Friday, June 8, 2018

خشم ترکیه از بسته شدن هفت مسجد در اتریش


اسلام رادیکال                                           اسلام دموکراتیک
 
ترکیه از اعلام خبر بستن هفت مسجد در اتریش و اخراج امامان آنها خشمگین شده است.
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، این اقدام اتریش را نشانه "نژادپرستی" و "اسلام هراسی" این کشور دانسته است.
دولت اتریش اعلام کرده هفت مسجد این کشور را تعطیل و ده‌ها امام جماعت و خانواده‌های آنها را از اتریش اخراج می‌کند. یکی از مساجد بسته شده متعلق به نهادی در ترکیه است.
آقای چاووش اوغلو، سباستین کورتس، صدراعظم اتریش را متهم کرده که می‌خواهد از شرایط به نفع اهداف سیاسی خود بهره بگیرد بدون که به دنبال حل معضل باشد.
سباستین کورتس، صدراعظم اتریش، دلیل این تصمیم را عزم دولت برای مبارزه با افراطگرایی دینی، جلوگیری از ترویج اسلام سیاسی و حفاظت از امنیت اتریش عنوان کرده است. خبرگزاری فرانسه تعداد امامان اخراجی را شصت نفر گزارش کرده است.
صدراعظم اتریش گفته تصمیم به بستن این مساجد و اخراج امامان جماعت در پی تحقیقات مسئولان امور دینی در مورد تصاویر مربوط به اجرای نمایشی در یک مسجد تحت حمایت مالی ترکیه اتخاذ شده است.
در این تصاویر تعدادی از کودکان مسلمان در داخل این مسجد دیده می‌شوند که نبرد گالیپولی را بازسازی می‌کنند. نبرد گالیپولی بین نیروهای امپراتوری عثمانی و نیروهای متفقین در جریان جنگ اول جهانی روی داد و تنها نبرد عمده در این جنگ بود که قوای عثمانی در آن به پیروزی دست یافتند. جنگ جهانی اول با شکست کشور‌های محور، از جمله شامل آلمان، اتریش و عثمانی خاتمه یافت و به فروپاشی امپراتوری عثمانی و ایجاد جمهوری ترکیه منجر شد.
امپراتوری عثمانی دارای یک حکومت دینی بود و سلاطین عثمانی خود را خلیفه و جانشین پیغمبر می‌دانستند.

دولت اتریش چند مسجد این کشور را تعطیل و تعدادی از امامان جماعت را اخراج می‌کند.