Saturday, August 4, 2018

مجسمه سلمان فارسی در کازرون به آتش کشیده شدمجسمه سلمان فارسی در کازرون به آتش کشیده شد
در ادامه اعتراضات سراسری، مجسمه سلمان فارسی در شهر کازرون به آتش کشیده شد. سلمان فارسی، مشهورترین ایرانی مسلمان در نزد محمد بن عبدالله، پیامبر اسلام بود که گفته می‌شود در تحریک مسلمانان برای حمله به ایران نقش مهمی ایفا کرد.

سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این درباره سلمان فارسی گفته بود: «‏نباید گفت سلمان فارسی از فارس یا از ایران است، باید گفت فارس و ایران از سلمان فارسی است.»
دماوند

چامسکی: مسئولیت روشنفکرهاچامسکی: مسئولیت روشنفکرها
فرناز سیفی -  آسو
بیست‌وسوم فوریه‌ی ۱۹۶۷ نوآم چامسکی، زبان‌شناس و منتقد سیاسی سرشناس آمریکا مقاله‌ی مفصلی را در نشریه‌ی «New York Review of Books» منتشر کرد که تا امروز یکی از مهم‌ترین مقاله‌های او باقی مانده و هنوز بحث‌برانگیز است: «مسئولیت روشنفکران».
سال ۱۹۶۷ جنگ ویتنام در اوج خود بود و این مقاله‌ی چامسکی بیش از هرچیز در واکنش به این جنگ ویران‌گر بود که لکه‌ی ننگی در تاریخ آمریکا باقی ماند. جنگی که بیش از ۲ میلیون کشته بر جا گذاشت، میلیون‌ها نفر را مجروح کرد و کشوری کوچک و فقیر- ویتنام- را با خاک یکسان کرد. نیم قرن بعد از انتشار آن مقاله‌ی بحث‌برانگیز و معروف، در سال ۲۰۱۷ برای اولین ‌بار این مقاله در قالب کتابچه‌ای کوچک با پیشگفتاری تازه از چامسکی منتشر شد.

بازداشت چهار دندان‌ پزشک ایرانی به اتهام تجاوز در لاس و گاسبازداشت چهار دندان‌ پزشک ایرانی به اتهام تجاوز در لاس و گاس

جرم: آزار جنسی
به گزارش شبکه ان بی سی هفته گذشته ۴ دندانپزشک ایرانی ساکن لوس آنجلس در سفر به لاس وگاس توسط پلیس در هتل محل اقامت خود بازداشت شدند. آنها متهم شده بودند با خانمی که در هتل آشنا شده بودند بعد از رفتن به اطاق خود او را مورد آزار جنسی قرار داده اند. پلیس بلافاصله این افراد را که برای یک سفر تفریحی به لاس وگاس رفته بودند به دلیل تجاوز بازداشت میکند و قاضی دادگاه اجازه باند را به آنها نمیدهد و میگوید که تا زمان محاکمه باید در زندان باشند. هم اکنون با تلاش وکلای این ۴ نفر و تحقیات پلیس با دیدن ویدویوهای ضبط شده توسط تلفنهای همراه آنها احتمال آزادی این افراد وجود دارد. آنها ادعا کرده اند که این خانم با انتخاب خودش به اطاق
آنها رفته است.

علم الهدی: مردم به صحنه بیایند، بسیج اقدام عملیاتی انجام دهدعلم الهدی: مردم به صحنه بیایند، بسیج اقدام عملیاتی انجام دهد
زمانه
احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در خطبه‌های نمازجمعه گفت «متاسفانه دولت و مجلس تماشاچی شده اند و اقدام موثری انجام نشده است». او مردم را به حضور در صحنه فراخواند.

دعوت علم الهدی از مردم برای حضور در صحنه در حالی بیان می‌شود که معترضان در سه روز گذشته، در تهران، شیراز، اصفهان و چندین شهر دیگر به خیابان آمدند و شعارهایی علیه حکومت و وضعیت نابه‌سامان اقتصادی سر دادند.
علم‌الهدی در جریان اعتراضات سراسری دیماه ۹۶ که از مشهد آغاز شد و ده‌ها شهر کوچک و بزرگ ایران را فراگرفت نیز از سوی شماری از مقامات ارشد دولتی و اصطلاح‌طلبان متهم شد که مردم را تحریک کرده است. اتهاماتی که در نامه‌ای به علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی رد کرد.

مادر اسامه بن لادن: پسرم را اینگونه به‌کار گرفتندمادر اسامه بن لادن: پسرم را اینگونه به‌کار گرفتند
بی-العربیه.نت
پس از گذشت 17 سال از حملات 11 سپتامبر به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، مادر اسامه بن لادن در گفتگو با روزنامه گاردین بریتانیا فاش کرد، پسرش هنگام تحصیل در دانشگاه ملک عبدالعزیز جده، در رشته اقتصاد، برای اولین بار با عبدالله عزام عضو گروه اخوان السلمین، که بعدها از پادشاهی عربی سعودی اخراج شد، دیدار کرد.
به گفته عالیه غانم مادر 70 ساله بن لادن، عبدالله عزام پس از دیدار با بن لادن به پدر معنوی او تبدیل شد و او را در 20 سالگی مورد شستشوی مغزی قرار داد و از او شخص دیگری ساخت.

مادر بن لادن کودکی‌اش را در شهر لاذقیه سوریه گذراند در دهه 50 میلادی برای ادامه زندگی به سعودی رفت. پسرش اسامه همه دارایی‌هایش را در افغانستان هزینه کرد.
عالیه غانم گفت که اسامه از نام خانوادگی‌اش به عنوان پوششی برای فعالیت‌هایش استفاده می‌کرد. آخرین باری که اعضای خانواده با اسامه بن لادن دیدار کردند به سال 1999 باز می‌گردد. در آن سال آنها به دیدار بن لادن که در افغانستان و در بیرون قندهار زندگی می‌کرد، رفتند.
مادر بن لادن در سال 1960 و در زمانی که اسامه تنها 3 سال داشت، از پدر اسامه جدا شد، سال‌ها بعد با تاجری به نام محمد العطاس ازدواج کرد.
به گزارش گاردین اسامه سالها بعد در صدر فهرست مبارزه با تروریسم در جهان قرار گرفت. او شهروندان سعودی را به کار گرفت تا دیواری میان شرق و غرب بنا کند. گاردین از یک افسر اطلاعاتی سابق بریتانیا نقل کرد که بن‌لادن عمدا از شهروندان سعودی برای انجام حملات 11 سپتامبر بهره گرفت تا جهان را علیه کشور مادری‌اش بشوراند. او موفق شد جنگ به راه بیاندازد ولی نه آن جنگی که انتظارش را داشت