Tuesday, June 19, 2018

آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد


آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد
دولت دونالد ترامپ اعلام کرده است که آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خارج می شود. آمریکا این نهاد را به ریاکاری، بی اعتنایی به نقض حقوق بشر در برخی کشورها از جمله ایران و اتخاذ مواضع مغرضانه علیه اسرائیل متهم کرده است.
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، سه شنبه (۱۹ ژوئن) این تصمیم را در یک کنفرانس خبری در واشنگتن اعلام کرد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، حین اعلام این خبر در کنار خانم هیلی ایستاده بود.
نیکی هیلی با اشاره به اعتراضات سال گذشته در ایران گفت: "در ماه دسامبر و ژانویه که حکومت ایران صدها شهروند را صرفا به خاطر بیان نظراتشان کشت و دستگیر کرد، این شورا واکنشی از خود نشان نداد."
او افزود: "وقتی که شورای به اصطلاح حقوق بشر نمی تواند به نقض شدید (حقوق بشر) در ونزوئلا و ایران رسیدگی بکند و جمهوری دموکراتیک کنگو را به عنوان یک عضو می پذیرد، ارزش اسم خود را از دست می دهد."

فرمانده سپاه: افزایش برد موشک‌ها فعلاً سیاست ما نیستفرمانده سپاه: افزایش برد موشک‌ها فعلاً سیاست ما نیست
فرمانده کل سپاه پاسداران در آستانه سفر حسن روحانی به سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا و عربستان سعودی در ایران اعلام کرد که ایران قصد ندارد برد موشک‌های بالستیک خود را افزایش دهد. سرلشکر محمد علی جعفری در همایشی در تهران گفت موشک‌هایی که ایران با برد ۲ هزار کیلومتر در اختیار دارد، اهداف دفاعی جمهوری اسلامی را تأمین می‌‌کند.

کلنگ توسعه حرم شاهچراغ با بودجه 11 میلیاردی به زمین زده شد!
  کلنگ توسعه حرم شاهچراغ با بودجه 11 میلیاردی به زمین زده شد!
 
روزنامه جمهوری اسلامی : در شرایطی که مشکلات اقتصادی، زندگی را بر مردم دشوار کرده، در شیراز کلنگ توسعه حرم شاهچراغ با بودجه 11 میلیاردی به زمین زده شد.
قسمت اول این طرح قرار است ظرف سه سال اجرا شود و در صورت تامین بودجه جهت تملک زمین‌های اطراف، قسمت‌های دوم و سوم این طرح نیز به اجرا در خواهد آمد. از شهرداری شیراز نیز خواسته شده برای تامین بودجه به این طرح کمک کند. به دست‌اندرکاران این طرح توصیه می‌کنیم به جای این اقدام غیرضروری، این بودجه را صرف کمک به فقرای منطقه کنند و از این طریق قلب حضرت احمد بن شاهچراغ را شاد نمایند.

محمدرضا تاجیک: تنها کشوری هستیم که «مرگ بر آمریکا» می‌گوییم؛ بیشترین نخبه را هم به آمریکا می‌فرستیم محمدرضا تاجیک: تنها کشوری هستیم که «مرگ بر آمریکا» می‌گوییم؛ بیشترین نخبه را هم به آمریکا می‌فرستیم
* آقای ترامپ به عنوان یک دلقک و احمق معرفی شد اما به عنوان یک تاجر سیاست خیلی هوشمندانه رفتار و به همه سیزده وعده انتخاباتی خود عمل کرد. از رفع بیکاری و افزایش سرمایه و درآمد ملی آمریکایی‌ها گرفته تا فاکتور کردن صورت هزینه‌های مدیریت آمریکا بر دنیا. هفت تریلیون دلار عرب‌ها باید بدهند. مساله برجام چه نقشی در تشدید بحران‌های ما دارد؟ آیا می‌تواند تبدیل به یک فرصت شود؟ این رفتاری که از طرف حاکمیت و مجموعه نظام برای مردم به تصویر کشیده می‌شود، راهبرد درستی است؟ به نظر می‌رسد آرایش سیاسی دنیا در حال تغییر است. این تغییر افزون بر افزایش سرعت تغییرات و تحولات در دنیاست. جای ایران در این تغییر آرایش کجاست و موقعیت ما چگونه است؟

