحران خشکسالی وضعیت روستاییان ساکن در روستاهای اطراف زابل وخیم‌تر شده، مردم گرسنه‌اند و محموله‌های هلال احمر هم دردی از گرسنگی مردم دوا نمی‌کند.
- برخی از مردم ماه‌هاست که چشم‌شان به یک تکه گوشت هم نیفتاده و با نان خشک سر می‌کنند. با این شرایط بحرانی دیگر کسی نمی‌تواند برنج بخرد.

چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ برابر با ۰۸ اوت ۲۰۱۸

«اینجا کودکان بدون صبحانه به مدرسه آمده و گرسنه راهی خانه می‌شوند. برخی از مردم ماه‌هاست که چشم‌شان به یک تکه گوشت هم نیفتاده است و با نان خشک سر می‌کنند.» این سخنان نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها و عضو شورای شهرستان زابل درباره وضعیت مردم ساکن در روستاهای اطراف زابل است.
عزیز سارانی نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها و عضو شورای شهرستان زابل می‌گوید با گسترش بحران خشکسالی وضعیت روستاییان ساکن در روستاهای اطراف زابل وخیم‌تر شده، مردم گرسنه‌اند و محموله‌های هلال احمر هم دردی از بحران گرسنگی مردم دوا نمی‌کند.

عزیز سارانی گفته است اطراف زابل دارای ۸۰۰ روستا است که شرایط بحرانی‌تری نسبت به بقیه روستاهای استان سیستان و بلوچستان دارند. او افزوده است که روستاهای اطراف چابهار نیز به شدت از نظر میزان دسترسی به آب دچار مشکل هستند.
سارانی درباره مشکلاتی که در این بخش از استان سیستان و بلوچستان وجود دارد گفته است در اینجا ما با مشکل شدید ریزگردها روبرو هستیم. در اطراف زابل ریزگردهای بسیار خطرناکی وجود دارد و بادهای ۱۲۰ روزه تبدیل به ۱۸۰ روزه شده و واقعا وحشتناک است.
عضو شورای روستای رشید با اشاره به اینکه به خاطر خشکسالی کشاورزی کاملا از بین رفته است، افزوده است: «تنها امید مردم منطقه به کشاورزی بود که آن‌هم به خاطر خشکسالی از میان رفته است و با قطع شدن آبی که از سمت افغانستان می‌آمد امید مردم تبدیل به یأس شد.»
او درباره فقر گسترده و تکان‌دهنده در روستاهای این منطقه گفته است: «برخی از مردم ماه‌هاست که چشم‌شان به یک تکه گوشت هم نیفتاده است و با نان خشک سر می‌کنند. با این شرایط بحرانی دیگر کسی نمی‌تواند برنج خریداری کند وقتی برنج به کیلویی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان می‌رسد یعنی شرایط بسیار اسفناک است به خصوص در این چند روزی که قیمت ارز افزایش یافت و قیمت‌ها به شدت بالا رفت.»
سارانی با اشاره به کمک‌هایی که سازمان هلال احمر به این منطقه ارسال کرده گفته است: «این بسته‌های حمایتی برای مردم هیچ کاری نمی‌کند، مانند یک قرص مسکن است که فقط یک یا دو ساعت شما را آرام می‌کند اما مریضی دوباره ادامه پیدا می‌کند. باید به دنبال یافتن یک چاره اساسی برای مردم سیستان و بلوچستان باشیم.»
او همچنین با انتقاد از دولت که بازارهای مرزی را تعطیل کرد گفته است: «ما هم‌مرز با افغانستان هستیم اما با تعطیل کردن بازارچه‌های مرزی این منبع درآمد را هم برای مردم تعطیل کردند. مرز می‌تواند برای هر دو کشور یک فرصت باشد. مرز کاملا بسته شده است و مهاجرانی که به صورت غیرقانونی از افغانستان می‌آیند به صورت قاچاق از مرزهای بلوچستان وارد شده و به سمت پایتخت می‌روند.»
نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها توانایی خرید را از مردم گرفته افزوده است: «خشکسالی موجب ایجاد پدیده حاشیه‌نشینی در اطراف زاهدان، زابل و چابهار شده و همه این شهرها را با مشکل روبرو کرده است. مساله‌ی ما دیگر مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرها نیست بلکه مسئله این است که مردم از استان مهاجرت می‌کنند.»
پدیده حاشیه‌نشینی یکی از معضلات بزرگ نه تنها در استان سیستان و بلوچستان بلکه در تمام ایران است. با افزایش خشکسالی و کم‌آبی بسیاری از کشاورزان و دامپروران ناچار روستاهای خود را ترک و به امید پیدا کردن کار به همراه خانواده‌های خود راهی شهرها شده و از آنجا که پول زیادی نداشتند مجبور به سکونت در حاشیه شهرها شدند.
بخش دیگری از حاشیه‌نشینان نیز ساکنان شهرهای کوچک هستند که با تشدید رکود و تعطیل و نیمه‌تعطیل شدن کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی و تولیدی، اخراج شدند و به امید پیدا کردن کار راهی کلان‌شهرها شدند.
تعداد جمعیت حاشیه‌نشین که این روزهای حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۶ میلیون نفری ایران را در بر می‌گیرد معمولا به مشاغل کاذبی چون تراکت‌پخش‌کنی و دستفروشی روی ‌می‌آورند و در مناطقی بدون امکانات اولیه ساکن هستند.
اکنون عزیز سارانی در مورد روند مهاجرت روستاییان سیستان و بلوچستان می‌گوید با توجه به تشدید مشکلات استان و گسترش بیکاری و خشکسالی مردم در سطح استان جابجا نمی‌شوند و به روستاهای دیگر می‌روند: «ساکنین استان سیستان و بلوچستان به استان‌های دیگری چون خراسان رضوی به صورت مجردی یا همراه با خانواده برای کار مهاجرت می‌کنند.»

