Friday, March 30, 2018

شگفتی دانشمندان از هویت مرموزترین مومیایی!
شگفتی دانشمندان از هویت مرموزترین مومیایی!
ه گزارش مشرق به نقل از دیلی میل، مومیایی یک اسکلت با ظاهری عجیب نخستین بار در سال ۲۰۰۳ در منطقه صحرای آتلانتیک Atacama در کشور شیلی شناسایی شد و برای سال‌ها دانشمندان گمان می‌کردند، این مومیایی متعلق به عضوی از تمدن هوشمند فرازمینی است.
اما اسکن و پژوهش‌های جدید نشان داده است که این اسکلت ۱۵ سانتی متری متعلق به دختری شش ساله دچار نوعی بیماری ژنتیکی کوتاه قدی و رشد غیر طبیعی جمجمه بوده است.

هشت زن، مسعود نقره‌کار
هشت زن، مسعود نقره‌کار

این نام نامه، یاد آورِ نام هشت زن از قربانیان اهل قلم و آزادی اندیشه و بیان است
عصماء بنت مروان
ازعصماء، دختر مروان به عنوان شاعرنام برده شده است. برخی ازمورخان کارهای او را هجو و توهین به پیامبراسلام ارزیابی کرده اند. عصماء از قبیله ای در زمرۀ قبایل مخالف محمد بود. " این زن با استعدادی که در سرودن شعر داشت، دراشعار خود اسلام و محمد را مورد هجو، سرزنش و نقد قرار می داد. اشعار عصماء بزودی در سراسر مدینه ورد زبان ها شد و خشم محمد و پیروانش را بر ضد عصماء بر انگیخت. محمد وقتی اشعارعصما را شنید بسیار آزرده شد و به پیروانش اظهار داشت : "چه کسی حاضر است، مرا از دست این زن آزاد سازد؟". عمیر بن ادی الختمی، که شوهر پیشین عصماء و از قبیله او بود، داوطلب شد تا عصماء را از بین ببرد. سال دوم هجری، زمانی که چند روز از بازگشت محمد از جنگ می گذشت، در دل یک شب هنگامی که عصما در خواب بود و فرزندانش در اطرافش خوابیده و کم سن و سال ترین آنها روی سینه مادر خوابیده و از پستانش شیر می خورد. عمیر خنجردر سینه عصماء فرو برد."