جواب - خیلی به ندرت در مورد برجام صحبت کرده‌ام. عامدانه وارد این بحث نشده‌ام. زمانی که بالاخره ترامپ رای آورد. یک ادبیات خاص در جامعه ما شکل گرفت. یک فضای خاص شخصیتی برای او ترسیم شد و فرض بر این بود که احمق است. شاید همانجا برای اولین و آخرین بار در مورد او تحلیل کردم و هنوز همان نظر را دارم. اگر او یک احمق و یک آدم سخیف است و موفق می‌شود در یک تسابق بزرگ و پیچیده سیاسی پیروز میدان شده تصمیم‌ها و تدبیرات احمقانه خود را بر جهان عاقلی تحمیل و سیاست‌های خود را دیکته کند؛ آن جهان باید یک‌بار در آیینه خود را نگاه کند و ببیند که کیست و چیست که توسط یک احمق به این راحتی در بازی قرار می‌گیرد. تردید ندارم که اروپای امروز با کارت ترامپ بازی خواهد کرد و حرکت امروز اروپا قسمتی از بازی بزرگی است که قبلا مشخص شده است. تردید ندارم که یکی از طراحان بزرگ این بازی ترامپ و تیم ترامپ است. بستگی دارد که در این شرایط پیچیده جهانی ما چه نقشی برای خود قایل هستیم و چه نقاشی برای خود ترسیم می‌کنیم. تابلویی که مقابل خود می‌گذاریم چیست و به کجا می‌رویم؟ اگر به بن بست رسیدیم چه خواهیم کرد؟ اگر به شرایطی رسیدیم که یکی بعد از دیگری آشکارا در بازی ترامپ رفتند، چه خواهیم کرد؟ این امر نیازمند این است که علاوه بر داشتن یک رویکرد بیرونی عقلایی، بر درون تمرکز کنیم. در دورن باید تلاش کنیم که سرمایه اجتماعی را تقویت کنیم. این سرمایه اجتماعی که هر روز کمتر می‌شود را می‌توان تقویت کرد. باید همبستگی ملی که به اشکال گوناگون در حال خدشه‌دار شدن است را ترمیم کنیم. باید روح ملی و هویت ملی را تقویت کرد و قدری از حاشیه‌های بازی و قدرت زمختی که در جامعه هست کم کنیم. باید از خروج سرمایه انسانی و اقتصادی جلوگیری کنیم. نباید اجازه دهیم که نخبگان جوان گروه گروه بروند و به همان کشورهایی بپیوندند که ما با مشت گره کرده علیه آنها شعار می‌دهیم و هر روز مرگ برای‌شان می‌خواهیم. پرچم‌شان را زیر پا گذاشته و سرودها می‌سازیم. اینها پارادوکس است. پارادوکس امروز جامعه ما این است که بر اساس سیاست‌های اعلامی هیچ کشوری نیست که مثل ایران علیه غرب و خصوصا آمریکا باشد. اما هیچ کشوری نیست که به اندازه ایران امروز نخبه و سرمایه اقتصادی به آمریکا بفرستد. آیا ما عملا آمریکا را فربه نمی‌کنیم؟ آیا ما هر روز با فرستادن بهترین فکرها و نخبه‌ها و سرمایه‌داران خود آمریکا را تقویت نمی‌کنیم؟ آیا نباید جلوی خروج سرمایه‌های ملی از کشور را بگیریم؟ باید به اینها توجه کنیم. باید مقداری با خود و آنچه هستیم فاصله نقادانه بگیریم.

سرنگونی یا بقای جمهوری اسلامی و نبرد استراتژیک آمریکا و اروپا عباس خرسندی


سرنگونی یا بقای جمهوری اسلامی و نبرد استراتژیک آمریکا و اروپا
عباس خرسندی

تسلط اتحادیه اروپا، چین و روسیه بر بازار ایران و خاورمیانه، امریکا را بطور کامل از دستیابی به منافع در این منطقه باز داشته است، به همین دلیل است که استراتژی آمریکا برای سرنگونی جمهوری اسلامی با اهداف بزرگتر در خاورمیانه گره خورده است. به عبارت دیگر بقاء یا استمرار جمهوری اسلامی به محل منازعه بین اروپا و آمریکا بر سر دستیابی به منافع اقتصادی و هژمونی و سیادت سیاسی در خاورمیانه تبدیل شده است.
خانم مرکل صدر اعظم آلمان رسما اعلام کرده است که اروپا در مقابل سیاست سلطه جویانه آمریکا خواهد ایستاد. چنین ادعایی از طرف مرکل نشان از حیاتی بودن بقای وضعیت فعلی خاورمیانه برای رهبران اروپا است. در این راستا اما آنچه در پیروزی یا شکست دو استراتژی مهم است، عواملی است که می توانند در آنها مداخله کنند. ترامپ از استراتژی ای بهره می گیرد که عواملی نظیرحمایت کشورهای منطقه و به ویژه مردم به جان آمده ایران را با خود دارد، ترامپ از مردم ایران حمایت می کند، این در حالی است که اتحادیه اروپا با استمرار سیاست قبلی خود به حمایت از جمهوری اسلامی ادامه می دهد. اروپاییان چشم بر ویرانی و فقر یک ملت ثروتمند و عدم رعایت حقوق بشر در ایران بسته اند. این سیاست از منظر مردم ایران قابل قبول نیست و مورد اعتراض آنها است.

