Friday, July 6, 2018

هلند دو دیپلمات تروریست را از سفارت ایران در رابطه با ترورها اخراج کرد .هلند دو دیپلمات تروریست را از سفارت ایران در در رابطه با ترورها از هلند اخراج کرد .

سخنگوی سرویس اطلاعاتی هلند با اعلام این خبر تاکید کرد که جز تایید خبر اخراج دو فرد فعال در سفارت ایران از هلند، هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نخواهیم کرد.
بر این اساس مشخص نیست که آیا ارتباطی میان اخراج دو کارمند سفارت ایران در هلند و بازداشت‌های اخیر ۶ ایرانی از جمله یک دیپلمات این کشور در اروپا به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق وجود دارد یا خیر.
در پی برگزاری نشست سازمان مجاهدین خلق در روز شنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیرماه)، یک زوج ایرانی دارای تابعیت بلژیک به ظن تلاش برای بمب گذاری در این نشست که در «ویل‌پنت» پاریس برگزار شد، از سوی پلیس بلژیک بازداشت شدند. همچنین یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش نیز به همین اتهام در آلمان بازداشت شده و سه نفر دیگر هم با اتهام مشابه از سوی پلیس فرانسه دستگیر شده‌اند. تحقیقات پلیس در مورد افراد بازداشت شده هنوز ادامه دارد.
گمانه مطرح دیگر، احتمال ارتباط اخراج کارکنان سفارت ایران با پرونده قتل محمدرضا کلاهی در هلند است.
آقای کلاهی متهم اصلی پرونده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود. وی در دهه ۹۰ با نام علی معتمد از کشور هلند پناهندگی گرفت و به عنوان تکنسین برق مشغول به کار بود تا این که بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله از سوی دو فرد نقاب‌پوش به قتل رسید.
دادگاهی که پرونده قتل علی معتمد، یک ایرانی ۵۶ ساله در شهر آلمیر را بررسی می‌کرد، جمعه ۲۹ مه/۴ خرداد هویت واقعی او را شناسایی و اعلام کرد.
این دادگاه اعلام کرد که پرونده تا ماه اوت/شهریور در دست بررسی باقی خواهد ماند.
با وجود گمانه‌زنی‌های موجود، هنوز دلیل اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند به دلیل سکوت مقامات این کشور در قبال اعلام دلیل یا دلایل این اقدام آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

گزارش نیویورک تایمز درباره مسیح علینژاد؛ زنی که موهایش جمهوری اسلامی را می ترسانگزارش نیویورک تایمز درباره مسیح علینژاد؛ زنی که موهایش جمهوری اسلامی را می ترساند
گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز از رفیعه زکریا، حقوقدان و نویسنده پاکستانی تبار

«من محصول حقیقی انقلاب ایران هستم. خانواده ام همان مستضعفانی اند که انقلاب کردند، پایگاه اصلی حامی جمهوری اسلامی»، مسیح علی نژاد این حرف ها را هنگام درخواست کار در یک روزنامه اصلاح طلب به عنوان کارآموز عنوان می کند. او پذیرفته می شود و سفر خود را از یک دختر روستایی بدون دیپلم به ژورنالیستی بی باک آغاز می کند. او پس از ناکام گذاشتن آزار و ایذاء مردی که او را استخدام کرد، خبرنگار پارلمانی می شود تا پرسش هایی هوشمندانه از مهم ترین مردان ایران بپرسد. در یکی از مصاحبه ها از رئیس مجلس ایران می پرسد: «تمام انقلاب ها فرزندان خودشان را می خورند، شما کدام یکی هستید؟ آن که خورده می شود یا آن که می خورد؟»
علی نژاد حتی مرعوب رئیس جمهوری ایران هم نمی شود. پس از آن که شیرین عبادی جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ را به دست آورد، او در راهرو با فریاد از محمد خاتمی می پرسد:«آقای خاتمی، تمام دنیا به شیرین عبادی تبریک می گویند، آیا شما هم قصد دارید به شهروند کشورتان تبریک بگویید؟» بعد از مدتی حتی برادر رئیس جمهور او را در راهروهای مجلس تحویل نمی گیرد. علی نژاد راهی طولانی را آمده است.
مسیح می گوید تسهیل یا تشدید پوشش زنان معیار آزادی در سیاست ایران است. وقتی یک مجلس کمتر اصلاح طلب انتخاب شده است، زنان خبرنگار در مورد حجاب و ظاهرشان تذکر دریافت می کنند. نوبت به علی نژاد هم می رسد. یک روحانی فربه مشتش را به طرف او تکان داده و فریاد می زند: «موهایت را بپوشان یا یک مشت می خوری.» علی نژاد در واکنش با صدای بلند می گوید: «این همه سر و صدا برای دو تار مو. شما باید از خودتون خجالت بکشید.»
کارت خبرنگاری علی نژاد از او گرفته می شود. اما به نوشتن گزارش های جنجالی تر در باره فساد در جمهوری اسلامی ادامه می دهد. او سرانجام راهی لندن و بعد نیویورک می شود.
در خارج از ایران صفحه «آزادی های یواشکی» را در فیسبوک راه می اندازد و زنان را تشویق می کند تصاویر بی حجاب از خودشان در رسانه های اجتماعی منتشر کنند.
دو سوم کتاب مسیح علی نژاد، «باد لای موهایم: مبارزه من برای آزادی در ایران معاصر»، درباره مبارزه یک زن علیه ناملایمات، فقر، سرکوب سیاسی و بحران های شخصی است. روایتی که با خاطرات معمول منتشر شده زنان مسلمان تفاوت دارد. به نظر می رسد علی نژاد از ادامه ایفای نقش قربانی فاصله گرفته است.
علی نژاد اکنون خارج از ایران باید با تراژدی دوری جغرافیایی از مبارزه ای که کاملا ایرانی و به همان میزان فمینیستی است روبرو شود.
صدای آمریکا