Wednesday, January 3, 2018

نمودهای کُنشی یک انقلاب بی‌کُنشنمودهای کُنشی یک انقلاب بی‌کُنش
محمدرضا نیکفر
ین نوشته به این پرسش‌ها می‌پردازد:
معنای رخدادهای خیزش دی‌ماه چیست؟
آیا ادامه خواهند یافت؟
آیا یک انقلاب آغاز شده است؟
آیا می‌توانند حرکت‌های اعتراضی را مهار و سرکوب کنند؟
نوشته برمی‌نهد که آنچه در اوایل دی‌ماه ۱۳۹۶ در خیابان‌های ایران جریان یافت کنش‌گری یک “انقلاب بی‌کنش” است که منظور از آن تحولات عمیق در جامعه ایران از زمان انقلاب ۱۳۵۷ تا کنون است.
در ادامه این ایده مطرح می‌شود که تحولات پیش رو به احتمال بسیار طبق الگوی کلاسیک انقلاب پیش نخواهد گرفت. ما پا در روند یک “دگرگشت” پیچیده و طولانی گذاشته‌ایم.

محمد ملکی : شعار ننگ بر دیکتاتور را بجای مرگ بر دیکتاتور فریاد کنیدمحمد ملکی : شعار ننگ بر دیکتاتور را بجای مرگ بر دیکتاتور فریاد کنید
پیام محمد ملکی به مناسبت قیام حق‌طلبانه ملت ایران
«خشونت و مرگ را که میراث «نظام ولایی» است، از شعارهایتان پاک کنید، و حتی «ننگ بر دیکتاتور» را بجای «مرگ بر دیکتاتور» آرزو کنید. ما در ایران آینده نمیخواهیم مانند «نظام ولایی» چوبه‌های دار برپا کنیم، بلکه میخواهیم بیداد تمامی این سالها را در دادگاههای عادلانه «دادخواهی» کنیم، تا چرخه‌ی خشونت و اعدام برای همیشه در سرزمینمان متوقف شود.»

بسم الحق

روزی که می‌ترسیدیم و آرزویش را داشتیم رسیدروزی که می‌ترسیدیم و آرزویش را داشتیم رسید
 محمد رهبر 
ما کجا ایستاده‌ایم، در آغاز چهلمین سال انقلاب. سی‌ سال از جنگ می‌گذرد و بیست‌ سال از دوم خرداد سال ۷۶، همه چیز تغییر کرده و هیچ چیز عوض نشده است.
تمام چهل سال گذشته را در برهه حساس کنونی بودیم و هر حرکتی به سمت توسعه و آرامش و رها شدن از این برهه حساسِ ابدی در همان گام‌های اول به گل‌نشسته و دوباره بازگشته‌ایم به سر خط. از عجایب این‌که با این همه انتخابات و رفت‌وآمد دولت‌ها باز هم آش و کاسه همان.
پس از هر انتخاباتی به چشم دیده‌ایم یا حالی‌مان کرده‌اند که بخش اعظم قدرت در ایران چنان از تیررس رای مردم دور است که حتی خراشی نمی‌بیند چه رسد به اینکه تغییر کند و اصلاح شود.

انور سادات 37 سال پیش درباره ایران چه گفت؟انور سادات 37 سال پیش درباره ایران چه گفت؟
دبی.العربیه نت فارسی
انور سادات، رئیس‌جمهوری فقید مصر 37 سال پیش شرایط ایران را به گونه‌ای توصیف کرد که بی‌شباهت به ایران امروز نیست. او در سال 1981 گفت که مردم ایران علیرغم ثروت‌های فراوان، غذایی برای خوردن ندارند.
رئیس‌جمهوری فقید مصر در ماه سپتامبر 1981 در پارلمان این کشور و چند روز پیش از آنکه ترور شود، به انتقاد از ایران و اخوان المسلمین پرداخت و گفت که ایران علیرغم اینکه ادعا می‌کند روابط خود با مصر را به دلیل معاهده صلح با اسرائیل قطع کرده، خود یک سوم مواد خوراکی مورد نیازش را از اسرائیل وارد می‌کند.
سادات افزود: «خمینی ایرانی را در دست گرفت که روزانه 6.5 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند، ثروت‌های بی‌شماری دارد و روزانه 250 میلیون دلار درآمد نفتی به خزانه این کشور وارد می‌شود. با همه اینها پس از دو سال از حکومت خمینی غذایی برای خوردن در ایران وجود ندارد و آنها ناچارند مواد خوراکی مورد نیاز را از خارح و اسرائیل وارد کنند. ایرانی‌ها با کارت سهمیه بنزین دریافت می‌کنند.»
او در ادامه گفت: «خطرناکترین تناقضات ایران همانی است که روزنامه‌های جهانی به آن پرداخته‌اند. ایران معامله تسلیحاتی بزرگی با اسرائیل دارد و علیرغم آن، رژیم خمیتی از مصر به دلیل توافق صلح با اسرائیل انتقاد کرده و روابطش را با قاهره قطع کرد.»
محمد انور السادات، رئیس‌جمهوری مصر در تاریخ 6 اکتبر 1981 توسط خالد اسلامبولی، یکی از اعضای گروه جهاد اسلامی مصر ترور شد. خالد اسلامبولی در 15 آوریل 1982 به جرم ترور رئیس‌جمهوری مصر اعدام شد. پس از آن ایران نام خیابان وزراء تهران را به "خیابان شهید خالد اسلامبولی" تغییر داد. محمد شوقی اسلامبولی، برادر خالد اسلامبولی نیز 8 سال در ایران زندگی کرد.