ماموریت جدید سپاه: تغییر باور مردم در مورد برنامه موشکی رژیمماموریت جدید سپاه: تغییر باور مردم در مورد برنامه موشکی رژیم
ایران وایر، سپاه پاسداران پس از خروج امریکا از توافق‌نامه «برجام»، با انتشار تحلیل راهبردی داخلی، از «هادیان سیاسی» خود خواست تلاش کنند مردم ایران را به این باور برسانند که سپاه پاسداران به‌دنبال ماجراجویی نیست.
این تحلیل راهبردی اردیبهشت ماه امسال برای هادیان و مسوولان سیاسی سپاه و بسیج و با عنوان «نسبت خروج امریکا از برجام؛ از علل و چرایی تا پیامدها و سناریوها و راهبردهای پیش‌رو» منتشر شد.
این متن ۱۲ صفحه‌ای ابتدا به تحلیل و بررسی چرایی خروج امریکا از توافق‌نامه برجام پرداخته و در سه سطح «شخصی»، «ساختاری» و «منطقه‌ای» بر واکاوی تصمیم «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا متمرکز شده است.

چرا رژیم این روزها،افسارش گسیخته و از سایه خود نیز میترسد


چرا رژیم این روزها،افسارش گسیخته و از سایه خود نیز میترسد:

در ایران ما سرانجام ،پروسه دین تریاک توده هاست.جای خود را به شای و حضور مردم، در مراسم و مکان های ملی میهنی داده است.اگر در کشورهای دیگر دنیا،پروسه کسب امتیاز و مدال در میدانهای ورزشی،برای احزاب و دولت های حاکم،گاها نقش تریاک توده ها و در نتیجه بها ندادن و زیر سطر و زیر خبر قرار گرفتن اصل آنچه که در بطن جامعه میگذرد،ایفا می کند.بالعکس در ایران ما،رژیم در چنین مواردی علیه بازیکنان اعم از فوتبال و غیره ( برابر اطلاع واصله: فوتبالیست های ما قبل از بازی روز جمعه گذشته مجبور شده اند.تا پاسی از شب در دعای کمیل،که شب های جمعه برگزار میشود،شرکت نموده و آش نذری و شعله زرد اهدایی رئیسی تولیت آستانقدس رضوی،باقیمانده از عید فطر ومراسم آستانقدس را که رژیم یخ زده آنرا به روسیه برده بود.به عنوان تبّرک،صبح روز بازی به خورد بازیکنان بدهد) برای جلو گیری از کسب امتیاز و مدال و در نتیجه ممانعت از بهانه دادن بدست مردم جهت جشن و شادی جمعی و کارناوالهای رقص و آواز،که رژیم احتمال میدهد به شعارهایی علیه اش و سرانجام قیام ملی و براندازی منجر شود.همه نوع ترفند ها را بکار میگیرد و این بار نیزبکارگرفت.اما علیرغم آنهمه بلاهایی که بر سر اعضای تیم ملی فوتبال وارد آورد،پیروزی آنان،جرقّه ایی از نور و روشنایی و امید در زمستان سرد و تاریک و سکوت گورستانی تحمیل شده از سوی رژیم بر جامعه ایران بود.مردم این بار نیز همه قید و بندها را پاره کرده ،ازین فرصت برای مطالبات سیاسی و در راس آن شعارهای براندازی،سنگ تمام گذاشته ،بار دیگر با حضور جمعی خود ،خیزش ملی دیماه گذشته را در سرتاسر ایران جشن گرفته و زنده کردند.رژیم برای انتقام گرفتن ازین انفجار شادی مردم،ابتدا تمام اخبار رسانه های خود را اختصاص به قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدام زنده یاد محمد ثلاث داد و سرانجام در کمال پستی و حقیری ،برای بازگشت دوباره ترس و ترور و وحشت به جامعه، وی را که بیگناه بود .قربانی بقای خویش نموده و پیکر این مبارز ملی را، بدون اطلاع و اجازه بازماندگانش، به بروجرد منتقل و شبانه و مخفیانه و بزدلانه دفن نمود.تا مراسم کفن و دفن وی به یک قیام ملی منجر نشود.آیا این چنین رژیمی که از سایه خود نیز وحشت دارد و از شادی مردم یا مراسم کفن و دفن ها از سوی مردم میترسد،ماندنی است؟! یا در اولین پیچی که بزودی در تاریخ ایران ،بعنوان بزرگترین جشن ملی ایرانیان تبدیل خواهد شد.بدست همین ملت رهسپار سیاه چال تاریخ میگردد؟.
یادداشت علی اکبر امید مهر ، دیپلمات سابق در فیس بوک