Sunday, November 19, 2017

وزارت خزانه‌داری آمریکا دارایی‌های خامنه‌ای، روحانی و ۸۰ مقام رژیم را اعلام می‌کند
 وزارت خزانه‌داری آمریکا موظف شد دارایی‌های علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و ۸۰ نفر از دیگر مقامات رژیم از جمله فرماندهان سپاه پاسداران را اعلام کند.
کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا در مصوبه‎ای وزارت خزانه‌داری آمریکا را مکلف کرده دارایی‌های منقول و غیرمنقول علی خامنه‌ای، حسن روحانی رییس‌جمهوری و اعضای شورای نگهبان، اعضای مجلس خبرگان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اطلاعات، حسین طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه، فرماندهان سپاه از جمله علی جعفری و قاسم سلیمانی را مشخص و اعلام کند.
این قانون «شفاف‌سازی دارایی‌های رهبران ایران» نام دارد و چهارشنبه ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷ با ۴۳ رای موافق و ۱۶ رای مخالف تصویب شد.
در این گزارش تاکید شده علاوه بر میزان این دارایی‌ها، شیوه رسیدن به آنها نیز بررسی شود
همچنین طبق این گزارش، وزارت خزانه‎داری آمریکا باید فهرست دارایی‌های این مسوولان را با زبانی که برای عموم مردم ایران قابل مطالعه باشد در وبسایت وزارت خزانه‎داری به صورت آنلاین در دسترس قرار دهد.
در بخشی از این قانون تاکید شده رهبران سیاسی و نظامی و نهادهای امنیتی و دولتی و سپاه با فساد و اختلاس و در نتیجه فساد فراگیر در نهادهای دولتی، به اموال کلانی دست یافته‎اند.
بروس پولیکوین، نماینده جمهوری‌خواه و طراح این لایحه گزارش داده افزایش ناگهانی فقر در ایران با فساد گسترده در این کشور و فساد گسترده در طبقه حاکم و مستبد ارتباط مستقیم دارد.
سپتامبر ۲۰۱۷ موسسه غیردولتی بورگن که به موضوع مبارزه با فقر در سرتاسر جهان می‌پردازد اعلام کرد که سطح فقر در این در نتیجه فساد دولتی و چنبره طبقه حاکم بر ثروت‌های کشور، به شدت بالا رفته است.
براساس آمارها تنها ۵ درصد از جمعیت ایران که شامل رهبر و خانواده او و اطرافیان و وابستگان آنها همه ثروت کشور را در دست دارند و ۹۵ درصد جمعیت کشور در فقر به سر می‌برند. موسسه بورگن ثروت رهبر نظام حاکم بر ایران را حدود ۹۵ میلیارد دلار برآورد کرد.
در رابطه با همین قانون طرح منع فروش هواپیما به ایران در حال بررسی است و باید مشخص شود کدام شرکت‌ها از هواپیماهای خود برای نقل و انتقال نیروهای نظامی و تسلیحات استفاده کرده‎اند.

کیهان لندن