Tuesday, June 5, 2018

آغاز سوآپ نفت کرکوک به ایران: مقابله با اعتصاب کامیونداران!؟آغاز سوآپ نفت کرکوک به ایران: مقابله با اعتصاب کامیونداران!؟
کیهان لندن
 
 - طبق این قرارداد روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام کرکوک عراق به ایران منتقل می‎شود.
- روزنامه هآرتص نوشته احتمالا رژیم ایران با این توافق خواسته به آمریکا و عربستان نشان دهد با وجود فشارهای آنها جای پای تهران در منطقه محکم است.
دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ برابر با ۰۴ ژوئن ۲۰۱۸
خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت ایران گزارش داده که سوآپ نفت خام عراق به ایران با حل شدن مسائل لجستیکی از روز یکشنبه، ۱۳خردادماه، آغاز شد.
طبق این قرارداد روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام کرکوک عراق با تانکرهای جاده‌پیما به ایران حمل و در مخازن «دره شهر» (انبار شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران) تخلیه می‎شود. این میزان نفت صرف تامین بخشی از خوراک پالایشگاه‌های داخل ایران می‌شود.

عباسعلی جعفری‎نسب، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، پیشتر در این باره گفته بود نفت خامی که از این مبادله از کرکوک عراق به ایران وارد می‌شود  با ایجاد تاسیسات و تلمبه‌خانه‎ای از دره شهر به تنگ فنی منتقل و از آنجا به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز ارسال می شود؛ به همین منظور نیز سه دستگاه توربین و توربو پمپ از تلمبه خانه چشمه شور به دره شهر منتقل و نصب خواهد شد.
مسیر خط لوله تا تنگ فنی کوتاه و حدود ۳۱ کیلومتر است.
به نوشته شانا قرارداد سوآپ ایران و عراق به صورت سیف (CIF) امضا شده است، در قرارداد سیف، هزینه حمل و بیمه با فروشنده است.
روزنامه اسراییلی هآرتص در واکنش به این قرارداد نوشته احتمالا رژیم ایران با این توافق خواسته به آمریکا و عربستان نشان دهد با وجود فشارهای آنها در منطقه برای عقب زدن جمهوری اسلامی جای پای تهران همچنان محکم است.
برای اولین بار است که بغداد موافقت کرده کُردها نفت خام را مستقیم به خارج از عراق بفروشند. طبق این قرارداد نفت خام از منطقه کرکوک به ایران منتقل می‎شود و ایران همان میزان نفت را به بنادر جنوبی عراق، در خلیج فارس تحویل خواهد داد. به این شکل قرارداد سوآپ (تاخت زدن، مبادله کردن) گفته می‎شود.
در شرایطی که آمریکا برای شناسایی مسیرهای مالی جمهوری اسلامی به خصوص سپاه برای دور زدن تحریم‎ها نورافکن انداخته تا شبکه‎های پولشویی را مسدود کند و شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی را به اتهام دور زدن تحریم‌ها تحریم می‎کند بیژن زنگنه وزیر نفت خود را لو داده و گفته برای دور زدن تحریم‌ها برنامه داریم.
پس از آنکه رهبران اقلیم کردستان تصمیم گرفتند سال گذشته رفراندوم استقلال برگزار کنند ایران و ترکیه و دولت مرکزی عراق، اقلیم کردستان را در محاصره نظامی و اقتصادی قرار دادند از جمله بستن فرودگاه‎ها و جلوگیری از انتقال نفت کرکوک. حال به نظر می‎رسد این قرارداد یکی از امتیازاتی است که دولت بغداد به رهبران اقلیم کردستان داده است.
انتقال نفت از عراق به ایران برای شکستن اعتصاب
اما همزمان برخی از کامیونداران عنوان می‎کنند که این تصمیم برای شکستن اعتصاب آنهاست.به دنبال اعتصاب کامیونداران که وارد سومین هفته خود شده فعالیت بسیاری از پالایشگاه‎ها، کارخانه‌ها و پمپ‎های سوخت در ایران مختل شده است.