اصلاح طلب: معضلات حل نشود، فاجعه می‌ شوداصلاح طلب: معضلات حل نشود، فاجعه می‌ شود
علیرضا علوی‌تبار، فعال سیاسی و روزنامه‌نگاراصلاح طلب در مورد شرایط امروز کشور می‌گوید: ایران با مجموعه‌ای از مشکلات مواجه است که یکدیگر را تقویت و تشدید می‌کنند و، چون مدت طولانی از حل آن‌ها اجتناب شده است، به صورت عمیق و ریشه‌دار درآمده‌اند و به همین دلیل دیگر مساله و مشکل نیستند، بلکه «معضل» و «بحران» هستند. اگر بحران و معضلات موجود حل نشود به فاجعه (سرنگونی نظام) تبدیل خواهد شد.
وی در گفتگو با خبرآنلاین در پاسخ به این سئوال که بحث آشتی ملی در راستای تحقق وحدت ملی از سوی اصلاح‌طلبان مطرح شد و شاید در شرایط کنونی که کشور در داخل و خارج با بحران‌هایی رو به رو است راهکار موثری باشد. شما بر چه اساس دعوت به وحدت را ناکارآمد می‌دانید؟، گفت: مردم دیگر چندان به جناح‌های مختلف اعتماد ندارند و سخنان زیبای آن‌ها را چندان جدی تلقی نمی‌کنند. به ویژه تصور عمومی این است که همه جناح‌ها فاسدند و نمی‌خواهند چیزی تغییر کند.
وی افزود: بخش فعال و تاثیرگذار و تعادل‌بخش در جامعه (اصلاح طلبان) به شدت ضعیف شده‌اند و انگیزه خود را از دست داده‌اند. گویی به تعبیر آقای عبدی همگی نگران، ناامید و خسته‌اند. پیامد این وضعیت ذهنی و روانی نوعی فلج شدن جمعی و صبر و انتظار منفعلانه است.
ایران پرس نیوز

ابراز نگرانی آلمان از وجود کودکان اسلام‌گرای افراطی در جامعه این کشورابراز نگرانی آلمان از وجود کودکان اسلام‌گرای افراطی در جامعه این کشور
دبی.العربیه نت فارسی
اداره محافظت از قانون اساسی یا استخبارات داخلی آلمان از وجود کودکان اسلام‌گرا در جامعه این کشور ابراز نگرانی کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمانی «فونکه»، بر اساس یک تحلیل جدید اداره محافظت از قانون اساسی یا استخبارات داخلی آلمان که روز دوشنبه 6 اوت به نشر رسید، نشانه‌هایی رشد زودهنگام افراط‌گرایی در سن پایین و در بین نوجوانان در جامعه این کشور دیده شده و این اداره آن را نگران‌کننده گفته است.
براساس تحلیل جدید اداره محافظت از قانون اساسی و استخبارات داخلی آلمان، این کودکان با یک جهان‌بینی افراطگرایانه بزرگ می‌شوند و به دیگر افرادی که با آنان هم‌فکر نیستند، با دید دشمن می‌نگرند و این می‌تواند خطرناک باشد.
هنس گئورک ماسن، رئیس این اداره به خبرگزاری «فونکه» گفت: «بزرگ شدن کودکان در محیط‌هایی که اسلام گرایان افراطی، قابل نگرانی بوده و می‌تواند در آینده یک چالش بزرگی برای ما باشد».
این در حالی است که رسانه‌ آلمانی دویچه وله سال گذشته گزارش کرده بود که هنس گئورک ماسن از برگشت مادران و کودکان اسلامگرا و اعضای خانواده‌های داعش به آلمان هشدار داده است.

ھر کسی با ایران تجارت کند نمیتواند با آمریکا تجارت بکند