Monday, April 23, 2018

آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟
یورو نیوز
درحالی که یکی از مسئولان آستان حرم عبدالعظیم حسنی در شهر ری، کشف یک جسد مومیایی در این مکان که آن را به رضا شاه پهلوی نسبت می‌دهند شایعه می‌داند اما رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، تائید کرد که یک جسد مومیایی در آن محل کشف شده است
صبح امروز «روزآروز» یکی از رسانه‌های فعال در ایران، در مطلبی که خود آن را «تایید نشده» عنوان کرده بود، از پیدا شدن جنازه رضا شاه در شهر ری خبر داد.
این رسانه در مطلب خود نوشت: «به دنبال گسترش و توسعه بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم شهرری، تجهیزات مکانیکی به طور اتفاقی به جنازه‌ای برخورد کرده که به گفته منابع محلی در محل آرامگاه رضاشاه قراردارد و احتمال دارد متعلق به شاه اسبق ایران باشد.»

پوپولیست‌ها پس از به قدرت رسیدن چه می‌کنند؟پوپولیست‌ها پس از به قدرت رسیدن چه می‌کنند؟
یان ورنر-مولر- خبرنامه آسو
تصور می‌شود که پوپولیست‌ها پس از به قدرت رسیدن، در مواجهه با مشکلات بنیادی، ناکام می‌مانند و در نهایت قادر به حکمرانیِ موفق نخواهند بود. اما این تصور نادرستی است. رهبران پوپولیست، با اتکای انحصاری به احزاب زیر نظر خود، به مستعمره‌سازی حکومت، حامی‌پروری توده‌ای، و قانون‌گراییِ تبعیض‌آمیز روی می‌آورند، جامعه‌ی مدنی را محدود می‌کنند، و دولت را به حکومتِ حزب پوپولیستی تقلیل می‌دهند.

ممکن است وسوسه شده باشید که بگویید پوپولیست‌ها در نوعی دنیای خیالیِ سیاسی به سر می‌برند: آن‌ها تصور می‌کنند که میان «نخبگان فاسد» و «مردمی همگن و از نظر اخلاقی منزه و معصوم» تضادی وجود دارد؛ پوپولیست‌ها وقتی هنوز قدرت را در دست ندارند نقش نماینده‌ی نمادین این مردم در برابر واقعیت‌های کثیف سیاسی را بازی می‌کنند. مگر چنین خیال‌هایی نقش بر آب نیست؟