Friday, May 18, 2018

«اسلاموفیل»های ایرانی کیستند؟ - جلال ایجادی



«اسلاموفیل»های ایرانی کیستند؟ جلال ایجادی
«اسلاموفیل» کیست؟ واژه «فیل» از ریشه یونانی بمعنای «دوست دارنده» و «طرفدار» است. در زمینه سیاسی اصطلاحی است که طرفداری و جانبداری فرد نسبت به یک گروه و ملت و دولت را نشان می دهد. بنابراین با «فیل» صفت مرکب میسازند و به معنی کسی است که دوستدار یک کشور است. البته این اصطلاح اغلب در زمینه سیاسی معنای منفی بخود میگیرد و جهت طرد و بی اعتباری فرد بکار میرود. آنگلوفیل کسی استکه طرف دار انگلستان است و انگلیس دوست می باشد. روسوفیل طرفدار روسیه و ژرمنوفیل طرفدار آلمان است. باید افزود فردی که با این اصطلاح توصیف میشود بمثابه کسی زیر نفوذ فرهنگی و سیاسی فلان کشور بشمار میآید. این چنین فردی خواهان گسترش نفوذ فرهنگی یک کشور در جامعه دیگر
میباشد.
مشخصات شخص اسلاموفیل

خبری درباره پرونده قتل «گلاره باقرزاده» دختر دانشجوی ایرانی در تگزاس



خبری درباره پرونده قتل «گلاره باقرزاده» دختر دانشجوی ایرانی در تگزاس
از قتل گلاره باقرزاده، دانشجوی ایرانی فناوری ژنتيک مولکولی در دانشگاه پزشکی تگزاس هفت سال گذشته است و در تازه ترین رویداد، وکلای متهم به قتل خواستار برکناری دادستان شده اند.
گلاره باقرزاده که از فعالان معترض به انتخابات سال ۸۸ ایران در تگزاس بود، در دی ۱۳۹۰ در شهر هیوستون هدف گلوله قرار گرفت. چون او از فعالان معترض به انتخابات ۸۸ در خارج از ایران بود، ابتدا گفته شد شاید این قتل انگیزه های سیاسی دارد، اما کمی بعد از قتل او، برادر دوست گلاره به نام «کاتی بيورز» کشته شد.
سه سال پیش، دادستانی تگزاس «علی اواد محمود عرسان» یک مسلمان اردنی تبار را به اتهام دو قتل دستگیر کرد. گفته شد چون گلاره باقرزاده دختر او را به ازدواج با یک مرد مسیحی تشویق کرده بود، این مرد اردنی برای انتقام او را به قتل رساند.
همان زمان، دادستانی تگزاس اعلام کرد علی عرسان در قتل کاتی بيورز، هم‌خانه‌ای و دوست پسر دخترش نيز متهم شد.
به تازگی وکلای علی عرسان خواهان برکناری دادستانی شده اند که برای او تقاضای مجازات مرگ کرده است.
روزنامه هیوستون کرونیکل نوشت: بر اساس دادخواست، این قتل ها انگیزه مذهبی داشته و به دلیل ازدواج دختر علی عرسان با یک مسیحی بوده است.
همسر و پسر علی عرسان نیز متهم به مشارکت در قتل گلاره باقرزاده هستند.
علی عرسان اگر مجرم شناخته شود، به مرگ محکوم خواهد شد

صدای آمریکا
 

گزارش واشنگتن فری بیکن: وضعیت عصبی جمهوری اسلامی برای نجات توافق هسته‌ای



گزارش واشنگتن فری بیکن: وضعیت عصبی جمهوری اسلامی برای نجات توافق هسته‌ای
گزارشی از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

تلاش رهبران اروپا برای مجاب کردن اعضای کنگره آمریکا بی نتیجه بوده است. دیپلمات های اروپایی دولت اوباما را مقصر می دانند که به آن ها وعده داده بود در تجارت با ایران هدف تحریم های ثانویه آمریکا قرار نخواهند گرفت.
یک مشاور نزدیک به کاخ سفید معتقد است واکنش ایران نشان از استیصال جمهوری اسلامی برای ماندن در برجام و ادامه دریافت درآمدهای هنگفت دارد: «همین طور که پرزیدنت ترامپ همیشه گفته است، توافق ایران برای ملاها عالی و برای مردم آمریکا بسیار بد بوده است. ایرانی ها با عجله می کوشند هر چه می توانند برای نجات برجام انجام بدهند. اروپا باید تصمیم بگیرد می خواهد کدام طرف ماجرا باشد.»
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و دیگر مقام های ایرانی حتی چشم امید به جان کری، وزیر خارجه دولت اوباما، داشتند.
تصور می شود جان کری اخیرا با کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، که مستقیما به رهبر جمهوری اسلامی مشاوره می دهد در اروپا ملاقات کرده باشد.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اخیرا در باره دیدارهای ظریف با کری گفت: «ما آمریکا را فقط ترامپ نمی دانیم و ایالات متحده فقط دولت حاکم در این کشور نیست، بلکه تفکراتی نسبت به مسائل منطقه و جهان در این کشور وجود دارد که می تواند در مسائل آمریکا تاثیر بگذارد.»
ظریف این روزها در اروپا تقلا می کند برجام را نجات بدهد.
وزیر خارجه ایران پس از دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ادعا کرد تضمین هایی گرفته است که کشورهای اروپایی به پایبندی به تعهداتشان به ایران پس از خروج آمریکا از برجام ادامه خواهند داد.
رهبر جمهوری اسلامی هم با ذکر این که نتایج اولیه خروج از برجام انزوای واشنگتن در افکار عمومی جهان بوده است، از تمایل خود به حفظ برجام سخن گفت
صدای آمریکا