لوموند: یک انقلاب واقعی کلیت نظام ایران را نشانه گرفته استلوموند: یک انقلاب واقعی کلیت نظام ایران را نشانه گرفته است
روزنامۀ معتبر لوموند چاپ پاریس در شمارۀ امروز خود مصاحبه ای با یک پژوهشگر فرانسوی به نام "استفن دودوآنون" که به تازگی از ایران بازگشته دربارۀ ماهیت تحولات و اعتراض های جاری ایران انجام داده است. پژوهشگر فرانسوی گفته است که حکومت اسلامی ایران در برابر تظاهرات اعتراضی که در این کشور ابعاد ملی یافته کاملاً غافلگیر شده است.

علی مطهری : ایران قبل از اسلام کشور جهل و خرافات بود
علی مطهری : ایران قبل از اسلام کشور جهل و خرافات بود

«یکی از شعارهای حرکت‌های اعتراضی اخیر "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" بود. باید از شعاردهندگان پرسید جمهوری ایرانی چیست؟ وقتی اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران مسلمان هستند طبعاً جمهوری ایرانی همان جمهوری اسلامی خواهد بود. ایرانی بودن ما چیزی نیست که در مقابل اسلامی بودن ما قرار گرفته باشد.
اصولاً یکی از مقومات ملیت مردم یک جامعه مذهب آنهاست. بنابراین اسلام یکی از مقومات ملیت ایرانی ماست نه چیزی در مقابل ملیت ما؛ مگر این که ایران را ایران قبل از اسلام در نظر بگیریم و مقصودمان از جمهوری ایرانی حکومتی مانند حکومت ساسانی باشد با قید جمهوریت، یعنی یک حکومت فاسد طبقاتی که مثلا فرزند کفشگر باید کفشگر می‌شد و حق نداشت شغل دیگری داشته باشد و پادشاه آن خسروپرویز در حرمسرای خود سه هزار زن را اسیر کرده بود و اگر می‌شنید زن زیبایی در گوشه‌ای از ایران وجود دارد او را هم می‌افزود، یا پادشاه دیگر آن انوشیروان که به غلط به "عادل" مشهور شده است وقتی یکی از وزیرانش مشورت و نظری برخلاف نظر خودش ارائه کرد دستور داد آنقدر با دوات بر سرش کوبیدند تا از دنیا رفت.
اگر مقصود شعاردهندگان "جمهوری ایرانی" چنین حکومتی است، ‌باید به آنها گفت مردم ایران برای نجات از چنان حکومتی اسلام را با آغوش باز و در کمال آزادی در امتداد زمان پذیرفتند و تسلیم حقیقت شدند و چون آن را حق یافتند بیشترین خدمت را به اسلام کردند همچنان که امروز خدمتشان را می‌بینیم.
آری، می‌پذیریم که در جمهوری اسلامی گاهی آن گونه که باید مطابق اسلام عمل شود عمل نشده است. ولی راه آن تلاش برای اصلاح امور است نه شعار دادن برای بازگشت به ظلم و خرافات قبل از اسلام. پیش از شما رژیم پهلوی تلاش مذبوحانه‌ای برای بازگشت ایران به ایران قبل از اسلام کرد با جشن 2500 سال شاهنشاهی ایران و تغییر تاریخ اسلامی به تاریخ شاهنشاهی که پاسخ خود را با کتاب "خدمات متقابل اسلام و ایران" استاد شهید مطهری و سپس با انقلاب اسلامی مردم ایران دریافت کرد. اگر دوباره مرد این میدان هستید بسم الله، ولی آزموده را آزمودن خطاست.»